Leckdo má ještě v živé paměti, kterak cestovní kancelář Čedok slavila v pražském hotelu Ambassador pětaosmdesáté výročí. Jenže čas letí jako ibis, kterého má kancelář ve znaku, a tak se loni v prosinci slavily už devadesátiny. Za přítomnosti pěkné řádky hostů a gratulantů, s bohatým doprovodným programem a hlavně v dobré náladě.

V prostorách paláce Žofín na Slovanském ostrově v Praze se 7. prosince sešlo přes osm stovek zaměstnanců Čedoku, provizních prodejců, představitelů spřátelených cestovních kanceláří, leteckých společností a dalších partnerů, aby si pod heslem Milníky na cestě s ibisem připomněli historii i současnost cestovní kanceláře. V první části večera, kterou hosty v roli moderátora provedl Jakub Železný, zaznělo několik oficiálních proslovů a představitelé firmy přijímali gratulace. Mnozí z přítomných při této příležitosti například poprvé naživo viděli předsedu představenstva Čedoku a zakladatele skupiny Odien Group Michaela Sarana. Ten mimo jiné připomněl, že devadesátiny loni oslavil nejen Čedok, ale i společnost Avia, která rovněž patří do portfolia Odien Group. A na letošní rok připravuje Odien Group akvizici další devadesátileté firmy – její jméno Saran zatajil, naznačil pouze, že půjde o společnost se sídlem v Praze. Historie a tradice jsou zkrátka něčím, co manažery Odien Group fascinuje… Pokud jde o Čedok, ten podle Michaela Sarana čeká v letošním roce „organický růst“ – zmínil například plánované otevření dvou nových poboček.
S gratulací dále vystoupil ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Rostislav Vondruška, který připomněl, že Čedoku a jeho součástem (např. Interhotelům) vděčí za své zkušenosti nejedna generace. A zmínil i renomé, které má tato cestovní kancelář ve světě.
Historii Čedoku si mohli všichni hosté slavnostního večera připomenout díky dvacetiminutovému dokumentárnímu filmu Milníky na cestě s ibisem, pod kterým je podepsán ředitel outgoingu Čedoku Svatopluk Rada, některými kolegy obdivně a láskyplně přirovnávaný k chodící encyklopedii. Jeho dokumentární počin je opravdu zdařilý, což ocenili nejen přítomní hosté, ale i představitelé Čedoku, kteří svého kolegu odměnili „Zlatou deskou“. DVD s filmem dostal každý host při odchodu na památku.
Do řady gratulantů se pak zapojili třeba předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek, který také přidal informaci o tom, že Čedok a ČMFS nedávno založili agenturu Fotbal Travel, jež bude vozit české fanoušky na zahraniční utkání naší reprezentace. S blahopřáním přišli na pódium i generální manažer fotbalové reprezentace Vladimír Šmicer, mistr světa ve veslování a držitel stříbrné medaile z olympiády v Pekingu Ondřej Synek či místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Čedok, jako oslavenec, gratulace a dárky nejen přijímal, on je také rozdával. Konkrétně Nadaci rozvoje občanské společnosti a její koordinátorce Aleně Šváchové předali Michael Saran s generálním ředitelem Miroslavem Resem šek na 250 tisíc korun pro sbírkový projekt Pomozte dětem. Vyhlášena a odměněna byla též vítězka letošní fotosoutěže Čedoku. Hlavní cenu, tedy cestu kolem světa, si za svůj snímek Rumunsko 1981 odnesla Jitka Peterková.
A aby cen nebylo málo, v závěru první části večera byla předána tradiční ocenění Stříbrný ibis. Sošky ibise určené nejlepším zaměstnancům putovaly do rukou Daniely Radimcové (vedoucí CK Čedok Ostrava Avion Shopping Park), Vladimíry Čepičkové (vedoucí CK Čedok Slaný), Dagmar Grufíkové (obchodní referentky oddělení domácího cestovního ruchu), Michaely Hříbkové (obchodní manažerky nákupního oddělení outgoingu), Václava Bařinky (ředitel Exclusive Travel Čedok), Milana Záhorky (manažera oddělení outgoingu) a Tomáše Kosaře (finančního controllera). Miroslav Res byl navíc odměněn jako nejdéle sloužící generální ředitel Čedoku v jeho devadesátileté historii.
Průvodcem druhou, méně oficiální částí večera byl Martin Hrdinka. Ten na pódiu a chvílemi i pod ním postupně přivítal česko-brazilskou taneční skupinu Out of Bounds, zpěvačku Martinu Bártovou či hvězdy muzikálu Pomáda v čele s Romanem Vojtkem. V pozdějších hodinách byla vylosována tombola, v níž hlavní cenou byly dvě business letenky Turkish Airlines a jako zlatý hřeb večera pak nejen držitelům Stříbrných ibisů zazpíval Zlatý slavík Karel Gott. Po celou dlouhou noc bylo samozřejmě vzorně postaráno i o chuťové pohárky hostů. Zkrátka a dobře – Čedok si svojí oslavou ostudu rozhodně neuřízl.
Text a foto: Petr Manuel Ulrych




