Spolek připraví návrh podpory podnikatelů v centru Prahy

Spolek podnikatelů Centrum žije! připraví návrh, jak by mohl stát podpořit podnikání v centru Prahy navázané na turistický ruch, které výrazně postihla pandemie nového koronaviru. Jak řekli novinářům zástupci spolku, návrh by měl být hotov v řádu týdnů. Podpora je podle spolku nutná, protože například tržby v malooobchodě v centru letos klesnou o 30 až 50 procent oproti loňsku a obsazenost hotelů se odhaduje na 30 procent loňského stavu, tržby pak na 20 procent. 

Spolek Centrum žije! připravuje návrh, jak by stát mohl podpořit podnikání v centru metropole

Zakládajícími členy spolku jsou hotel Alcron, Zátiší Catering Group a skupina Crestyl. Jak uvedl předseda spolku a ředitel Alcronu Michal Chour, centrum metropole je v Česku koronavirovou krizí zasaženo nejvíce, což je dáno tím, že zhruba 95 procent návštěvníků Prahy jsou cizinci. „Některé hotely stále ještě neotevřely a jiné uvažují, jestli budou vůbec dále pokračovat v činnosti,“ řekl. 

Ekonom David Mazáček z Institutu strategických investic Vysoké školy ekonomické pracuje na návrhu konkrétních nástrojů státní podpory, který by měl být hotov v řádu týdnů. Propad služeb navázaných na cestovní ruch v Praze a dalších známých turistických destinacích podle něj bude znamenat významné ekonomické dopady na celý stát. Řekl, že sektor se nevzpamatuje dříve než v roce 2024 a za tu dobu se dají negativní dopady na ekonomiku odhadnout na 170 až 220 miliard korun. Jen v centru Prahy podle Mazáčka pracuje v turismu 74 000 lidí, z nich až 36 000 může přijít o práci. „Není v silách českého turismu nahradit výpadek toho zahraničního,“ řekl ekonom. 

Dosavadní státní podpora byla podle Mazáčka zaměřena plošně, nyní je podle jeho názoru na místě se zaměřit na nejpostiženější oblasti. Zároveň uvedl, že podpora by podle spolku měla být pokud možno nákladově neutrální, má tedy existovat snaha o to, aby se státu vynaložené finanční prostředky prostřednictvím posílení ekonomiky zase vrátí. Hlavními body, na které se spolek ve svém budoucím návrhu zaměří, jsou podle Mazáčka řešení fixních nákladů typu nájmů, které musí podnikatelé stále platit, dále na podporu zaměstnanosti v sektoru, snahu o návrat zahraničních turistů a regulaci ubytovacích platforem typu Airbnb. 

Starosta Prahy 1 Petr Hejma dodal, že centrum města nyní řeší přesně opačný problém než před krizí. „Dříve centrum přestávalo fungovat, přestávalo být dobrým místem pro život,“ řekl s poukazem na fenomén takzvaného overtourismu, tedy zahlcení centra cizinci, z nichž řada přijížděla jen za levným pivem. Snahou samosprávy je tak podle Hejmy přilákat zpět hlavně ty „správné“ turisty, kteří se chovají slušně a neobtěžují obyvatele centra.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více