×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Češi sní o exotické dovolené na Vánoce, realita je ale odlišná

Češi sní o vánoční dovolené na exotických místech, ve skutečnosti ale tráví dovolenou blíže k domovu, vyplývá to z dat společnosti Kiwi.com. Cestovatelé v posledních měsících nejčastěji rezervovali letenky do evropských destinací, v čele se Španělskem, zvláště Kanárské ostrovy, a do Portugalska. Přesto mezi zákazníky společnosti dominovaly během vyhledávání především vzdálenější a exotičtější destinace.  

Češi sní o vánoční dovolené na exotických místech, ve skutečnosti ale tráví dovolenou blíže k domovu

Čeští cestující letos nejvíce zadávali do vyhledávače Kiwi.com Španělsko, Mexiko, Nizozemsko, Portugalsko, Rusko, Thajsko, Spojené státy a Turecko. Mezi nejvyhledávanější města se zařadily například Cancún, Bangkok a Istanbul, ale ani jedno se nedostalo na seznam první desítky nejčastěji rezervovaných měst. Naopak mezi českými cestovateli bylo nejoblíbenější Španělsko, hlavně pak Kanárské ostrovy. Tenerife, Las Palmas, Fuerteventura, Barcelona, Malaga a Madrid celkově představovaly 6 z 10 nejoblíbenějších měst, co do počtu rezervací. Do první desítky se dostala také Lisabon.

Oblíbenost Španělska a Portugalska mezi zákazníky Kiwi.com potvrzují také výsledky průzkumu, který provedla společnost ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK mezi Čechy a Slováky v říjnu tohoto roku. Celkem 40 procent respondentů průzkumu uvedlo, že v důsledku pandemie nyní preferuje především lety na kratší vzdálenosti a 70 procent dává přednost právě evropských městům.

„Oblíbenost přímořských destinací Španělska a Portugalska je mezi zákazníky Kiwi.com stabilní a silný trend. Na druhou stranu jsme zaznamenali výrazný pokles zájmu o klasické metropole jako je Paříž, Amsterdam a Brusel,“ říká Eliška Dočkalová, ředitelka zákaznické zkušenosti v Kiwi.com. „Očekáváme však, že se poptávka o tyto města opět zvýší s blížícím se létem v souvislosti se zmírněním cestovních omezení a zavedením očkování,“ dodává.

Vzhledem ke stále nestabilní situaci ve světě a řadě cestovních omezení si Češi letní prázdniny příliš neužili, stejně tak tomu bylo i v průběhu podzimních měsíců. Je tedy přirozené, že nyní touží po exotičtější vzdálené dovolené, ale nakonec si přeci jenom zvolí jistější variantu, která je blíže k jejich domovu. Tento trend potvrzuje také průzkum Kiwi.com, kde cestovatelé často uváděli, že mají obavy ze zrušení plánovaných letů.

Průzkum se zaměřoval na vyhledávání a rezervace letenek od 1. září do 29. listopadu 2020 pro období od 15. prosince 2020 do 1. ledna 2021 na Kiwi.com.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Thajsko už nebude posílat očkované turisty do karantény

Thajsko od příštího měsíce obnoví bezkaranténní vízový program pro očkované turisty. Země, která je závislá na cestovním ruchu, se po zmírnění počtu nových případů nákazy koronavirem zaměřuje na hospodářské oživení. Zahraniční návštěvníci ze všech zemí...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Při cestách do Švédska odpadne povinnost negativního testu

Švédská vláda včera oznámila, že cestující již nebudou muset před vstupem do země předložit negativní test na covid-19. Opatření zrušila navzdory vysokým počtům nově nakažených, poznamenala agentura Reuters. Finsko začne postupně uvolňovat restrikce od poloviny...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Zájem o Chorvatsko loni vzrostl o 77 procent

V roce 2021 zaznamenalo Chorvatsko 13,8 milionu příjezdů turistů a 84,1 milionu přenocování, tedy o 77 procent více příjezdů a o 55 procent více přenocování než ve stejném období roku 2020. Zahraniční turisté uskutečnili 71,9 milionu přenocování, zatímco domácí...

Číst více