Baskicko, ráj pro MICE a incentivní cesty

Zdánlivě neznámý kout v severním Španělsku překvapí každého. V baskičtině se mu říká Euskadi a po španělsku Baskicko. Věčně zelený kraj u Biskajského zálivu patří k těm nejvyspělejším částem ­Španělska. To se sice odráží v cenách hotelů, zato kvalita, gastronomie a služby jsou skvělé.

Euskadi je díky své rozmanitosti ideální destinací pro incentivní turistiku. Na jedné straně oceán, který je v letních měsících a na podzim příjemně osvěžující, na druhé straně hory a nádherná údolí. A v neposlední řadě pak tři největší města, která se od sebe až neuvěřitelně liší.

Guggenheimovo muzeum v Bilbau

Guggenheimovo muzeum v Bilbau
 

Na prvním místě je to Bilbao, které je díky letišti branou do Baskicka. Letiště, navržené předním španělským architektem Santiagem Calatravou, je architektonickým skvostem. Dříve šedivé, začouzené a průmyslové Bilbao se změnilo ve město plné moderní architektury. A to nejen díky Guggenheimově muzeu, ale i díky dalším budovám, jako je například podivuhodný jehlan bez špičky firmy Iberdrola s hotelovými apartmány v nejvyšších patrech. Dřívější všudypřítomné železo a ocel zde dnes připomínají spíše sochy rozeseté po promenádě nebo jako v případě kongresového paláce Euskalduna jen vnější zkorodovaný železný plášť.

Druhým významným městem Baskicka je San Sebastián neboli po baskicku Donostia. Toto vznešené lázeňské město se rozkládá kolem dvou zátok, z nich ta největší s názvem La Concha neboli mušle proslavila město nejen svým zlatavým pískem, ale také slavnými závody veslic, které se v Baskicku konají právě zde. San Sebastián byl sice za napoleonských válek téměř zničen, ale staré město se naštěstí zachovalo a s ním i klášter San Telmo, ve kterém se ukrývá nejen etnografické muzeum, ale také úžasné malby od malíře Serrata znázorňující hlavní ctnosti a tradice Basků. San Sebastián je architektonicky spíše secesní a většina budov pochází z konce 19. století, ale najdeme zde i moderní stavby, které získaly nejedno architektonické ocenění. Například kongresové centrum Kursaal, které navrhl Rafael Moneo, a kde se koná slavný filmový festival.

La Concha, pláž v San Sebastiánu

La Concha, pláž v San Sebastiánu
 

Třetím velkým městem Baskicka je Vitoria neboli po baskicku Gasteiz. Toto staré kupecké město s nádhernými secesními domy kolem hlavního náměstí sloužilo jako předloha pro další španělská města. Vitoria byla vyhlášena jako nejčistší město Španělska, a to díky speciálnímu kompresorovému odpadovému systému, který historický střed města zbavil popelnic a kontejnerů. Je nazývána zeleným městem, protože od devatenáctého století zde platí, že při jakémkoliv stavebním rozšíření města se musí zároveň založit i rozsáhlý park. Městu vévodí raně gotická katedrála, která je však řadu let v rekonstrukci. To ale místním stavařům nebrání, aby ji nechali otevřenou pro veřejnost. Pod heslem „Otevřeno z důvodu rekonstrukce“ dostane návštěvník ochrannou přilbu a je veden po lešení nahoru až k triforiu. Ve městě je také jedno z nejzajímavějších muzeí karet založené panem Fournierem. A také mnoho ukázek street artu přímo na zdech starobylých domů.

ARTIUM Vitoria

ARTIUM Vitoria
 

Baskická gastronomie je vyhlášená, a to nejen ve Španělsku. Nejlepší trhy najdete v Bilbau a Oñati, kde kdysi vznikla první baskická univerzita. Do blízké Tolosy je třeba zajet na typický ovčí sýr Idiazábal nebo za bílými fazolemi, které zde umí připravovat opravdu jedinečně. V Hondarribia, na hranici s Francií, dělají skvělé steaky z hovězího masa, které Baskové zapíjejí bílým vínem, zvaným txakolí. V rámci Španělska je v Baskicku největší koncentrace michelinských restaurací, celkem 28 hvězdiček v 19 restauracích. A pak jsou to především jednohubky zvané pintxos, teplé i studené, které jsou společně s vínem z oblasti Rioja Alavesa ukázkou nekonečné baskické tvořivosti. Již zmíněná vinařská oblast navíc oplývá futuristickými stavbami jako například hotel uprostřed vinic patřících vinařství Marqués Riscal, který navrhl Frank Gehry.

Pro další informace: www.destinoseuskadi.com/mice

Text a foto: Turespaña, OET Vídeň

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Wizz Air bude létat z Pardubic také do Oděsy a Charkova

Společnost Wizz Air rozšíří nabídku pravidelných linek z Pardubic - bude létat také do Oděsy a Charkova. Linky budou v provozu od června příštího roku, a to dvakrát týdně. Na Ukrajinu už nízkonákladový maďarský dopravce létá od září 2020,...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cestovní ruch na Maltě roste i po prázdninách

Podle včerejší tiskové zprávy Maltského úřadu pro turismus (MTA) prošlo během září mezinárodním letištěm na Maltě 418 473 cestujících. Je to poprvé od roku 1999, kdy zářijové statistiky osobní dopravy vykázaly vyšší hodnoty než v srpnu. Září...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Delta v květnu obnoví linku do New Yorku

Americká letecká společnost Delta Air Lines obnoví od 26. května 2022 přímé letecké spojení z Prahy do New Yorku na letiště JFK. Dopravce plánuje provozovat linku až sedmkrát týdně s letadlem typu Boeing 767-300 v průběhu letního letového řádu....

Číst více