Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Činnost od začátku pandemie koronaviru v České republice, tedy od března loňského roku, ukončilo 69 provozoven cestovních kanceláří. Přitom v roce 2018, po přijetí novely zákona 159/1999 Sb., jich skončilo 131. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Mnoho poboček cestovní kanceláří sice v době koronakrize činnost přerušilo, od začátku roku opět roste počet těch, které chod obnovily. Pandemie nicméně negativně ovlivnila vznik nových provozoven, od začátku loňského března jich bylo 14. Dříve však běžně vznikalo 40 až 120 poboček ročně. V tuzemsku k 10. červnu fungovalo 1123 provozoven cestovních kanceláří. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat webu informaceofirmach.cz.
Připomeňme, že novela zákona č. 159/1999 Sb., která mj. zavedla pojem „spojené cestovní služby“ či povinnost cestovních kanceláří přispívat do garančního fondu, začala platit 1. července 2018. Na začátku onoho roku podle Jana Ciklera, vedoucího datového oddělení aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje datové přehledy o finančním zdraví českých i zahraničních firem, v tuzemsku fungovalo 1579 provozoven cestovních kanceláří.
V důsledku pandemie činnost od začátku března podle analýzy přerušilo 358 cestovek, z toho jich je 201 zákazníkům opět k dispozici. „Řada cestovních kanceláří se pravděpodobně snažila předešlé období přečkat i za cenu přerušení činnosti a maximálního snížení nákladů. S příchodem účinných vakcín se objevila také naděje na záchranu letní turistické sezony, proto se některé z nich rozhodly svoji činnost znovu obnovit,“ uvedl Cikler. My jsme se problematice prodeje zájezdů během letošní letní sezony podrobně věnovali například ve velkém rozhovoru s předsedou představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR Ladislavem Havlem.
Zástupci cestovních kanceláří již dříve ČTK řekli, že už před koronavirovou krizí rostly prodeje zájezdů přes internet. Pandemie pouze zrychlila přesun nabídky dovolených z klasických papírových katalogů do digitální podoby. Zároveň ale upozornili, že mnoho klientů upřednostňuje při koupi zájezdů osobní kontakt a rádo do poboček zajde. Například CK Čedok tak nucené uzavření využila k rekonstrukcím provozoven a v několika městech pobočky přesunula na atraktivnější místa, uvedla dříve mluvčí Čedoku Eva Němečková.
Ministerstvo pro místní rozvoj letos k 31. květnu evidovalo 639 aktivních cestovních kanceláří. Činnost k tomuto datu od začátku roku podle resortu přerušilo 46 kanceláří, 15 bylo zrušeno a čtyři vyhlásily úpadek, vznikla jedna nová. Na začátku loňského roku v Česku fungovalo 856 cestovních kanceláří.
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Po pandemii koronaviru lidé začali víc cestovat. Podle tabulek na portálu tourdata.cz, které vycházejí z dat publikovaných včera Českým statistickým úřadem, přijelo do tuzemských hotelů v letošním prvním čtvrtletí 2,8 milionu hostů. Tedy asi desetkrát víc než...
Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...