Osmý ročník mezinárodního festivalu map a průvodců TOURMAP přinesl nejen zajímavé výsledky, ale také novinky. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 538 turistických map a 201 turistických průvodců z celého světa.
Bohatá mezinárodní účast byla letos rozšířena o celou řadu exotických zemí – Belize, El Salvador, Grenadu, Island, Martinik, Nikaraguu, St. Vincent & Grenadiny či Jemen.
Defilé vítězů kategorie turistických průvodců českých turistických subjektů |
Vítězové v kategorii Elektronické mapy |
Novinkou v tomto roce bylo rozdělení do jednotlivých kategorií. K němu organizátoři kartografického festivalu přistoupili proto, aby spolu nesoupeřily mapy a průvodce z českých krajů, regionů, měst, obcí a infocenter s profesionálními kartografickými počiny zavedených vydavatelství. Výsledky TOURMAP 2011 byly slavnostně vyhlášeny během květnového veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti, po jeho skončení se zájemci mohli seznámit se soutěžními díly v ORBIS Media Centre v přízemí agentury CzechTourism. Expozice bude stejně jako v minulých letech k vidění i na filmovém festivalu TOURFILM v Karlových Varech (6.–9. října).
Výsledky TOURMAP 2011
Kategorie elektronických map vyhrál Cykloserver od nakladatelství SHOCart před Mapovým portálem města Český Krumlov a turistickým serverem www.tourmapy.cz .
Mezinárodní soutěž turistických map a průvodců vyhrála mapa Cykloráj Ralsko |
V národní kategorii turistických map byly uděleny i dvě ceny poroty |
Mezinárodní soutěž turistických map a průvodců ovládlo české nakladatelství Geodézie On Line se svou mapou Cykloráj Ralsko 1 : 36 000 s průvodcem před zahraničními nakladatelstvími z Kanady (International Travel Maps) a USA (Bella Terra Publishing). Ve světovém měřítku turistických průvodců se stal vítězem Blue Guides s titulem Blue Guide – Greece, the Aegean Islands z Velké Británie. Na druhém místě se umístila řada průvodců Rough Guides, které na český trh v českém jazyce přináší nakladatelství JOTA. Třetí místo míří do Francie, odkud Jonglez Publishing přihlásili do soutěže průvodce s názvem Secret Venice.
Nejlepší v mezinárodní soutěži průvodců a map |
V národní kategorii turistických map získal první místo soubor map Ústeckého kraje v měřítku 1 : 100 000, přihlašovatelem byl Krajský úřad Ústeckého kraje ve spolupráci s nakladatelstvím freytag & berndt. Druhé místo si odneslo město Jaroměř a společnost Kartografie PRAHA za kreslenou mapu Pevnost Josefov. Třetí místo míří do Jeseníků za turistickou mapu Jeseníky 1 : 75 000, vydavatelé jsou Jeseníky SCR a Jesenické nakladatelství JENA. V kategorii turistických průvodců českých turistických subjektů vyhrála OSTRAVA!!! – Turistický průvodce po industriálních památkách, který do soutěže přihlásil Magistrát města Ostravy spolu se společností freytag & berndt. Druhé místo obsadil průvodce Hrady a zámky se skřítkem Cupitálkem vydaný Krajským úřadem Olomouckého kraje a třetí místo získal cykloprůvodce Morava a Slezko, přihlášený Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy současně se společností SHOCart.
Text: -red-; Foto: -pmu-
Defilé vítězů kategorie turistických průvodců českých turistických subjektů
Vítězové v kategorii Elektronické mapy
Mezinárodní soutěž turistických map a průvodců vyhrála mapa Cykloráj Ralsko
V národní kategorii turistických map byly uděleny i dvě ceny poroty
Nejlepší v mezinárodní soutěži průvodců a map