Cestování v obytných vozech a karavanech

Čím dál více rodin se na své cesty vydává v obytných vozech či s obytnými přívěsy. Pojďme se proto podívat, jak se toto odvětví vyvíjí u nás i v zahraničí, na kolik vyjde dovolená v karavanu či na co je třeba dbát při cestování v „hotýlku na kolech“?

Cestování v obytných vozech či s obytnými přívěsy je stále populárnější. Do­kazují to počty registrovaných obytných vozů a karavanů, které se stále zvyšují. V Evropě například počet nově registrovaných obytných vozů ve srovnání roku 2017 a 2018 vzrostl o 12,9 %. Nejrozšířenějším trhem je Německo, následuje Francie.

 V posledních čtyřech letech je v Německu nárůst nově registrovaných obytných vozů 11,5 % s celkovým počtem 52 246, u karavanů jde o nárůst o 7,6 % na 26 175.

I v České republice je o obytná auta v posledních letech čím dál větší zájem. Češi se tak přizpůsobují trendu cestování, který je v řadě západoevropských zemí běžný již několik desítek let. Ministerstvo dopravy ČR v roce 2018 registrovalo 31 684 karavanů a 15 678 obytných aut. Meziročně tak vzrostl počet obytných aut o 17,6 %, počet registrovaných karavanů naopak klesl o necelá 3 %.

Z důvodů aktuální koronavirové situace a omezených možností cestování letecky do vzdálenějších destinací se očekává v tomto roce výraznější nárůst tohoto typu cestování.
 

Karavanová stání v ČR

Karavanová stání v ČR

Zdroj: Asociace kempování a karavaningu (zpracování vlastní)

V poledních letech se několikanásobně zvýšil i počet prodejců a pronajímatelů těchto typů vozidel a přívěsů. Jsou jich již stovky. Na trhu bylo před dvěma lety zhruba 180 půjčoven, které nabízely kolem 700 karavanů a obytných aut. Podle Kláry Hájek Velinské z portálu all4camper.com, která průzkum provedla, se ale počet provozovatelů od té doby ještě navýšil.

Jedná se o soukromé majitele, kteří si tento vůz koupili a nechtějí, aby většinu roku stál, a nabízejí ho proto k zapůjčení, ale také o velké půjčovny nebo carsharingové společnosti. Robin Švaříček, CEO carsharingové společnosti HoppyGo, uvádí, že letos díky většímu zájmu o cestování po tuzemsku a případně okolních státech vzrostl zájem o zapůjčení automobilů (nejen obytných) před letní sezonou o 37,3 %. Hitem letošní letní sezony se staly obytné vozy, které řeší problém přeplněných kempů a zabookovaných penzionů a hotelů. Oblíbené jsou především novinky typu dodávky uzpůsobené na camping jako například Volkswagen Transporter s obytnou vestavbou Visu, který si zájemci bookují na celý týden.

Výhody a nevýhody

Hlavní výhodou a lákadlem při cestování obytným vozem nebo karavanem je bezesporu svoboda, kterou přináší takzvané cestování na divoko – možnost zůstat tam, kde se mi líbí, případně z místa, kde se mi nelíbí, odjet. Avšak pozor, nemusí to být vždy tak ideální a možnosti pro odstavení, zaparkování a camping jsou značně omezené a ve většině zemí regulované. Jsou státy, kde opravdu jen tak odstavit svůj „hotýlek na kolech“ nesmíte, mezi ně patří i Česko. U nás navíc chybí tzv. stellplatzy, tedy karavanová stání. V tuto chvíli je jich u nás osm, jak je patrné z mapky. V Chorvatsku můžete za stání mimo místa k tomu určená dostat velkou pokutu. Sami obyvatelé na to bedlivě dohlížejí a tento nešvar vám neodpustí. Jsou však ochotni vás za malý poplatek nechat stát na svém pozemku.

