Muzeum Experimenta, které bude umístěné v nevyužívaném sklepení pod historickou budovou radnice v Benešově, by už brzy mělo přivítat první návštěvníky. Expozice, která je založena na propojení světla a zvuku, má návštěvníkům přinést zábavu i poučení. Náklady na úpravu sklepních prostor a pořízení exponátů vyšly na 2,5 milionu korun, otevření je plánováno 22. června. Oznámil to místostarosta Benešova Zdeněk Zahradníček.
Dodavatel podle něj v těchto dnech ve sklepení instaluje sedm stěžejních exponátů a dokončují se i stavební práce. Exponáty pro město vytvořil na míru autor světelných a zvukových instalací Jiří Suchánek.
Návštěvníci se setkají například s vodní hudbou, duhovou a zrcadlovou stěnou vytvářející iluzi nekonečného prostoru nebo se budou moci dívat, jak se vlivem zvukových vln vytvářejí rozličné obrazce v písku a ve vodě. Všechny prvky budou ovládat samotní návštěvníci. „Mělo by to být nejen efektní, ale i poučné,“ uvedl Zdeněk Zahradníček.
Radní podle místostarosty ve středu schválili návštěvní a provozní řád muzea a stanovili i výši vstupného. Pro jednotlivce bude 50 korun a pro rodiny 150 Kč. Skupiny od deseti lidí výše, což se bude týkat hlavně škol, zaplatí 30 korun na osobu.
Benešovská radnice se před časem rozhodla, že zpřístupní veřejnosti i další podzemní prostory ve městě. Slibuje si od toho oživení turistického ruchu. Nejhezčí část historických sklepení je podle zástupců města pod infocentrem. Některá místa ale byla při rekonstrukcích budov zasypána a jiná v mapách nemusejí být zakreslena. Ozývali se i pamětníci, kteří upozorňovali na různé propojky mezi budovami. Mapování středověkých sklepů je užitečné i kvůli geodetickému zaměření.