Vlčí bob ničí Krkonoše: proč byste ho měli trhat, ne obdivovat?
30. 6. 2025
lupina mnoholista vlci bob
Každý rok v červnu se louky Krkonoš zbarví do modrofialova. Návštěvníci žasnou nad estetickou krásou rozkvetlých květů, aniž by tušili, že právě sledují jednu z největších ekologických hrozeb tamního prostředí – invazivní rostlinu lupinu mnoholistou, známou také jako vlčí bob. Zatímco běžný turista vnímá její barevnost jako zpestření krajiny, ochranáři bijí na poplach.
Co je to lupina mnoholistá?
Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus) pochází ze Severní Ameriky, odkud byla do Evropy zavlečena jako okrasná rostlina. Díky schopnosti vázat dusík z ovzduší rychle roste, šíří se výsevem i oddenky a vytlačuje původní druhy rostlin. V České republice je zařazena mezi invazní druhy.
Proč je tak nebezpečná?
Dusí původní flóru: Nahrazuje pestrou paletu lučních bylin několika dominantními druhy.
Zvyšuje obsah dusíku v půdě: Což podporuje růst konkurenčně silnějších, ale ekologicky méně hodnotných rostlin.
Mění vzhled krajiny: Místo barevných luk plných endemitů vznikají monotónní porosty lupiny.
Zásadní problém nastává ve chvíli, kdy se lupina začne šířit do bezzásahových území, kde není možné provádět intenzivní zásahy. Kvůli tomu se v Krkonoších stále více prosazuje i v místech, která by měla zůstat přírodními laboratořemi.
Jak probíhá boj s lupinou?
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) už několik let organizuje kampaně zaměřené na odstraňování lupiny. Dobrovolníci i zaměstnanci parku ji systematicky:
vytrhávají ručně před vysemeněním,
sečou, aby zabránili tvorbě semen,
odstraňují pomocí zemědělské techniky v přístupných místech.
Přestože úsilí je značné, lupina je extrémně odolná. Stačí přehlédnout několik jedinců a do roka se může šířit na desítky metrů čtverečních.
Jak může pomoci veřejnost?
Ochránci přírody v Krkonoších vyzývají návštěvníky: pokud chcete skutečně pomoci místní přírodě, natrhejte si lupinu do vázy. Při správném postupu tím přírodě opravdu prospějete:
Trhejte celé rostliny včetně květenství, ideálně před vysemeněním (červen–červenec).
Neničte přitom okolní vegetaci.
Rostliny neodhazujte zpět do přírody – ideálně je odvezte nebo usušte.
Krkonoše nejsou botanická zahrada – pokud chceme zachovat druhovou rozmanitost jejich luk, musíme jednat. Každá ruka navíc se počítá.
5 důvodů, proč lupinu neignorovat
Nižší výskyt endemických a ohrožených druhů.
Monokultura místo biodiverzity.
Ohrožení chráněných biotopů.
Změny v půdní chemii.
Estetický klam – krása na povrchu, hrozba uvnitř.
Závěr
Lupina mnoholistá je ukázkovým příkladem, jak může i na pohled krásná rostlina způsobit ekologickou katastrofu. V Krkonoších proti ní bojují nejen odborníci, ale i dobrovolníci a běžní návštěvníci. Chcete-li se přidat, nezapomeňte: každý utržený květ se počítá. A možná právě vaše kytice pomůže zachránit krkonošské louky.
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.