AHS: Vánoční svátky tvoří na horách třetinu tržeb zimy

Vánoční svátky znamenají pro horská střediska třetinu všech tržeb zimní sezony. Podle jejich asociace je pozitivní, že od pátku budou moci fungovat alespoň skiareály. Na návštěvníky jsou po bezpečnostní a hygienické stránce připraveny. Lyžaři se musejí připravit na povinnost roušek, rozestupů, služby by měly rezervovat ideálně on-line, sdělil ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.

Vánoční svátky znamenají pro horská střediska třetinu všech tržeb zimní sezony

Vláda v pondělí rozhodla, že vleky v lyžařských areálech se budou moci rozjet v pátek 18. prosince. Od tohoto data ale začne platit přísnější, čtvrtý stupeň protiepidemického systému (PES) a uzavřít se budou muset stravovací zařízení i hotely pro rekreační účely. „Horská střediska fungují jako celek a pokud vypadne jakákoliv jeho součást, vždy to je velký problém,“ uvedl Knot. Zároveň ale ocenil, že je konečně jasno v termínu zahájení zimní sezony a skiareály budou moci přivítat alespoň místní a jednodenní návštěvníky.

Základem pro bezpečný provoz je podle Knota organizace front. Ve vymezených koridorech se podle něj budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy. Na vlecích a v lanovkách budou muset lidé mít zakrytá ústa a nos. „Návštěvníci si tedy bez obav můžou přijet zalyžovat a doufáme, že pohyb na čerstvém vzduchu, který je jistě po mnoho stránkách pozitivní, si naplno užijí. Zároveň je chceme požádat, aby byli ohleduplní a zodpovědní, abychom si pobyt na horách vychutnali všichni ve zdraví,“ doplnil Knot.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček řekl, že ve střediscích budou moci fungovat půjčovny lyžařského vybavení. Platit v nich bude limit 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. V provozu budou moci být i lyžařské školy, a to pro nejvýše devět dětí s instruktorem. Občerstvení bude moci být dostupné ve výdejních oknech.

Provozovatelé tuzemských zimních středisek do jejich rozvoje letos podle AHS investovali 750 milionů korun. Rozšiřovali mimo jiné možnosti on-line služeb. Samoobslužné kiosky na prodej skipasů a vrácení čipových karet nově zřídili například v Harrachově a Říčkách. V lyžařském resortu Černá Hora-Pec a ve Špindlerově Mlýně už prodávají přes 70 procent skipasů on-line.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Kolínsko a Kutnohorsko součástí pražské MHD

Ode dneška je možné na Kolínsku a Kutnohorsku jezdit autobusy i vlaky na jednu jízdenku. Rozsáhlá oblast Kolínska, Kutnohorska a Uhlířskojanovicka se připojila do společného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje. Jízdenka platí i v pražské MHD. Díky tarifu PID cestující...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nahlédnutí do Rakouska

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Bavorský les: Nenocujte v chráněné přírodě

V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování...

Číst více