„O Prahu jako kongresovou destinaci je ve světě stále větší zájem. Je to především díky stále se zkvalitňujícím službám v tomto odvětví a samozřejmě také díky bohaté kulturní nabídce a historickému prostředí Prahy,“ říká předseda Pražské asociace kongresové turistiky Michael Hvížďala. Členové PAKT se ale shodují, že metropoli chybí velké kongresové centrum o kapacitě větší než deset tisíc účastníků.
Předseda PAKT Michael Hvížďala předpokládá, že do tří let by se mohl o polovinu zvýšit počet kongresových turistů přijíždějících do Prahy stejně jako jejich výdaje |
Podle místopředsedy výkonného výboru PAKT Martina Nováka chybí Praze velkokapacitní kongresové centrum s výstavními prostory |
Podle údajů organizace ICCA (International Congress and Convention Association) je Praha z hlediska počtu akcí zatím závazně naplánovaných na období 2007 – 2013 se 70 kongresy (podle stanovených kritérií ICCA) dlouhodobě na výborném šestém místě. Předstihla tak mimo jiné Montreal, Hongkong či Berlín. Z loňských akcí, které se v hlavním městě uskutečnily, si Hvížďala cení zejména Mezinárodního astronomického kongresu, kongresu Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii, Evropského kongresu prenatální medicíny či Evropského sympozia zvápenatělých tkání. Letos se podle jeho slov Praha připravuje na Chirurgické dny, Světový kongres tunelářů, Evropský kongres psychologů či Evropský kongres odborníků na léčbu a výzkum sklerózy. V letech 2008 – 2009 pak do Prahy zavítají Světový psychiatrický kongres a Lékařský dermatologický kongres, na které se do Kongresového centra Praha sjede deset, respektive sedm tisíc účastníků.
Aktivity PAKT v roce 2006 |
PAKT samozřejmě usiluje o získání dalších kongresů, proto spolu s Kongresovým centrem Praha a agenturou CzechTourism pracuje na projektu „kampaně kandidatur“. Brzdou rozvoje kongresové turistiky v Praze je ale podle zástupců PAKT absence skutečně velkokapacitního kongresového centra. „Máme samozřejmě Kongresové centrum Praha, které poskytuje výborné služby,“ připouští mís-topředseda PAKT a ředitel hotelu Palace Martin Novák a doplňuje: „Chceme-li ale konkurovat městům jako Vídeň, Lisabon a jiným, výrazně nám schází větší a modernější centrum, v kterém by mohly být organizovány kongresové akce pro víc jak deset tisíc účastníků.“ Centrum by navíc mělo disponovat i výstavními prostory. „Historická chvíle pro vznik takového centra nám utekla mezi prsty kolem roku 1998,“ říká Michael Hvížďala. Tedy v době, kdy bylo Kongresové centrum Praha rekonstruováno pro potřeby pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a kdy byl zamítnut původní avantgardní návrh architektonické kanceláře ADNS architekti, který by změnil nejen vzhled budovy, ale i její vnitřní dispoziční řešení. Případná rekonstrukce KCP by podle Hvížďaly připadala v úvahu na rok 2009, kapacita by se zvýšila zhruba o 30 %.
Kvůli neexistenci takového centra přichází Praha o nemalé prostředky. Kongresový turista totiž utratí během svého pobytu v metropoli průměrně šest tisíc korun denně, což je dvojnásobek útraty běžného turisty. Podle Hvížďaly se dá předpokládat nárůst až na devět tisíc korun denně během následujících tří let. Ze současných 500 tisíc až na 750 tisíc by mohl také vzrůst počet kongresových turistů v metropoli.
Místopředseda PAKT a ředitel hotelu Palace Martin Novák připomíná, že rozvoji turistiky v Praze, kongresovou nevyjímaje, příliš nesvědčí ani další problémy, s kterými se hlavní město dlouhodobě potýká. Zmiňuje především pouliční kriminalitu a nepoctivé taxíkáře. „Snažíme se o tom mluvit se zástupci města, městské i státní policie. Nemám ale pocit, že by se v této oblasti něco výrazně dělo,“ trpce konstatuje Novák.
Text a foto: -pmu-