
Devizové příjmy z cestovního ruchu České republiky dosáhly v roce 2004 hodnoty 107 129,8 mil. Kč. Jedná se o nárůst o 6,8 % oproti roku 2003.
Podle odhadů agentury CzechTourism byl počet turistů, kteří navštívili ČR v roce 2004, rekordní. „Nejvíce turistů přijíždí do ČR z Německa, druhé místo zaujímá Slovensko a na třetí pozici je Velká Británie,“ uvádí ředitel agentury Rostislav Vondruška.
Pozitivní dopad na dynamiku příjmů měl rozvoj „víkendové“ turistiky, především z Velké Británie, podpořený nabídkou dopravních služeb diskontními leteckými společnostmi, které v tomto případě zaznamenaly nárůst oproti roku 2003 o 26,9 %.
Konkrétní údaje o příjezdech zahraničních turistů do České republiky za rok 2004 mají být k dispozici až na konci měsíce března tohoto roku a seznámíme vás s nimi v příštím čísle COT Businessu.
Podle údajů WTO (World Tourism Organization) počet mezinárodních příjezdů dosáhl rekordních 760 milionů, to představuje růst oproti roku 2003 o 10 %. Jedná se o největší růst za posledních 20 let. Mezinárodní cestovní ruch je po třech letech stagnace z důvodů negativních světových událostí, jako byly teroristické útoky na USA, válečný konflikt v Iráku, epidemie nemoci SARS a oslabení ekonomik významných zdrojových zemí cestovního ruchu, zpět ve svých kolejích.
Předpokládá se, že tragické události z konce roku 2004, které zasáhly Asii, nebudou mít výrazný dopad na mezinárodní cestovní ruch.
Evropa zaznamenala nejmenší růst ze všech regionů světa. Počet mezinárodních příjezdů zde vzrostl o 4 % na 414 mil. příjezdů. Lepší výsledky vykazovaly země střední a východní Evropy (+8 %) a severní Evropy (+7 %). Pro porovnání jižní Evropa a země u Středozemního moře zaznamenaly růst o 3 % a západní Evropa o 2 %. Vyspělejší země eurozóny byly ovlivněny konkurenčními zeměmi, ve kterých se neplatí eurem, a to nejen evropskými, ale také zeměmi Severní Afriky (Maroko, Tunisko a Egypt) a Blízkého východu.
Zdroj: CzechTourism