Bavorsko i Plzeňský kraj věří, že nejdřív obnoví příhraniční ruch

Hned po opadnutí druhé koronavirové vlny se rychle a nejvíc nastartuje příhraniční cestovní ruch. Věří v to jak Bavorsko, tak Plzeňský kraj. Německá turistická střediska, obchody i obce jsou silně závislé na českých občanech z příhraničí a obráceně. Bavorská i česká města doufají, že budou možné vánoční trhy, které mají začít o víkendu 28. a 29. listopadu. ČTK to řekla koordinátorka česko-bavorské spolupráce Simona Finková ze Zemského úřadu v Regenu. 

Vánoční trhy v německo-českém příhraničí by se měly uskutečnit

„Jsou (vánoční trhy) venku, dá se tam zajistit odstup, stánky budou víc od sebe. Nošení roušek by tam nemělo být problémem (i v Německu), běžně se nosí šály. Dalo by se to zrealizovat, pokud to číslo (nakažených) neexploduje,“ uvedla. Města teď čekají na 2. listopad a pak spustí kampaň. „Všichni partneři mi napsali, že trhy nějak omezeně budou. Budeme se snažit, aby se tam mohli jet lidé podívat a nakoupit si,“ uvedla. Podle ní jezdí také Němci hodně na trhy do Česka – například do Chebu, kde bývá 80 procent Němců, Českého Krumlova, Prahy a Karlových Varů. 

Koordinátorka česko-bavorské spolupráce míní, že pokud se cestovní ruch obnoví, tak první krůček bude ten přeshraniční. Například bavorské lyžařské centrum Velký Javor doufá, že to bude co nejdříve, protože Češi tvoří polovinu až 60 procent návštěvníků. Na nedostatek Čechů si stěžují také obchody u hranic.

„Snažíme se teď propagovat venkovní cestovní ruch, tedy vánoční trhy, běžkaření a lyžování. Dají se udělat omezení v kabinkách, rozestupy na sedačkách a další, na což se provozovatelé připravují,“ uvedla Finková. Podle ní bude víc lidí, kteří měli namířeno do Alp, zůstávat doma z finančních i bezpečnostních důvodů. „Nárůst příhraniční turistiky v zimě by měl být. Lidé nepojedou daleko a vyrazí jen na jeden nebo pár dní. Budou se bát hotelů,“ řekla. Podle ní boom nastane okamžitě poté, až počty nakažených klesnu na rozumnou mez. „Němci nemají náladu někam létat a být dlouho v uzavřeném prostoru se spoustou lidí. Ta situace nahrává (oboustranné turistice),“ uvedla koordinátorka. 

Německo zařadilo Česko od 25. září mezi rizikové oblasti. Návštěvník, který nemá výjimku (například pendleři) a neprokáže se negativním testem na covid-19, musí na 14 dnů do karantény.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Jakou budoucnost plánují politici cestovnímu ruchu, hotelnictví a gastronomii?

Rozhodujete se, komu v nadcházejících parlamentních volbách dát svůj hlas, i podle toho, jakou budoucnost plánují jednotlivé strany pro obor, který vás živí? Pomoci vám může anketa, kterou mezi lídry politických stran a uskupení provedla Asociace hotelů a restaurací...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turistické vouchery Prahy letos využilo 76 000 lidí

Vouchery, které jsou pilířem turistické kampaně V Praze jako doma, letos dosud využilo 76 tisíc lidí. V loňském roce jich bylo o tři tisíce méně, celkem se tak do programu zapojilo téměř 150 tisíc návštěvníků hlavního města. Město nyní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vysočina: Kraj rybníků, lesů a kouzelných zákoutí

Dělí Moravu od Čech, charakterizuje ji zvlněné krajina s nespočtem do dálky se táhnoucích kopců, smaragdových lesů, prostorných luk a pastvin. Zkrátka romantika, kam jen oko dohlédne, přesně taková je Vysočina. Inspirativní, přesto klidná, drsná i malebná. Rybníky...

Číst více