V kraji se chystá 1 000 kilometrů stezek pro jezdce na koních

Na Vysočině by v nejbližších letech mělo vzniknout přes 1 000 kilometrů značených hipostezek. Vyznavačů rekreačního jezdectví v kraji přibývá, ale zatím jim slouží jen několik desítek kilometrů dlouhá trasa mezi Telčí a jihočeskou Maříží.

„Vyznačování dalších úseků začne asi ve druhé polovině letošního roku. Teď jde o to, určit, kudy by stezky měly vést, a vyjednat souhlas vlastníků pozemků,“ řekla ředitelka organizace Vysočina Tourism Ivana Mahelová. Na zvolených trasách by vždy mělo být něco k vidění, třeba zajímavý přírodní útvar nebo zřícenina hradu. Stezky pro jezdce na koních musí navíc vést jinudy než například trasy pro cyklisty. Na Vysočině je zmapováno přes 170 jezdeckých stanic. Někde si zájemci mohou půjčit koně na projížďku, absolvovat výcvik nebo si zajistit přenocování pro sebe i své zvíře. „Budeme se snažit propojit takové stanice, které poskytnou dostatečné pohodlí,“ uvedla Mahelová.

Stezky pro koně se poznají podle čtvercových značek s barevným kolečkem uprostřed. O vyznačení první stezky na Vysočině se před dvěma lety postaralo Občanské sdružení pro podporu jezdecké turistiky. „Je využívána víc, než jsme očekávali,“ shrnula dosavadní zkušenosti předsedkyně sdružení Simona Stejskalová. Projížďky na koních lákají hlavně turisty z Prahy a okolí, využívají je i místní jezdecké oddíly. Plánovaná páteřní síť jezdeckých tras by měla protnout Vysočinu v několika směrech a naváže na jezdecké cesty v okolních krajích. Po hipostezkách by se pak přes Vysočinu dalo jet třeba z Rakouska až do Polska.

Dovolená v koňském sedle láká stále více lidí. Na Vysočině ale zatím chybí i vhodní koně. „Rapidně roste počet koní určených pro sportovní účely, ty ovšem není možné poskytnout turistovi,“ vysvětlila Stejskalová. Vypůjčit si zvíře v místě přitom chtějí asi dvě třetiny zájemců o projížďky, zbývající jezdí se svými koňmi. Rostoucí popularitu zažívá také cestování ve vozech tažených koňským spřežením. Část stezek by proto měla být vhodná i pro tyto jízdy.

Budování sítě tras pro jezdce s koňmi je součástí nového projektu na zkvalitnění turistické nabídky v kraji, který potrvá do roku 2010. Větší část nákladů, které převýší deset milionů korun, zaplatí Evropská unie.

-čtk-
Foto: Derick Trevis