AHS: Vánoční svátky tvoří na horách třetinu tržeb zimy

Vánoční svátky znamenají pro horská střediska třetinu všech tržeb zimní sezony. Podle jejich asociace je pozitivní, že od pátku budou moci fungovat alespoň skiareály. Na návštěvníky jsou po bezpečnostní a hygienické stránce připraveny. Lyžaři se musejí připravit na povinnost roušek, rozestupů, služby by měly rezervovat ideálně on-line, sdělil ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.

Vánoční svátky znamenají pro horská střediska třetinu všech tržeb zimní sezony

Vláda v pondělí rozhodla, že vleky v lyžařských areálech se budou moci rozjet v pátek 18. prosince. Od tohoto data ale začne platit přísnější, čtvrtý stupeň protiepidemického systému (PES) a uzavřít se budou muset stravovací zařízení i hotely pro rekreační účely. „Horská střediska fungují jako celek a pokud vypadne jakákoliv jeho součást, vždy to je velký problém,“ uvedl Knot. Zároveň ale ocenil, že je konečně jasno v termínu zahájení zimní sezony a skiareály budou moci přivítat alespoň místní a jednodenní návštěvníky.

Základem pro bezpečný provoz je podle Knota organizace front. Ve vymezených koridorech se podle něj budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy. Na vlecích a v lanovkách budou muset lidé mít zakrytá ústa a nos. „Návštěvníci si tedy bez obav můžou přijet zalyžovat a doufáme, že pohyb na čerstvém vzduchu, který je jistě po mnoho stránkách pozitivní, si naplno užijí. Zároveň je chceme požádat, aby byli ohleduplní a zodpovědní, abychom si pobyt na horách vychutnali všichni ve zdraví,“ doplnil Knot.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček řekl, že ve střediscích budou moci fungovat půjčovny lyžařského vybavení. Platit v nich bude limit 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. V provozu budou moci být i lyžařské školy, a to pro nejvýše devět dětí s instruktorem. Občerstvení bude moci být dostupné ve výdejních oknech.

Provozovatelé tuzemských zimních středisek do jejich rozvoje letos podle AHS investovali 750 milionů korun. Rozšiřovali mimo jiné možnosti on-line služeb. Samoobslužné kiosky na prodej skipasů a vrácení čipových karet nově zřídili například v Harrachově a Říčkách. V lyžařském resortu Černá Hora-Pec a ve Špindlerově Mlýně už prodávají přes 70 procent skipasů on-line.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více