Zahraničí okouzlit umí, ale co zaujme tuzemské cestovatele?

Není jich mnoho, ale své zákazníky si najdou. Moravskoslezský kraj je v hledáčku světových cestovatelů i influen­cerů. A to již pár let. Nejen proto, že umí využít své na první pohled nepříliš atraktivní industriální bohatství, ale také pro svou atmosféru. A zatímco zahraničí na turistickou nabídku regionu slyší, tuzemské hosty je i v současnosti potřeba ještě trochu přemlouvat. A jedním z přesvědčivých nástrojů jsou nepopiratelně turistické karty s nabídkou benefitů. Jaké lze v tomto kraji využít?

Nemají příliš dlouhou historii a často se setkávají s kritikou, přesto všechno se jim daří vcelku úspěšně fungovat do dnešních dní. V Moravskoslezském kraji existují hned dvě turistické karty, které jsou si svým pojetím, vlastnostmi i nabízenými benefity velmi podobné. A zatímco prvního zástupce si mohou turisté pořídit od roku 2013, ten druhý byl představen zhruba o rok později.

Těšínské Slezsko Region Card

Starším ze zmíněné dvojice je karta hosta, kterou před šesti lety uvedl do provozu spolek s všeříkajícím pojmenováním Regio­nální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, který v podstatě vystupuje jako destinační management turistické oblasti Těšínské Slezsko. Spolek se mohl na tvorbu karty vrhnout nejen díky svému nadšení pro věc, ale především zásluhou dotace. V rámci projektu Těšínské Slezsko – spolupráce v cestovním ruchu III totiž získal na spuštění a rozvoj karty z Evropského fondu pro regionální rozvoj finance ve výši 1,96 milionu korun. A tak se před 6 lety objevila Těšínské Slezsko Region Card.

Karta umožňuje turistům čerpat slevy na vstupy do významných turistických atraktivit a také na další služby. Vzhledem k jejímu charakteru karty hosta ji turisté mohou získat dvěma způsoby. Buď zdarma k pobytu v některém z ubytovacích zařízení na území turistické oblasti Těšínské Slezsko, které je do programu zapojeno, nebo si ji mohou sami zakoupit za poměrně nízkou částku 85 korun, a to v kterémkoliv místním turistickém informačním centru či na e-shopu. Druhá zmíněná možnost však není nijak zvlášť komunikována. Těšínské Slezsko Region Card má podobu plastové karty, která je opatřena unikátním identifikačním čárovým kódem, to znamená, že je nepřenosná a je vystavená na jméno držitele.

Karta měla od počátku vytyčené jasné cíle. Kromě samotného přilákání turistů do regionu je měla dále motivovat k návštěvě méně známých míst, kam by se třeba sami od sebe ani nevydali. A protože je Těšínské Slezsko Region Card platná po celý rok, přináší svým držitelům jak slevy uplatnitelné v letní sezoně, tak i další pro období zimy. Do oběhu je karta vypouštěna obvykle v listopadu jednoho roku, přičemž benefity lze čerpat do října roku následujícího. Nedílnou součástí je proto například nabídka zvýhodněných cen skipasů do místních lyžařských areálů. Aktuálně karta nabízí benefity u 50 poskytovatelů a ročně se jí vydá zhruba kolem tisícovky kusů. Zájem o ni však meziročně fluktuuje v rámci stovek.

Beskydy Card

V prosinci roku 2014 rozšířil soupisku Moravskoslezského kraje další zástupce, za nímž stojí Destinační management turistické oblasti Beskydy-Valašsko. To zároveň znamená, že se do jisté míry jedná o mezikrajský projekt, jelikož Beskydy Card slouží turistům v oblasti, které přesahuje i do Zlínského kraje. Co bylo jejím prvotním cílem? Karta si prapůvodně kladla za cíl pouze spojit všechny lyžařské areály jediným odbavovacím systémem a jedním skipasem. Nakonec však bylo před jejím odhalením rozhodnuto, že se bude jednat o tradiční bonusovou kartu hosta. I její vznik byl přitom podpořen dotacemi. Destinační management turistické oblasti Beskydy-Valašsko úspěšně žádal o finance v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko, kdy z Evropského fondu pro regionální rozvoj obdržel dotaci ve výši 2,81 milionu korun.

Z Evropského fondu pro regionální rozvoj obdržela Beskydy Card dotaci ve výši 2,81 milionu korun.

Jaké má Beskydy Card vlastnosti? „Karta má platnost dvanáct měsíců a lidé ji mohou získat buď zdarma v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních, v nichž přespí nejméně dvě noci, nebo si ji mohou zakoupit v informačních centrech,“ popsala kartu při jejím spuštění Monika Konvičná, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy-Valašsko. Ve verzi pro dospělého stojí karta 99 korun, ve variantě pro děti do 15 let je její cena o 30 korun nižší. Aktuálně karta nabízí až 100 různých benefitů, které mají nejčastěji podobu slev ve výši 20 % a více. Je vybavená unikátním číslem a čárovým kódem, takže je nepřenosná a vázána na konkrétní jméno. Ale umožňuje čerpat slevy opakovaně.

V rámci Frýdecko-Místecka na projektu spolupracuje několik rekreačních zařízení, sportovní centrum nebo třeba lyžařská škola z Bílé. Místní turistická informační centra, která kartu nabízejí, se přitom shodují, že je o ni zájem, a to především v letních měsících.

A co krajská varianta?

V době spuštění Beskydy Card se v rámci krajské organizace cestovního ruchu hojně mluvilo o propojení obou karet hosta do jednoho projektu. Tomu však v daném období bránil fakt, že oběma projektům dobíhaly dotační programy, které toto neumožňovaly. Stejně jako řada dalších technických detailů. Více se proto začalo mluvit o krajské variantě karty. Od tohoto nápadu však bylo dle všeho prozatím upuštěno. Obě zmíněné karty fungují nadále samostatně a konkurenci v celokrajské kartě nemají.

Moravskoslezský kraj, respektive jeho oddělení cestovního ruchu krajského úřadu se však nedávno pustilo do jedné podobné aktivity. Obě turistické karty v letošním roce doplnil nový projekt, kterým jsou tzv. Rodinné pasy. Jak jeho název napovídá, je určen pro rodiny s alespoň jedním dítětem ve věku do 18 let, avšak pouze pokud pocházejí z tohoto regionu. I když by se mohlo na první pohled zdát, že tento projekt nemá s cestovním ruchem moc společného, je tomu právě naopak. Rodinné pasy mají místní obyvatele motivovat k častější návštěvě blízkých turistických cílů. Díky kartě mohou rodiny z Moravskoslezského kraje navštěvovat turistické atraktivity, památky či wellness zařízení se slevou ve výši 5–50 %. Oprávnění k čerpání slev se prokazuje kartou, která je vystavena každé rodině v počtu dvou kusů po registraci. Stejně tak byly spuštěny i tzv. Senior pasy, které fungují obdobně, ale jsou určeny pro obyvatele Moravskoslezského kraje ve věku nad 55 let.

Foto: Shutterstock.com, archiv

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více
Foto: TO Pardubicko

Na Pardubicku jednali o výběru poplatků z pobytu i moderních technologiích

V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.

Číst více