×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

ACK ČR: Ochranné opatření MZ ČR má i právní dopady na cestování

Od 5. února 2021 vstoupilo v platnost nové Ochranné opatření – omezení překročení státní hranice ČR (dále jen OO MZ ČR), čímž Vláda ČR zavedla nové omezení při návratu cestujících do ČR ze zahraničí, a to nejen pro cizince, kterým je dlouhodobě naše země za účelem turismu uzavřena, ale také pro samotné Čechy.

Od výše uvedeného data rozlišuje ČR již čtyři skupiny států dle rizika nákazy a z rizikovějších států (tmavě červená a červená) vyžaduje testy před cestou (nástupem na palubu letadla), ale i po samotném návratu včetně karantény.

Ministerstvo zdravotnictví zavedla nová omezení při návratu cestujících do ČR

Každé nové opatření je pro všechny subjekty v cestovním ruchu významným zásahem do jejich podnikání. Ne jinak tomu bylo při sdělení Ministerstva zdravotnictví 1. února 2021. Nové OO MZ ČR málem způsobilo uvíznutí několika desítek Čechů v zahraničí, jelikož nebylo možné splnit podmínky pro návrat v tak brzkém termínu či vůbec za daných podmínek.

V rámci intenzivního jednání se podařilo zajistit ve spolupráci s MZV ČR alespoň tzv. přechodné období do 14. února 2021, které zajišťuje návrat z tmavě červených destinací, pokud není možné z časových důvodů či z důvodu netestování v lokalitě zajistit před návratem do ČR. Ačkoliv ne vždy letecké společnosti využily aktualizované informace a někteří klienti zůstali i tak v zahraničí.

Velice nápomocné bylo v dané situaci Letiště Praha, které ve spolupráci s ACK ČR zajistilo na terminálech obratem testování klientů na příletu od GHC Genetics. Laboratoř pak dostala prostřednictvím ACK ČR data klientů na příletech, pro urychlení testování a zajištění dostatečné kapacity, ale také připravila online formulář pro klienty.

Nové OO MZ ČR má podstatný vliv na práva a povinnosti cestovních kanceláří ČR s ohledem na již uzavřené smlouvy o zájezdu. ACK ČR pro své členy obratem zajistila ve spolupráci s partnerskou AK Holubová právní rozbor na téma „Právní problémy spojené se změnami požadavků pro cestování do České republiky“, v němž odpovídá nejen na časté dotazy týkající se RT-PCR testů, na dopady při pozitivně testovaném klientovi v destinaci, či na odstupné ze strany klienta apod.

V rámci tohoto opatření se ACK ČR také mj. odkázala na Ministerstvo pro místní rozvoj ČR s žádostí o pomoc, jelikož mnoho tzv. „třetích zemí“ je zařazeno automaticky v kategorii velmi vysoké riziko nákazy, ačkoliv mají epidemiologickou situaci lepší než Česká republika a do dané kategorie dle míry rizika tak nespadají.

Děkujeme všem členům za spolupráci a data, která nám posíláte!

Foto: Shutterstock.com

Mgr. Martina KošlíkováAsociace cestovních kanceláří České republiky
product development manager
www.ackcr.cz
 

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Thajsko už nebude posílat očkované turisty do karantény

Thajsko od příštího měsíce obnoví bezkaranténní vízový program pro očkované turisty. Země, která je závislá na cestovním ruchu, se po zmírnění počtu nových případů nákazy koronavirem zaměřuje na hospodářské oživení. Zahraniční návštěvníci ze všech zemí...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Japonsko hlásí rekordní pokles mezinárodních příjezdů

Počet zahraničních turistů v Japonsku klesl loni na 245 900, což bylo nejméně od roku 1964, odkdy se tento údaj sleduje. Meziročně se jejich počet snížil o rekordních 94 procent, ve srovnání s rokem 2019, tedy s dobou před pandemií...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Při cestách do Švédska odpadne povinnost negativního testu

Švédská vláda včera oznámila, že cestující již nebudou muset před vstupem do země předložit negativní test na covid-19. Opatření zrušila navzdory vysokým počtům nově nakažených, poznamenala agentura Reuters. Finsko začne postupně uvolňovat restrikce od poloviny...

Číst více