Zájem o turistické karty zvyšují slevy na skipasy

Mezi západní a východní částí České republiky je možné najít nemálo rozdílů. Jedním z nich je třeba i to, že zatímco v Čechách se začaly první turistické karty objevovat již brzy po revoluci, moravské a slezské územní celky se do těchto marketingových aktivit vrhly až během posledního desetiletí. Tak se tomu událo i ve Zlínském kraji, na jehož území je turistických karet provozováno hned několik. Některé úspěšnější než jiné, ale stále se těšící poměrně výraznému zájmu.

Zájem o Rožnov card roste

 A proč nezačít rovnou tím nejúspěšnějším zástupcem. Před letní sezonou 2016 odhalilo vlastní kartu pro turisty město Rožnov pod Radhoštěm. Rožnov card nabízela při svém spuštění celkem osm benefitů v pěti různých atraktivitách, což je v případě městských karet poměrně standardní rozsah. Jelikož je provozována jako tzv. karta hosta, získat ji mohli ti turisté, kteří strávili v některém z třinácti participujících ubytovacích zařízení ve městě dvě a více nocí. Zatímco jednotlivci mohli s kartou v prvním roce fungování ušetřit až několik stovek korun, v případě rodin s dětmi přesahovala úspora dokonce tisíc korun. „Mezi slevami samozřejmě nechybí symbol Rožnova – Valašské muzeum v přírodě, Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci a na kuponech je také výrazná sleva na celodenní VIP vstupenku do adrenalinového Gibon parku, kde se zabaví nejen děti, ale i dospělí,“ uvedl v době spuštění Rožnov card místostarosta Jan Kučera. Pro rodiče s dětmi pak karta přinášela dále slevy v dětském zábavním centru Pohádkové lázně v Rožnovském pivovaru nebo na projížďky na koních na Ranči Bučiska. Benefity byly dle koordinátorů pilotního projektu vybrány tak, aby dokázaly vytvořit zajímavý program ve městě na tři dny.

 V prvním roce existence platila karta pouze tři a půl měsíce v hlavní turistické sezoně, přičemž bylo v testovacím provozu rozdáno celkem 7 000 karet. Právě omezená platnost byla následně jednou z prvních změn, kterých se Rožnov card v následujícím roce dočkala. Rozšířil se nejen počet zapojených ubytovacích zařízení, ale o další dva se rozrostl i počet nabízených benefitů. S tím, že je bylo možné čerpat od května do konce daného roku s výjimkou Valašského muzea v přírodě. A tuto vlastnost si Rožnov card zachovává doposud. Vedení města je totiž přesvědčeno, že Rožnov pod Radhoštěm si mohou turisté naplno užít i na podzim. Že tomu tak skutečně bude, dokládá i skutečnost, že v druhém roce existence se rozdalo celkem 15 000 karet a pro rok 2018 jich bylo připraveno ještě o třetinu více. Jelikož se ukázalo, že je Rožnov card životaschopným programem, bude pokračovat i letos. Aktuálně v projektu participuje zhruba dvacítka ubytovacích zařízení. Kompletní seznam se však pravděpodobně před zahájením sezony ještě rozšíří, stejně jako přehled poskytovaných benefitů, kterých zůstává z loňska celkem devět.

Vrchy i dolinami Hostýnska

Další oblastí, která se v rámci svých aktivit vrhla do vod návštěvnických slevových karet, byla turistická oblast Hostýnska. Ta před začátkem zimní sezony 2016/2017 spustila nový projekt, kterým se stala příznačně nazvaná Karta plná slev Hostýnsko, jejímž primárním cílem bylo prodloužit délku pobytu návštěvníků, motivovat je k opakované návštěvě a také přilákat nové cílové skupiny. Karta má roční platnost od data vystavení, přičemž je možné ji si koupit za 99 korun ve vybraných informačních centrech a u zapojených subjektů nebo ji získat zdarma k pobytu v rekreačních areálech Na Trojáku a Pod Šaumburkem. Zatímco v prvním zmíněném zařízení se stačí ubytovat pouze na jednu noc, v druhém je pro její obdržení třeba strávit v hotelovém komplexu noci dvě. V současné době přináší karta turistům celkem 17 různých benefitů u 10 partnerských subjektů, přičemž tím nejpopulárnějším je dlouhodobě 20procentní sleva na jízdné ve skiareálu Troják.

A co dál?

Kromě již zmíněných je také možné na pár místech kraje využít benefitů, které nabízí turistická karta nazvaná Re­gion Slovácko Pas Sphere. Tu v březnu 2014 spustilo sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Region Slovácko ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy. Jelikož se však region rozkládá z větší části na území jižní Moravy, více se o ní dočtěte v příštím vydání COT.

Je však třeba říci, že v návaznosti na představení karty pro oblast Slovácka si Centrála cestovního ruchu Východní Moravy vcelku dlouho pohrávala s myšlenkou připravit i její krajskou variantu, která by turistům sloužila na území celého kraje. Její spuštění bylo plánováno v rozmezí let 2016–2017, hledaly se pouze finanční prostředky. Od záměru však bylo nakonec z mnoha důvodů upuštěno a dalšího rozšíření se sbírka turistických karet ve Zlínském kraji nedočkala. A to ani na oblastní úrovni.

Foto: město Rožnov pod Radhoštěm, Shutterstock.com

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více
Foto: TO Pardubicko

Na Pardubicku jednali o výběru poplatků z pobytu i moderních technologiích

V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.

Číst více