×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

AHS k otázce otevření lyžařských areálů v ČR

Předvídatelnost je pro fungování v horských regionech zásadní. Opatření ve skiareálech by měla být přijímána podle protiepidemického systému (PES) jako to je u dalších odvětví. Odsun termínu zveřejnění podmínek a otevření lyžařských středisek povedou k dalšímu stupňování zmatků a nejistoty, se kterými se provozovatelé skiareálů, ubytovacích zařízení, restaurací a dalších služeb musejí potýkat, řekl ředitel Asociace horských středisek ČR (AHS) Libor Knot.

Předvídatelnost je pro fungování v horských regionech zásadní

Vláda proti avizovanému plánu na pondělním jednání nerozhodovala o datu zahájení provozu horských středisek. Nezabývala se ani manuálem opatření pro skiareály. Ministr zdravotnictví Jan Blatný měl navrhnout jako termín otevření 18. prosinec, bod z projednání stáhl. Současná epidemická situace zatím neumožňuje toto rozhodnutí přijmout, řekl v pondělí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dodal, že podmínky provozu pro skiareály budou představeny, až bude jasný termín jejich otevření.

„Chápeme komplikovanost aktuální situace, ale předvídatelnost je pro fungování v horských regionech naprosto zásadní. Jsme toho názoru, že podmínky provozu skiareálů mají být součástí tabulky PES tak, jak je tomu u drtivé většiny ostatních činností nebo aktivit. Legitimně tedy žádáme pouze o to, aby jednotlivá opatření v lyžařských areálech byla přijímána primárně na základě skóre PES, tedy dle vývoje epidemické situace. K urychlenému dokončení potřebné metodiky pro lyžařské areály jsou vytvořeny všechny podmínky, protože existuje základní shoda všech zainteresovaných stran,“ uvedl Libor Knot.

Stanovovat speciální termíny pro otevření nebo uzavření horských středisek není podle Knota z hlediska rizikovosti jejich provozu odůvodnitelné a není to vzhledem k nepředvídatelnosti ani žádoucí. Zveřejnění jasných podmínek a termínu by podle něj kromě podnikatelů ocenili i lyžaři, kteří plánovali vyrazit na sjezdovky. „Jsme přesvědčení, že alternativa v podobě možnosti sportování na čerstvém vzduchu může být v aktuální situaci jen prospěšná,“ dodal Knot.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy se rozrostou o další modernizovaná karavanová stání

Do dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, dorazilo k termínu podání celkem 27 žádostí. V tiskové zprávě o tom informovala Jihočeská centrála cestovního ruchu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Karlovarský kraj podpoří památky a turismus 16 miliony korun

Karlovarský kraj letos vyhlásil dva nové dotační programy na podporu památkové péče a cestovního ruchu. První se zaměří na projektovou přípravu a druhý na podporu památek zapsaných na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Celkem kraj rozdělí...

Číst více
Foto: Petr1888 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Úspěšná misie poličského muzea – příklad hodný následování

Dlouhodobým cílem Městského muzea a galerie Polička je přibližovat dětem z mateřských školek, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění.  V době „covidové“, kdy bylo pro školy i školky náročnější vydat se do muzea, obrátili gard. Místo zvaní...

Číst více