Cena za dovolenou v obytném voze

Cena stání za noc se v Evropě běžně pohybuje v rozmezí 10–30 eur dle lokality. Místa bývají často samoobslužná a bez zaměstnanců a jsou využívána jak pro přespání, tak třeba i jen za účelem servisu „karavanu“ pro pokračování v další cestě… „Stellplatzů“ najdete v Evropě více než 20 000 a pro jejich vyhledání se doporučuje například aplikace Campercontact či Park4night.

Foto: Shutterstock.com
 

Nejčastějším cílem takovéto dovolené bývají Německo, Rakousko, Itálie či Chorvatsko. Ani letos tomu nebude jinak. Hranice se již postupně otevírají, a přestože se očekává mnohem větší zájem o české kempy, okolní země budou stále velkým lákadlem. Společnost ADAC, která udělala průzkum cen v roce 2018, zjistila, že nejdražší zemí zůstává Švýcarsko, kde za noc v kempu utratí rodina o dvou dospělých s desetiletým dítětem skoro 48 eur, v Itálii zaplatí taková rodina 46 eur, následuje Nizozemsko a Dánsko s 41 eury. V Chorvatsku je to také okolo 41 eur. Levněji je pak v Rakousku (34 eur) a v Německu se dostaneme dokonce lehce pod 30 eur.

V Česku se letos otevřely kempy na přelomu května a června. Dle portálu ekempy.cz byla minulý rok průměrná cena pobytu za noc 360 Kč, liší se však od krajů. Nejdražší zůstává Praha, kde je cena za noc i 600 Kč. Ceny i letos zůstanou podobné.

Koupit nebo vypůjčit?

Ceny nových obytných vozů začínají podle motorizace, typu karoserie, počtu lůžek a vybavení od milionu korun, běžně se pohybují kolem 1,5 milionu, výjimkou pak nejsou auta s cenou dva miliony a vyšší. Ojeté obytné vozy a karavany lze pořídit zhruba od 400 000. Majitelé musejí platit pojištění a dálniční známku v tuzemsku i v cizině a samozřejmě i provozní náklady. Celkem tak musejí počítat s náklady i v desítkách tisíc korun ročně.

Obytné vozy a karavany si ale mohou lidé také pronajmout. Zapůjčení karavanu přijde zhruba na tisíc korun denně, obytného vozu na dva až tři tisíce. Mimo hlavní sezonu je to levnější. Pronajímatelé si ale účtují i další poplatky, například za ujeté kilometry, za předčasné vyzvednutí nebo za pozdější vrácení vozu, za úklid interiéru a mytí exteriéru. Nezřídka požadují i dosti vysokou vratnou kauci.

Další omezení jsou v parkování. Kempy bývají plné, musejí se dlouho dopředu rezervovat a stojí skoro jako penzion. Přebýváním ve volné krajině zase můžete riskovat pokutu.

Vyplatí se tedy dovolená v karavanu? Ve srovnání například s last minute do­volenou v apartmánu v Chorvatsku ur­čitě ne! Je nutné si ale uvědomit, že s obytným vozem platíte za zcela jiný druh zážitku.

Pokud tedy uvažujete o cestování tímto způsobem, je jistě nutné vše pečlivě zvážit, dobře naplánovat a spočítat. Není to zrovna levná záležitost. Zakladatelka webu pro karavanisty Klára Hájek Velinská doporučuje prvně si obytný vůz půjčit. A jaký? Čím méně jezdíte, tím více se vám bude hodit obytný přívěs. Čím více jezdíte, tím více je pro vás vhodný obytný vůz. Ty velké jsou ideální hlavně pro rodiny s dětmi nebo třeba pro penzisty.

Čím dál tím větší zájem o tento typ cestování dokazuje i fakt, že minulý rok vznikla Asociace kempování a karavaningu (www.akkcr.cz), která tento způsob trávení dovolené podporuje. Naleznete zde tipy a rady na cestování v obytném voze či karavanu, ale i jiné zajímavosti, jako např. mapu kempů v ČR s přehledem o jejich vybavení a cenách.

Přemysl Novákhotel transaction manager realitní a poradentské společnosti JAN Hospitality
premysl.novak@jan-hospitality.com
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více