Výstavy skla, návštěvy sklářských hutí, sympozia, živé ukázky práce mistrů sklářů, jarmarky, workshopy, hru pro děti Vysočinou za skleněnkou, to vše a mnohem víc letos připravuje Vysočina svým návštěvníkům a turistům.
Cestovní ruch na Vysočině se v roce 2020 soustředí na sklo. Nabídka atraktivních sklářských míst a akcí v kraji je pestrá, vždyť toto řemeslo zde má víc než čtyřsetletou tradici. Dnes je Vysočina druhou nejvýznamnější sklářskou oblastí v České republice a skleněné výtvory vysočinských umělců nás reprezentují po celém světě.
Produkce vysočinských sklářských hutí a malých dílen je velmi rozmanitá – od skleniček, váz či svítidel z olovnatého křišťálu, přes broušené a malované sklo, až po různé designové skvosty, skleněné šperky, mozaiky a vitráže. „Za návštěvu zcela jistě stojí hlavní centrum sklářství, jímž je Světlá nad Sázavou, potažmo celé Světelsko. Zdejší Crystalite Bohemia je vůbec největší sklárnou v ČR, svoje zboží exportuje do více než 80 zemí světa. Třeba až v New Yorku, Londýně, Miláně najdeme designové sklo a svítidla od firmy Bomma. Na zámku ve Světlé lze zase zhlédnout expozici historického evropského skla a v červnu navštívit zámecký sklářský den. Designovými svítidly i vývojem nové technologie tzv. upcyklace skla je proslulá firma Brokis, která je pro změnu z Janštejna,“ přibližuje Magda Svatoňová z Vysočina Tourism zajímavé turistické cíle Vysočiny sklářské.
S provozem většiny skláren se mohou návštěvníci seznámit při exkurzích či dnech otevřených dveří a jejich výrobky jsou k vidění v podnikových prodejnách. Třeba ve sklárně Jaroslava Svobody v Karlově na Žďársku lze sledovat skláře při práci téměř denně. Zajímavým cílem výletu je například i unikátní sklářský skanzen Huť Jakub v Tasicích, kde se natáčel seriál Synové a dcery Jakuba skláře.
Celý průřez sklářským rokem na Vysočině představí Vysočina Tourism již v únoru na veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze.
Foto: Shutterstock.com