Zážitek? Neplést s rizikem!

Foto: Shutterstock.com Hlavní zásada je jasná: nikdy nepřeceňovat síly Foto: Shutterstock.com

Zážitkový turismus je posledních pár let velmi žádanou formou cestovního ruchu, která se snaží kromě samotného poznávání přinášet také emocionální vjemy. V podstatě by takový zážitek měl účastníka vtáhnout do děje. Nikdy by pro něj ale neměl znamenat riziko!

Co vůbec zážitkový turismus je, popsali kolegové v jiných článcích, já to jen zjednoduším a na pomoc si vezmu film, který snad všichni viděli: Noc v muzeu.

Ve filmu muzeum v noci ožívá, jednotlivé postavy dějin, zvířata, mamuti se procházejí venku, a v muzeu se za kostí honí dinosaurus. Film je komedie, současně trochu vzdělávací a zvyšuje zájem o minulost, dějiny. Pokud by to šlo reálně, byl by to jeden z nejlepších zážitků na světě.

V našem pojetí „zážitků“ sice také není nic nemožné, ale pak už je to trochu i otázka peněz. Kupříkladu heliskiing, při němž jsou jezdci na lyžích nebo snowboardu vysazováni z vrtulníku do volného terénu, spadá do kategorie těch finančně náročnějších. A jak víme z nedávné minulosti, i zde se stávají tragické nehody.

Opětovně platí, že jakákoliv zážitková turistika musí mít pravidla pro bezpečné chování a jednání.

Ať už budete jen ochutnávat místní gurmánské speciality v exotických zahraničních destinacích, nebo se vydáte na cestu po místních farmách na konňském hřbetu, nebo podniknete výlet na raftech či jízdu na čtyřkolkách v písečných dunách, vždy dbejte na svoji osobní bezpečnost a bezpečnost všech ostatních. Nikdy nepřeceňujte své síly a možnosti.

Seznamte se s jednotlivými podmínkami firmy, agentury, která takový zážitek pořádá a provozuje. Snažte se vyhledat informace o firmě samotné a o jejich zkušenostech s tímhle typem turismu. Asi nepoletíte balonem nebo malým letadlem s někým, komu za posledních 5 let spadlo několik letadel, nebo měli piloti problém s alkoholem. Pokud o celém fungování firmy máte pochybnosti, nemusíte s nimi zážitek absolvovat. Vybírejte zkušené, profesionální firmy, u kterých sice také může dojít k nějaké nemilé události, ale pravděpodobnost je mnohem nižší.

Foto: Shutterstock.com Rizika s sebou mohou nést i zdánlivě nevinné a v současnosti velmi populární únikové hry Foto: Shutterstock.com

Pokud se chcete účastnit únikové hry, které jsou velmi moderní a jako zážitek je doporučuji, ověřte si, že provozovatel a majitel dbá na požární a bezpečnostní předpisy, například tím, že uvidíte označené únikové východy, viditelně umístěné hasicí přístroje a evakuační plán. Předpokládám, že před zahájení takovéto zábavy by vás na tyto věci měl provozovatel upozornit a proškolit.

V případě, kdy se rozhodnete účastnit sportovních adrenalinových zážitků (a nejen přitom), nezapomeňte se dobře pojistit přímo na danou aktivitu.

Co do zážitkového turismu určitě nepatří, to je poškozování fauny a flóry.  Připomínám, že některé země a jejich úřady jsou na to zvlášť háklivé, a když u vás najdou jejich vzácné rostliny, oblázky z pláže, nebo nedej bože živá zvířata, takový „zážitek“ vás může přijít velmi draze. A to nemyslím jen z finančního hlediska.

Do škatulky zážitkového turismu nespadá ani turistika sexuální, před kterou varuji. Nejde jen o to, že z krásné dívky se může rychle „vyklubat“ muž. Cílem seznámení může být i vaše oloupení. A předpokládám, že asi nikdo se nechce probudit po bujarém večírku, během kterého mu někdo cosi hodil do pití, ve vaně plné ledu a s pár stehy na zádech, aby při následné návštěvě nemocnice zjistil, že někomu nechtěně „daroval“ ledvinu. Jistě, trochu přeháním, ale turista se může velmi rychle stát žádaným zbožím klidně jen kvůli hodinkám na ruce.

K letní dovolené patří voda a akvaparky. I zde vás chci požádat o opatrnost a pragmatický přístup. Neplavec, který nikdy neplul ani v neckách po rybníku, by se neměl zostra pouštět na sjíždění divoké řeky na raftu bez toho, aniž by si to nejprve společně se svojí partou vyzkoušel a prošel školením od provozovatele. Stejně jako nelyžař přeci napoprvé nejde sjet černou sjezdovku. Měli byste dostat od provozovatele nejen informace o celém úseku řeky a jednotlivých nebezpečích a měli by vás poučit, jak se chovat v reálných situacích. Mělo by to fungovat stejně, jako když letíte v letadle a personál vám ukazuje vesty, masky a únikové východy. Opět připomínám: pojištění, pojištění a pojištění.

V teplém období, kdy navštěvujete vodní parky, hodně pijte. Samozřejmě ne vodu z bazénů, ale pokud možno nealkoholické nápoje, nejlépe čistou vodu, abyste zabránili své dehydrataci. Nezapomeňte se ochránit před sluncem, před hmyzem, maximálně dbejte na ochranu svých dětí a na zvířecí miláčky, nenechávejte je ve vozidlech. Dávejte pozor na sebe a ostatní při sjíždění tobogánu, vodní skluzavky nebo jakékoliv jiné atrakce, ať svým chováním nezraníte sebe nebo jinou osobu. Prostudujte si návštěvní řád jednotlivých atrakcí, kde se dozvíte nejen jak se správně chovat, ale například i to, od kolika let je ta či ona atrakce doporučena.

Všechny zážitky by totiž měly končit dobře, s radostí a ne selfíčkem z chirurgického oddělení nemocnice.

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více
Foto: TO Pardubicko

Na Pardubicku jednali o výběru poplatků z pobytu i moderních technologiích

V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.

Číst více