To mě napadlo v okamžiku, kdy se mi do ruky dostala tisková zpráva obchodního oddělení velvyslanectví Portugalska (ICEP) připravená při příležitosti získání hlavní ceny na Tourfilmu 2002. Stalo se tak totiž již během odpoledne druhého festivalového dne, jen pár desítek minut poté, co se účastníci Tourfilmu dozvěděli, že Grand Prix na letošním festivalu získal snímek Pousadas de Portugal.
Pousadas de Portugal je název hotelového řetězce, který je prý portugalským symbolem kvalitního ubytování, pohostinnosti a osobitého přístupu ke klientům. S jednotlivými články řetězce se mohou návštěvníci setkat po celém Portugalsku i na Madeiře a Azorských ostrovech. Termínem „pousadas“ se původně označovaly zájezdní hostince. První hotel toho jména byl otevřen již roku 1942.
Pousadas se dělí na historické a regionální. Historické byly zbudovány ve starých hradech, palácích, klášterech a jiných historických objektech. Regionální vznikly zrekonstruováním původních zájezdních hostinců. Všechny Pousadas jsou součástí celku, který spravuje státní společnost Enatur.
Pousadas nemají více než 35 pokojů. Personál je diskrétní, chová se k hostům přátelsky. Každá pousada má navíc svoji regionální kuchyni s důrazem na tradiční kuchyni portugalskou. Pousadas bývají považovány za nejlepší síť tradičních restaurací v zemi. Klíčovým slůvkem všech zaměstnanců a filozofií celé sítě je „pohostinnost“. Pousadas by měly být pravým opakem velkých hotelových řetězců.
Více informací můžete získat na webové stránce www.pousadas.pt. Orientace je zde snadná, nabízí se možnost rezervací on-line, stránky obsahují sekci pro cestovní kanceláře a fotogalerii. Pousadas de Portugal prodaly v roce 2001 na 400 000 nocí. Téměř polovinu tvořil národní trh, z cizinců byli nejčastějšími hosty Němci, Američané, Angličané a Španělé.
-pmu-