Návštěvníci Brna mají v létě jednu z posledních možností, kdy si mohou prohlédnout Starou radnici. Na rok ji od října uzavře rekonstrukce. Začala se naklánět, musí být proto zajištěna její statika. Novinářům to řekli zástupci Brněnského kulturního centra.
Podle Petry Kačírkové z kulturního centra se opravy budou týkat i historické věže nebo freskového sálu. Rozebrána bude také podlaha středověké klenotnice. „Mohou se najít věci, o kterých jsme neměli tušení,“ uvedla Kačírková. Průzkum by podle ní mohl přispět k objasnění stavebně historického vývoje Staré radnice. Součástí klenotnice jsou i kamenné lavice, charakteristické pro raně středověké stavby. Podle Kačírkové se rekonstrukce může oproti původně předpokládaným 12 měsícům protáhnout. Důvodem jsou problémy se spodní vodou.

Brněnské kulturní centrum chce lákat turisty také na repliku hodinového stroje, který loni magistrát odhalil na náměstí Svobody. Centrum nechalo vyrobit skleněnou repliku, kterou si mohou návštěvníci Brna koupit, stejně jako kuličky, které z hodinového stroje vypadávají. Autenticita chycené kuličky přímo ve stroji ale zůstane zachována. Podle Kačírkové je oproti té, kterou si budou moci nyní turisté koupit, oťukaná. „Dokonce se nám stalo, že jedna paní kuličku z hodinového stroje chtěla reklamovat, že je oťukaná příliš,“ uvedla Kačírková.
Brnem bude v turistické sezoně jezdit tak jako loni turistický minibus s průvodcem. Zájemci mohou s průvodcem navštívit také čtyři vybrané chrámy v centru města. Profesionální průvodce je turistům k dispozici zdarma. Kulturní centrum láká návštěvníky Brna také na festival Brněnské kulturní léto. Jeho součástí jsou například koncerty jazzového trumpetisty Jaromíra Hniličky nebo interpretů jako Čokovoko, Marsyas a dalších.
Text: -čtk- a -red-
Foto: Lukáš Malý (Wikimedia)
