Turismus a ochrana přírody se vzájemně potřebují

Foto: AOPK ČR Foto: AOPK ČR

O vzájemném vztahu cestovního ruchu a ochrany životního prostředí jsme hovořili s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) Františkem Pelcem. Kdo by čekal apriorní negativní pohled na turisty vyrážející do tuzemských „luhů a hájů", bude zřejmě následujícími řádky překvapen.

František Pelc

Náplň činnosti AOPK sice vyplývá už z jejího názvu, přesto vás poprosím, zda byste stručně popsal, čemu se agentura věnuje.

Naším posláním je různými nástroji pečovat o přírodní a krajinné prostředí v České republice, resp. o oněch zhruba 15 procent území, které nám bylo zákonem svěřeno. Ve správě máme asi 800 zvláště chráněných území – od národních přírodních rezervací a památek po chráněné krajinné oblasti. Jen pro úplnost – v naší gesci nejsou národní parky. Pro všechna tato území zpracováváme plány péče, sledujeme, co v nich žije a roste a jak se příroda vyvíjí, a v neposlední řadě také podporujeme opatření, která vedou k zachování pestrosti přírody a krajiny a k zachování ekologické stability včetně tolik diskutovaného vodního režimu. A zapomenout nesmím ani na práci s veřejností, protože bez té to nejde – lidé musejí být informováni, co se v oblasti ochrany přírody a krajiny děje, proč je dobré přírodu chránit a kde jsou největší problémy.

Kromě aktivit zaměřených na profesionální i amatérské ochránce přírody sázíme čím dál více na práci s lidmi v terénu, tedy s turisty. Pro ně například stavíme naše Domy přírody, kterých máme v tuto chvíli devět, a menší informační střediska. Ročně jimi projdou statisíce lidí, kteří mají přímo na místě příležitost seznámit s vybranými přírodními fenomény. Budujeme také naučné stezky, kterých dnes máme asi devět desítek, zřizujeme vyhlídkové body, ptačí pozorovatelny a další návštěvnickou infrastrukturu. Při veškerém tomto konání se snažíme zohledňovat i aktuální trendy. Na dnešních informačních tabulích už nenajdete nekonečné seznamy latinských názvů rostlin a živočichů žijících v námi spravovaných územích, spíše se snažíme vyzdvihnout zajímavá fakta a dávat informace do souvislostí.

Vy už jste to naznačil, přesto se zeptám: jak se rýmují cestovní ruch a ochrana přírody? Mohou koexistovat, nebo jsou už z podstaty spíše v antagonistickém vztahu?

Turismus a ochrana přírody se vzájemně potřebují. Jsem si například jist, že bez cestovního ruchu by dnes neexistovala většina afrických rezervací. V každé zemi je to ale trochu jinak a některé národní parky či jiná chráněná území se v posledních letech potýkají s obrovskou návštěvností a s jejími negativními dopady. Já to ale beru tak, že turisté jsou naši klienti a my přes ně můžeme přenášet dál informace o jedinečnosti přírody a o tom, jak je o ni potřeba pečovat. Vítáme proto každého „normálního“ návštěvníka. Poslední dobou bohužel přibývá nepříjemných excesů, kdy někteří lidé do chráněných území vjíždějí auty, na čtyřkolkách apod. Nejspíš si neuvědomují, že nejenže poškozují přírodu, ale také ochuzují ostatní o zážitek z její návštěvy. Tam musejí přijít restrikce.

Je také fakt, že na určitých místech a v určitou dobu už bývá turistů příliš, což je nezdravé nejen pro přírodu, ale i pro ně samotné. Příkladem mohou být Adršpašsko-teplické skály nebo některá místa Českého ráje či Moravského krasu. Jedním z našich úkolů je proto návštěvnost určitým způsobem regulovat a veřejnost motivovat k výletům do méně frekventovaných, ale neméně krásných a zajímavých oblastí. K tomu slouží třeba naše iniciativa Snamidoprirody.cz. Ale se vší vážností musím říct, že v ochraně přírody a krajiny existuje řada mnohem vážnějších problémů než bodová koncentrace turistů na určitých místech.

Jaké novinky připravujete pro návštěvníky vámi spravovaných území?

V plánu máme výstavbu dalších Domů přírody, nejbližší zahájení stavby nás čeká v Českém krasu u Koněpruských jeskyní. Byli bychom rádi, kdyby se tato návštěvnická střediska, pro která jsme našli inspiraci v USA či ve Švédsku, nebo alespoň menší informační centra, postupně objevila ve všech chráněných krajinných oblastech. Pokračovat bude samozřejmě v budování a údržbě naučných stezek.

Pokud jde o další plány, rádi bychom dál rozvíjeli koncept návštěvnického pasu. Inspirovali jsme se v USA, kde obdobné pasy fungují už víc než dvacet let. My máme za sebou jednu sezonu a vidíme, že návštěvníci chráněných krajinných oblastí i národních parků mají o tento produkt zájem – někteří z nich stihli během jediného léta získat pět razítek, dorazili tedy do pěti středisek, která jsou do návštěvnického pasu zapojena. Chceme také pokračovat v iniciativě Snamidoprirody.cz, rádi bychom ji převedli do formy mobilní aplikace, aby lidem sloužila i v terénu. Budeme také pokračovat ve školení strážců přírody, aby byli návštěvníkům kvalifikovanými průvodci.

 

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více