Na současnou situaci v lázeňství přirozeně reagují také oborové asociace, tedy Sdružení lázeňských míst (SLM) a Svaz léčebných lázní ČR (SLL). V uplynulých dnech se společným prohlášením obrátily na vládu a navrhly jí sérii kroků, které by měly pomoci situaci v lázeňství stabilizovat.
Za velkou příležitost považují SLL a SLM připravovaný „Národní plán obnovy“. Jsou názoru, že pokud by do něj bylo zařazeno léčebné lázeňství, bylo by možné realizovat opatření, jimiž by se tento sektor posunul a například v rámci preventivních programů pomáhal posilovat zdraví občanů, zlepšovat kvalitu života s dopadem na HDP a konkurenceschopnost země. České lázeňství má dlouhou tradici a hlavně úžasné zdravotní účinky díky jedinečným přírodním léčivým zdrojům v kombinaci s moderními terapeutickými postupy. Představitelé obou profesních svazů jsou názoru, že navrhovaná opatření v oblasti podpory klinického výzkumu, modernizace infrastruktury přírodních léčivých zdrojů, důrazu na ochranu lázeňských míst a v neposlední řadě i legislativní úprava nařízení souvisejících s lázeňstvím, které iniciativa specifikovala a poslala na Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo zdravotnictví, pomohou posunout tento segment tak, aby se stal součástí našich životů i v 21. století. SLM i SLL podle společné tiskové zprávy jednoznačně podporují aktivitu zakomponování komponenty léčebného lázeňství do Národního plánu obnovy. „Věříme, že naše prosby a výzvy naleznou svůj cíl a Ministerstvo zdravotnictví podpoří zařazení lázeňství do Národního plánu obnovy pod svou gescí,“ uvedli představitelé SLM a SLL.
Obě instituce usilují o zrychlené jednání o zařazení léčby postcovidového syndromu na indikační seznam diagnóz, které mohou být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Tento nový produkt by měl být co nejdříve nabídnut pacientům s následky po nemoci covid-19. Tomuto tématu jsme se ostatně věnovali i my v našem rozhovoru s viceprezidentem SLL Martinem Plachým. Ten ostatně stejně jako obě instituce v prohlášení zaslaném vládě ve zmiňovaném interview volal po uvolnění lázeňské rehabilitační péče i pro samoplátce, pro které je např. léčba postcovidových komplikací dostupná právě v rámci samopláteckých léčebných programů.
Na prohlášení profesních svazů zareagovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která podle ČTK uvedla, že vyjádřila podporu pro začlenění lázeňství do Národního plánu obnovy a podporuje pobyty samoplátců v českých lázních.
SLM a SLL ve svém prohlášení zareagovaly také na zprávy o chystaném systému lázeňských voucherů pro zdravotníky, resp. příslušníky tzv. první linie (o těch jsme informovali ZDE). „Velmi rádi tyto osoby v lázních přivítáme s ohledem na to, že po roce boje s pandemií jsou velmi vyčerpaní, a to jak fyzicky, tak psychicky. Léčebné prostřední lázní (tzv. terapeutická krajina) je jistě vhodným nástrojem pro návrat psychické pohody a regeneraci těla. Lázeňské společnosti v našich lázeňských místech jsou připraveny i prostřednictvím Svazu léčebných lázní vytvořit speciální programy, které budou odpovídat specifickým požadavkům této klientely,“ uvedli představitelé SLM a SLL.
Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.
Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...
Horská střediska vstupují do letní sezóny. Na české hory se letos chystá až 40 % Čechů, především na prodloužené víkendy. Nejčastěji zde hledají odpočinek i sportovní vyžití. Lanové dráhy budou moci namísto lyžařů využít turisté i cyklisté. Rekordní...