Vznikla Asociace nestátních otevřených památek

Foto: Eva Frindtová ANOP a její cíle byly představeny na tiskové konferenci v Praze Foto: Eva Frindtová

Sdružovat všechny nestátní památky, které jsou otevřené jako turistické cíle, chce nově založená Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA). Památkové objekty zamýšlí nejen zpřístupňovat veřejnosti, ale také pomáhat jejich podnikání a zdůrazňovat jejich hodnotu pro českou ekonomiku. Pro letošní turistickou sezonu připravila asociace program, který by měl návštěvníky motivovat k návštěvě památek.

Jak zaznělo minulý týden na tiskové konferenci v Praze, aktuálně asociace sdružuje asi dvě desítky hradů, zámků, klášterů, poutních míst, technických památek, zahrad a dalších kulturních památek, které jsou v jiném než státním vlastnictví a které tvoří nedílnou součást národního kulturního dědictví. Asociace chce všechny formy jejich vlastnictví, řekla novinářům předsedkyně výkonné rady ANOPA Kateřina Šrámková.

Třetí za polovic, sedmá zdarma

Pro letošní sezonu připravila asociace program, který by měl veřejnost motivovat k návštěvě památek. Nese název „Třetí za polovic, sedmá zdarma“ a spojilo se v něm 65 památkových objektů napříč republikou. Návštěvníci památek si do hrací karty nechají dát razítka s uskutečněnými návštěvami. Po získání dvou razítek dostane návštěvník v termínu od 1. června do 31. října poloviční slevu na třetí vstupenku. Po získání šesti razítek může ve stejném období jednu památku zařazenou do programu navštívit zdarma.

„V tomto programu poprvé spolupracují památkové objekty z různých koutů naší země, a různých forem jejich vlastnictví. Nalezneme mezi nimi církevní, neziskové, municipální i soukromé památky. Je to historicky první pokus o tak širokou platformu,“ uvedla Šrámková. Program je spojen s portálem Objevuj památky, jeho provozovatel Petr Lukas řekl, že portál nabízí informace o 106 nestátních památkách.

Ilustrace: Shutterstock.com

V Česku působí od roku 1995 také Asociace majitelů hradů a zámků, která sdružuje zejména restituenty někdejších šlechtických sídel, ale i další majitele. Z padesátky objektů členů této asociace je jich polovina přístupných. Někteří členové jsou členy také nově vzniklé asociace ANOPA.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více