Přestože v řadě krajů nebude baroko hlavním komunikačním tématem v marketingové kampani, významné barokní památky zůstávají v centru pozornosti. V lednovém COT jste mohli najít mapu nejvýznamnější barokních staveb, které vytipovaly destinační společnosti s působností pro daný kraj či oddělení cestovního ruchu daných krajských úřadů. A většina oslovených k nim chtěla i něco dodat.


Praha
Nora Dolanská: Upřímně řečeno, baroko nemám vůbec ráda. Je nabubřelé a pokrytecké, ale když už, tak se mi v Praze líbí Clam-Gallasův palác, dnes žel jen s malým využitím…

Středočeský kraj
Martina Martincová: Myslím, že ve Středočeském kraji je mnoho krásných barokních staveb, ale nemohu upřednostnit jedinou z nich. To musí posoudit sám návštěvník. Opravdu pouze jedinou stavbu, která by měla zaznít, rozhodnout nemohu a ani nechci. Nemuselo by se to totiž líbit jednotlivým destinačním managementům.

Jihočeský kraj
Jan Polášek: Jižní Čechy jsou specifické typickým selským barokem – nevýznamnějším zástupcem jsou samozřejmě Holašovice, nicméně i z hlediska barokních staveb mají jižní Čechy co nabídnout, což shrnujeme knihou nazvanou Jižní Čechy – perla nepravidelného tvaru.

Plzeňský kraj
Alena Svobodová: Významných barokních skvostů je v Plzeňském kraji nepřeberné množství. Z těch nejvýznamnějších lze vyzdvihnout například zámek Manětín, zámek Nebílovy, klášter Plasy, klášter Kladruby a kostel Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici.

Karlovarský kraj
Radim Adamec: Mezi nejvýznamnější barokní zajímavosti patří jednoznačně barokní opevnění města Cheb či celá řada barokních klášterů, ať už se jedná o klášter Klarisek s kostelem sv. Kláry či klášter premonstrátů v Teplé. Opomenout nemůžeme ani kostel sv. Maří Magdalény v Karlových Varech či areál kláštera s poutním místem křížovníků s červenou hvězdou v Chlumu.

Ústecký kraj
Jiří Válka: S ohledem na evergreeny cestovního ruchu, které přitáhnou největší počet návštěvníků, sázíme na zámky Libochovice, Ploskovice a Děčín. Nevnímáme je totiž jako barokní solitéry, ale jako součást nabídky, která se na ně váže. Návštěvníci spojují jejich návštěvu s prohlídkou města či okolí a navštěvují i různé eventy, které se na nich pořádají.

Liberecký kraj
Eva Hornová: Spíše než stavbu bych zmínila, že náš region je spjat s barokní postavou, a to s vévodou Albrechtem Václavem Eusebiem z Valdštejna. Tento mocný muž frýdlantského panství je jednou z nejdůležitějších historických postav našeho regionu a na spoustě míst lze nalézt jeho odkaz. Z turistických cílů pro návštěvníky jmenujme např. zámek Frýdlant, kde je expozice hradního muzea zaměřena na třicetiletou válku a osobu Albrechta z Valdštejna, hrad Valdštejn v Českém ráji, město Jičín nebo Mnichovo Hradiště, kde jsou ostatky Albrechta z Valdštejna uloženy. Každoročně se v našem regionu konají na jeho počest Valdštejnské slavnosti, v sudém roce v Jičíně, v lichém ve Frýdlantě.

Královéhradecký kraj
Vlasta Kratochvílová: Vybrat jednu barokní stavbu je opravdu nelehký úkol, až skoro nemožný. Unikátní barokní areál Kuks, areál broumovského kláštera a „broumovská skupina kostelů“ Kryštofa a Kiliána Dientzenhoferových, zámecká kaple Zjevení Páně ve Smiřicích s obrazem Petra Brandla Klanění tří králů, zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, barokní komponovaná krajina na Jičínsku – to jsou jen některé z barokních skvostů, které by si turisté neměli nechat ujít.

