Rok 2018 byl z pohledu cestování Čechů velice úspěšný. Více než dvě pětiny českých občanů vyjelo v loňském roce alespoň jednou na vícedenní pobyt do zahraničí. Vzrostla poptávka po zájezdech organizovaných cestovními kancelářemi a už několik let po sobě se zvyšuje zájem Čechů o leteckou přepravu. Nejoblíbenějšími destinacemi zůstaly tradiční Slovensko a Chorvatsko.
V roce 2018 Češi podnikli 34,6 milionu vícedenních cest. Necelých 80 % bylo realizováno v rámci republiky a 20 % výjezdů směřovalo do zahraničí. Češi začali více cestovat právě do zahraničí. Při srovnání s předcházejícím rokem se počet zahraničních cest meziročně zvýšil o 9 %, u domácích cest se naopak jejich počet snížil o 6 %.
Jezdilo se více s cestovními kancelářemi
Do zahraničí vyjelo v loňském roce více českých turistů na všechny typy pobytů (delší, kratší i služební cesty). Rovněž došlo ke zvýšení celkového počtu přenocování mimo tuzemsko. Rekordní byl počet delších i kratších cest. Výjezdy do zahraničí trvaly v průměru 6,4 dne a průměrné náklady na jeden den cesty dosáhly 1 605 korun. Češi jezdili za hranice na kratší dobu, ale na svých cestách utráceli více. Služby cestovních kanceláří byly využívány častěji, o 8 % se zvýšil počet zájezdů.
Graf 1 – Cesty českých rezidentů v letech 2011–2018 (v tis.)

Pozn.: kratší cesty = 1–3 přenocování, delší cesty = 4 a více přenocování, bez služebních cest; Zdroj: ČSÚ
Klíčové destinace pro české turisty zůstaly loni beze změny. Z hlediska delších cest se 4 a více nocemi bylo stále nejpopulárnější Chorvatsko, i když tam vycestovalo o něco méně českých turistů než předešlý rok. Meziročně se zvýšil zájem o dovolenou v Řecku, na Slovensku a v Egyptě, naopak se méně jezdilo do Bulharska, Španělska nebo Itálie. Ze sousedních zemí je dlouhodobě u českých turistů populární hlavně Slovensko a Rakousko. Rakousko je stále v kurzu především kvůli zimní a letní dovolené v Alpách, nicméně ve druhé polovině loňského roku narostl počet českých turistů preferujících městskou turistiku.
Do zahraničí cestujeme stále převážně autem, a to v 53 % případů. Tento způsob dopravy má však mírně sestupnou tendenci, podobně jako cestování na dovolenou autobusem. Dobrá ekonomická situace a rostoucí spotřeba domácností dovoluje Čechům více využívat pro své cesty leteckou dopravu. Zatímco v roce 2015 bylo letadlo použito u čtvrtiny cest do zahraničí, loni se podíl zvýšil na 32 %. Použití vlaku jako hlavního dopravního prostředku je spíše marginální záležitostí pro 3 až 5 % turistů.
Domácí cestovní ruch
U domácích cest se v loňském roce meziročně snížil počet pobytů a přenocování. Cesty trvaly v průměru 3,4 dne a průměrné náklady na jeden den cesty dosáhly 432 korun. Nejvíce cest bylo tradičně realizováno do Středočeského a Jihočeského kraje, velice oblíbenými byly také destinace v Jihomoravském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Češi jsou stále národem chatařů a chalupářů, proto u tuzemských pobytů převažovaly kratší cesty autem na chaty či chalupy nebo návštěvy příbuzných či známých. Nejméně jednu turistickou cestu po ČR absolvovalo 71 % českých občanů.
Graf 2 – Delší cesty rezidentů v ČR podle kraje cílové destinace v roce 2018

Zdroj: ČSÚ
Přibližně pětina populace ČR nepodnikla v roce 2018 žádnou turistickou cestu (domácí nebo zahraniční). Nejčastější příčinou necestování byly zdravotní důvody; ty byly významným faktorem pro 39 % necestujících osob. Dalšími důvody neúčasti v cestovním ruchu byl nedostatek peněz (více než čtvrtina necestujících) a nezájem o cestování (necelá čtvrtina necestujících). Zdravotní problémy a nezájem o cestování byly typické hlavně pro vyšší věkové skupiny obyvatelstva.
