Běhej jako Ťopek

Foto: Eugenio Hansen / Wikimedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Emil Zátopek a jeho pohled na život Foto: Eugenio Hansen / Wikimedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Když nemůžeš, tak přidej! Po stopách Emila Zátopka se nejen běhá, ale také chodí. Například do Rožnova nebo nahoru na zlínskou Tlustou horu. Tak do toho!

Je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. A je dobré mít inspirativní vzory. Takové, které nezklamou ani po letech. Tímto článkem vzdáváme hold Emilu Zátopkovi (1922–2000), který, ač rodák z Kopřivnice, měl silný vztah ke Zlínskému kraji. Konkrétně ke Zlínu, tehdy Gottwaldovu, kde trénoval za místní Tělovýchovnou jednotu. Pro mladé Čechoslováky, kteří se chtěli vypracovat, představoval Zlín lákavou možnost. V šestnácti letech tu mladý Zátopek začal pracovat v Baťově obuvnické továrně, odkud si ho takříkajíc z dílny vytáhl závodní trenér Jan Haluza.

O filmovém zpracování příběhu Zátopkovy obrovské vůle, talentu a mimořádného úspěchu se mluvilo už na Olympijských hrách v Riu. Letos v létě si ho kinech vychutnáte i s reálnými kulisami Zlína a Baťových závodů.

Stezka zdraví na Tlusté

Nad Zlínem se vypíná nepřehlédnutelný výběžek Vizovických vrchů zdaleka viditelný díky televiznímu vysílači. Tlustá hora je se svými 458 metry spíš kopec, pro zdravou procházku i běžecký trénink je ale naprosto vyhovující. I Zátopek tu propotil řadu triček a prošoupal páry treter, když v počátcích své kariéry na zdejší cesty pravidelně vybíhal.

Dnes je na Tlusté hoře vybudována značená Stezka zdraví, kterou tvoří vycházkové trasy a také sada cvičebních prvků zasazených do přírody. Co taková Stezka zdraví obnáší? Patří k ní například lanová visutá lávka nebo rovnou čtyři stanoviště s dřevěnými prvky na cvičení a posilování různých svalových skupin. Kondičku si zde utužíte na hrazdách různé výšky a velikosti, kladinách, bradlech, žebřinách, systémech plošin na sklapovačky. Podle informačních tabulí se můžete i skvěle rozcvičit, pokud jste si sem přišli zaběhat. Tlustou horu ale můžete pokořit i poklidnější procházkou nebo aktivním nordic walkingem, okruh kolem ní měří necelých 4,5 kilometru.

19. ročník Rodným krajem

Nadšení Emila Zátopka pro běh inspirovalo řadu z nás a otisklo se i do kalendáře akcí v jeho milovaných moravských krajích. Letos se uskuteční už 19. ročník projektu „Běh rodným krajem Emila Zátopka“, který je odkazu slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století věnován. Zapojit se můžete také, konkrétně 18. září 2021. Start běhu je v Zátopkově rodné Kopřivnici (Moravskoslezský kraj) a cíl ve 22,3 km vzdáleném městě Rožnov pod Radhoštěm (Zlínský kraj) ve Valašském muzeu v přírodě. Tady se u místa Zátopkova posledního odpočinku na Valašském Slavíně můžete poklonit jeho sportovnímu i lidskému odkazu. Zátopkova manželka Dana, taktéž slavná sportovkyně a olympionička, která v soukromí Emila oslovovala „Ťopek“, se této akce velmi často účastnila. V den závodu bývá vstup do dřevěného městečka bezplatný.

Nejdřív socha, nyní i mrakodrap

Zlínský kraj vám Emila Zátopka připomene ještě několikrát. Lákavá je idea architektonického studia CASUA, která říká, že Zlín je taková Amerika v Evropě. Jeho designéři pro hlavní východomoravské město navrhují komplex bytů se zelenými parky, jimž má dominovat bytový mrakodrap „Emil Zátopek Tower“ s 19 podlažími. Podobnost s ostravskou Bolt Tower jistě není náhodná.

Skromnější, ale také opravdovější připomínku svých kvalit má Zátopek v podobě bronzové sochy od Radima Hankeho na zlínském Stadionu mládeže. Běžte se na ni podívat, protože na charaktery úspěšných a pokorných lidí, jakým byl i Emil Zátopek, národ nezapomíná.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Online vstupenky na jednom místě?

Přesnější statistiky cestovního ruchu i jednodušší nákup vstupenek. To jsou velké digitální novinky, které chystají Ministerstvo pro místní rozvoj a agentura CzechTourism. Projekt eTurista usnadní práci poskytovatelům ubytování i obcím a navíc přinese co nejpřesnější informace o tom, co se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turismus v Praze je na dně, miliardové ztráty ničí celé odvětví

Cestovní ruch v Praze je na dně. Ztráty jdou do miliard a dále narůstají. Restrikce stále přetrvávají, bez urychleného a účinného řešení existenční krize turismu v hlavním městě lze v brzké době očekávat dramatický dopad na celou Českou republiku a její...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha si i v době krize polepšila v konkurenci kongresových destinací

Slovinský magazín Kongres letos už podesáté hodnotil mezinárodní kongresové destinace na základě setu 75 odlišných kritérií. Praha v letošním roce získala 4,68 bodu z 5 možných, a obhájila tak své prvenství v regionu tzv. Nové Evropy. V celkovém žebříčku XL...

Číst více