Pardubický kraj
Josef Rychter: Kromě Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem je zajímavé třeba Muzeum barokních soch v Chrudimi, které představuje významné mimopražské centrum barokního sochařství. Expozice muzea je umístěna ve zrekonstruovaných prostorách kostela svatého Josefa a kromě samotné návštěvy muzea je možné sem zavítat třeba i na koncerty barokní hudby či sochařské workshopy. Unikátní barokní památkou je také klášterní komplex na Hoře Matky Boží v Králíkách vybudovaný na počátku 18. století. Z hlediska cestovního ruchu však nesmíme opomenout ani výrazné stopy baroka v hojně navštěvovaném městě Litomyšl. Ve zdejším zámku mohou návštěvníci obdivovat unikátní barokní divadlo, které představuje druhé nejstarší palácové divadlo u nás. Za návštěvu určitě stojí také místní barokní chrám Nalezení svatého Kříže s unikátní expozicí Andělé na návrší.

Kraj Vysočina
Monika Hosová: Jednou z nesporně nejvýznamnějších barokních staveb v rámci kraje je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, který byl v roce 1992 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního UNESCO. Projektem stavby byl pověřen slavný architekt Santini-Aichel. Další významné barokní stavby Vysočiny jsou také zámek Jaroměřice nad Rokytnou, Premonstrátský klášter v Želivu či zámek Žďár nad Sázavou.

Jihomoravský kraj
Zuzana Vojtová: Přímo v Brně lze navštívit celou řadu především sakrálních památek. Významné jsou například Křtiny s kostelem Jména Panny Marie, které patří k nejstarším poutním místům na Moravě. Jako kus severní Itálie na Moravě bývá označován Mikulov, který svou barokní podobu získal počátkem 17. století. Více na jihozápad láká zámek ve Vranově nad Dyjí, který vybudovali Althanové v typicky barokní koncepci triumfální cesty do šlechtického sídla. Malé Versailles se říká zámku ve Slavkově, který patří k nejvýznamnějším památkám barokního stavitelství, ale i zahradní architektury na jižní Moravě. Rezidence rodu Kouniců, kteří byli v 18. století povýšeni do stavu říšských knížat, rostla podle taktovky Domenica Martinelliho.

Olomoucký kraj
Radek Stojan: Nejvýznamnější barokní stavbou na území Olomouckého kraje je bezesporu sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci, o čemž svědčí i fakt, že je zapsán od roku 2000 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Olomoucký sloup je dominantou středu města, která návštěvníkům svou impozantností snadno vyrazí dech. Jedná se o vůbec největší seskupení barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě. Sloup měří 32 metrů a v jeho spodní části se nachází kaple, která je sezonně přístupná. V Olomouci a jejím blízkém okolí je celá řada dalších významných barokních památek, za všechny lze zmínit unikátní soubor barokních kašen v centru města nebo poutní baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku s dvouvěžovým průčelím, která je výraznou dominantou krajiny. Z těchto důvodů je Olomouc nazývána barokní perlou Moravy.

Zlínský kraj
Dana Daňová: Z pohledu celoroční návštěvnosti jsou zcela jistě nejvýznamnějším barokním skvostem stavby v Kroměříži, tedy zejména Arcibiskupský zámek a Květná zahrada, které jsou součástí památek UNESCO, a další objekty, které jsou pro návštěvníky středověkého města Kroměříže k dispozici. Svou jedinečnost a výlučnost i v evropském rozměru má také monumentální barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradu, která je srdcem nejvýznamnějšího poutního místa v ČR.

Moravskoslezský kraj
Nazim Afana: Za nejcennější barokní stavbu celé severní Moravy a Slezska považujeme zámek Kunín, který nechala na místě jednopatrové tvrze v letech 1726–1734 vybudovat hrabata z Harrachu. Zámek je nejen oblíbeným turistickým cílem, ale je hojně využíván i pro konání svatebních obřadů a dalších společenských akcí.
Foto: Shutterstock.com, archiv