AHS: Vánoční svátky tvoří na horách třetinu tržeb zimy

Vánoční svátky znamenají pro horská střediska třetinu všech tržeb zimní sezony. Podle jejich asociace je pozitivní, že od pátku budou moci fungovat alespoň skiareály. Na návštěvníky jsou po bezpečnostní a hygienické stránce připraveny. Lyžaři se musejí připravit na povinnost roušek, rozestupů, služby by měly rezervovat ideálně on-line, sdělil ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.

Vánoční svátky znamenají pro horská střediska třetinu všech tržeb zimní sezony

Vláda v pondělí rozhodla, že vleky v lyžařských areálech se budou moci rozjet v pátek 18. prosince. Od tohoto data ale začne platit přísnější, čtvrtý stupeň protiepidemického systému (PES) a uzavřít se budou muset stravovací zařízení i hotely pro rekreační účely. „Horská střediska fungují jako celek a pokud vypadne jakákoliv jeho součást, vždy to je velký problém,“ uvedl Knot. Zároveň ale ocenil, že je konečně jasno v termínu zahájení zimní sezony a skiareály budou moci přivítat alespoň místní a jednodenní návštěvníky.

Základem pro bezpečný provoz je podle Knota organizace front. Ve vymezených koridorech se podle něj budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy. Na vlecích a v lanovkách budou muset lidé mít zakrytá ústa a nos. „Návštěvníci si tedy bez obav můžou přijet zalyžovat a doufáme, že pohyb na čerstvém vzduchu, který je jistě po mnoho stránkách pozitivní, si naplno užijí. Zároveň je chceme požádat, aby byli ohleduplní a zodpovědní, abychom si pobyt na horách vychutnali všichni ve zdraví,“ doplnil Knot.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček řekl, že ve střediscích budou moci fungovat půjčovny lyžařského vybavení. Platit v nich bude limit 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. V provozu budou moci být i lyžařské školy, a to pro nejvýše devět dětí s instruktorem. Občerstvení bude moci být dostupné ve výdejních oknech.

Provozovatelé tuzemských zimních středisek do jejich rozvoje letos podle AHS investovali 750 milionů korun. Rozšiřovali mimo jiné možnosti on-line služeb. Samoobslužné kiosky na prodej skipasů a vrácení čipových karet nově zřídili například v Harrachově a Říčkách. V lyžařském resortu Černá Hora-Pec a ve Špindlerově Mlýně už prodávají přes 70 procent skipasů on-line.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více