Přibližně tři čtvrtiny alkoholu vypijí Češi v nejlevnějších podnicích, pětina alkoholu se zkonzumuje v zařízeních střední cenové kategorie a jen minimum (2 procenta) v restauracích nejvyšší cenové úrovně. V rámci jedné návštěvy restaurace pijí Češi pivo v průměru dvě a půl hodiny, víno téměř tři hodiny. Konzumace tvrdého alkoholu je nejdelší, trvá v průměru čtyři hodiny. Vyplynulo to z průzkumu OOHAC (Out of Home Alcohol Consumption) společnosti GfK.
Nejoblíbenějším nápojem je v Česku tradičně pivo. V loňském druhém pololetí ho Češi konzumovali v 83 procentech konzumace alkoholu mimo domov. Tvrdý alkohol lidé pili v 18 procentech a víno v 15 procentech případů.
Češi podle výsledků průzkumu nemají příliš rádi míchání několika alkoholických nápojů současně a více konzumují tyto nápoje samostatně. „Například při deseti procentech příležitostí konzumovali Češi pivo v kombinaci s tvrdým alkoholem, přičemž samotné pivo pili v 69 procentech příležitostí," uvedla konzultantka GfK Marcela Barvínková.
Nejčastěji pijí lidé mimo domov alkoholické nápoje v hospodách a restauracích, případně pizzeriích. V nich konzumuje alkohol 70 procent Čechů. V hospodách se zkonzumovaly necelé dvě pětiny alkoholických nápojů, v restauracích, případně v pizzeriích se vypila třetina alkoholu. Na kulturních a sportovních událostech, diskotékách a v klubech Češi vypili 13 procent alkoholu. Podíl bufetů, barů, vináren a kaváren je kolem pěti procent.
Podíl vypitých alkoholických nápojů se liší u žen a mužů. „U mužů na necelých osm půllitrů piva připadla necelá sklenka vína a téměř dva panáky destilátů. Ženy vypijí větší podíl vína a tvrdého alkoholu a menší podíl piva než muži," uvádí zpráva GfK.
Ženy pijí ve větší míře destiláty s nižším obsahem alkoholu (ovocné vodky, likéry případně koktejly) a muži preferují spíše ovocné destiláty, tuzemské rumy, případně whisky. Konzumace některých kategorií například neochucených vodek, hořkých bylinných likérů je u obou pohlaví srovnatelná.
Češi do 24 let konzumují v průměru nejvíce panáků tvrdého alkoholu ve srovnání s ostatními věkovými kategoriemi. Mladiství vypili v loňském druhém pololetí, kdy průzkum probíhal, zhruba 25 panáků tvrdého alkoholu. Lidé starší 24 let jich zkonzumovali 20 a méně. Mladí naopak méně pijí pivo.
Průzkum se uskutečnil během druhého pololetí minulého roku na měsíčním vzorku 1 500 respondentů. Do průzkumu se zapojili lidé od 18 let, kteří konzumují alkohol mimo domov minimálně jednou za měsíc.
-čtk-