Češi sní o exotické dovolené na Vánoce, realita je ale odlišná

Češi sní o vánoční dovolené na exotických místech, ve skutečnosti ale tráví dovolenou blíže k domovu, vyplývá to z dat společnosti Kiwi.com. Cestovatelé v posledních měsících nejčastěji rezervovali letenky do evropských destinací, v čele se Španělskem, zvláště Kanárské ostrovy, a do Portugalska. Přesto mezi zákazníky společnosti dominovaly během vyhledávání především vzdálenější a exotičtější destinace.  

Češi sní o vánoční dovolené na exotických místech, ve skutečnosti ale tráví dovolenou blíže k domovu

Čeští cestující letos nejvíce zadávali do vyhledávače Kiwi.com Španělsko, Mexiko, Nizozemsko, Portugalsko, Rusko, Thajsko, Spojené státy a Turecko. Mezi nejvyhledávanější města se zařadily například Cancún, Bangkok a Istanbul, ale ani jedno se nedostalo na seznam první desítky nejčastěji rezervovaných měst. Naopak mezi českými cestovateli bylo nejoblíbenější Španělsko, hlavně pak Kanárské ostrovy. Tenerife, Las Palmas, Fuerteventura, Barcelona, Malaga a Madrid celkově představovaly 6 z 10 nejoblíbenějších měst, co do počtu rezervací. Do první desítky se dostala také Lisabon.

Oblíbenost Španělska a Portugalska mezi zákazníky Kiwi.com potvrzují také výsledky průzkumu, který provedla společnost ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK mezi Čechy a Slováky v říjnu tohoto roku. Celkem 40 procent respondentů průzkumu uvedlo, že v důsledku pandemie nyní preferuje především lety na kratší vzdálenosti a 70 procent dává přednost právě evropských městům.

„Oblíbenost přímořských destinací Španělska a Portugalska je mezi zákazníky Kiwi.com stabilní a silný trend. Na druhou stranu jsme zaznamenali výrazný pokles zájmu o klasické metropole jako je Paříž, Amsterdam a Brusel,“ říká Eliška Dočkalová, ředitelka zákaznické zkušenosti v Kiwi.com. „Očekáváme však, že se poptávka o tyto města opět zvýší s blížícím se létem v souvislosti se zmírněním cestovních omezení a zavedením očkování,“ dodává.

Vzhledem ke stále nestabilní situaci ve světě a řadě cestovních omezení si Češi letní prázdniny příliš neužili, stejně tak tomu bylo i v průběhu podzimních měsíců. Je tedy přirozené, že nyní touží po exotičtější vzdálené dovolené, ale nakonec si přeci jenom zvolí jistější variantu, která je blíže k jejich domovu. Tento trend potvrzuje také průzkum Kiwi.com, kde cestovatelé často uváděli, že mají obavy ze zrušení plánovaných letů.

Průzkum se zaměřoval na vyhledávání a rezervace letenek od 1. září do 29. listopadu 2020 pro období od 15. prosince 2020 do 1. ledna 2021 na Kiwi.com.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více