ACK ČR: Ochranné opatření MZ ČR má i právní dopady na cestování

Od 5. února 2021 vstoupilo v platnost nové Ochranné opatření – omezení překročení státní hranice ČR (dále jen OO MZ ČR), čímž Vláda ČR zavedla nové omezení při návratu cestujících do ČR ze zahraničí, a to nejen pro cizince, kterým je dlouhodobě naše země za účelem turismu uzavřena, ale také pro samotné Čechy.

Od výše uvedeného data rozlišuje ČR již čtyři skupiny států dle rizika nákazy a z rizikovějších států (tmavě červená a červená) vyžaduje testy před cestou (nástupem na palubu letadla), ale i po samotném návratu včetně karantény.

Ministerstvo zdravotnictví zavedla nová omezení při návratu cestujících do ČR

Každé nové opatření je pro všechny subjekty v cestovním ruchu významným zásahem do jejich podnikání. Ne jinak tomu bylo při sdělení Ministerstva zdravotnictví 1. února 2021. Nové OO MZ ČR málem způsobilo uvíznutí několika desítek Čechů v zahraničí, jelikož nebylo možné splnit podmínky pro návrat v tak brzkém termínu či vůbec za daných podmínek.

V rámci intenzivního jednání se podařilo zajistit ve spolupráci s MZV ČR alespoň tzv. přechodné období do 14. února 2021, které zajišťuje návrat z tmavě červených destinací, pokud není možné z časových důvodů či z důvodu netestování v lokalitě zajistit před návratem do ČR. Ačkoliv ne vždy letecké společnosti využily aktualizované informace a někteří klienti zůstali i tak v zahraničí.

Velice nápomocné bylo v dané situaci Letiště Praha, které ve spolupráci s ACK ČR zajistilo na terminálech obratem testování klientů na příletu od GHC Genetics. Laboratoř pak dostala prostřednictvím ACK ČR data klientů na příletech, pro urychlení testování a zajištění dostatečné kapacity, ale také připravila online formulář pro klienty.

Nové OO MZ ČR má podstatný vliv na práva a povinnosti cestovních kanceláří ČR s ohledem na již uzavřené smlouvy o zájezdu. ACK ČR pro své členy obratem zajistila ve spolupráci s partnerskou AK Holubová právní rozbor na téma „Právní problémy spojené se změnami požadavků pro cestování do České republiky“, v němž odpovídá nejen na časté dotazy týkající se RT-PCR testů, na dopady při pozitivně testovaném klientovi v destinaci, či na odstupné ze strany klienta apod.

V rámci tohoto opatření se ACK ČR také mj. odkázala na Ministerstvo pro místní rozvoj ČR s žádostí o pomoc, jelikož mnoho tzv. „třetích zemí“ je zařazeno automaticky v kategorii velmi vysoké riziko nákazy, ačkoliv mají epidemiologickou situaci lepší než Česká republika a do dané kategorie dle míry rizika tak nespadají.

Děkujeme všem členům za spolupráci a data, která nám posíláte!

Foto: Shutterstock.com

Mgr. Martina KošlíkováAsociace cestovních kanceláří České republiky
product development manager
www.ackcr.cz
 

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Hostů na Slovensku přibylo, chybí ale cizinci

Služeb hotelů a dalších ubytovacích zařízení na Slovensku v červenci využilo více hostů než ve stejném období loni, jejich počet byl ale i letos nižší než před koronavirovou krizí. Do země jezdí výrazně méně turistů ze zahraničí. Vyplývá...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

USA se v listopadu otevřou plně očkovaným cizincům

Datum, které toužebně vyhlíželi představitelé cestovních kanceláří pořádajících zájezdy do Spojených států amerických, bylo konečně zveřejněno. Restrikce, jež aktuálně brání příjezdům zahraničních turistů do USA, budou uvolněny na začátku listopadu a země začne na své území...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Míříte do Vatikánu? Nezapomeňte covidový certifikát

Vatikán bude od 1. října požadovat po lidech, kteří vstupují na jeho území, covidový certifikát. Informovala o tom agentura ANSA. Povinnost se bude týkat jak zaměstnanců a obyvatel Vatikánu, tak turistů. Výjimku budou mít pouze lidé, kteří do...

Číst více