(analýza a výhledy podle údajů z roku 2000)
Předpovědi, týkající se rozvoje cestovního ruchu na Ukrajině na rok2000 byly opatrné a odrážely nejistotu předchozích let. Přesto se Ukrajiněpodařilo nepříznivé trendy překonat. Potvrdily se naděje v pozitivní zvrat,i když všeobecná situace se stále ještě nedá pokládat za ideální.

4,8 % a to dokazuje, že se zpomalení růstu příjezdové turistiky z let1998 – 99 podařilo zastavit. Podle WTO se podobný vývoj projevil i v jinýchevropských zemích: turistická migrace prodělala v letech 1998 – 99 geografickoureorientaci. Zájem o postsocialistické země opadl a lidé začali dávat přednostdovoleným v pacifické oblasti. Přesto se dá říci, že zahraniční turistémají o Ukrajinu stále zájem. Ve srovnání s lety 1995 – 96 se v období 1998– 2000 jejich počet téměř zdvojnásobil.
Během roku 2000 objem výjezdového cestovního ruchu z Ukrajiny stouplo 17 % a dosáhl 1.255.504 osob. Tento vývoj naznačuje určitou pravidelnosta některé trendy. Podobně jako v minulosti, cestovali ukrajinští občanénejčastěji do sousedních zemí. Tato zřejmá pravidelnost se projevuje jakv pravidelných zájezdech, tak v jednorázových návštěvách. Lví podíl najednorázových návštěvách mají tranzitní výlety.
Vývoj příjezdového cestovního ruchu na Ukrajinu v letech 1995 – 2000(v miliónech osob)
| 1995 1996 1997 1998 1999 2000 |
3,7 3,9 7,7 6,2 4,2 4,4 |
Nárůst počtu vyjíždějících turistů v roce 2000 byl způsoben zvýšenýmpočtem cest, které ukrajinští turisté podnikli do následujících zemí: Ruska– o 48,6 % a Moldávie – o 50,2 %. Počet výjezdů do Polska stoupl o 14,8%, do Itálie o 49,0 %, do Turkmenistánu o 35,9 % a do Francie o 46,7 %.Zavedení vízové povinnosti ze strany Slovenska způsobilo naopak poklesvýjezdů do této země o 18,9 %. Počet výjezdů do Turecka klesl o 17,7 %,do Řecka o 21,4 % a do Izraele o 16,3 %. Počet výjezdů do jiných zemí seve srovnání s rokem 1999 prakticky vůbec nezměnil.
Podobně jako v mnoha evropských zemích, kde turisté proudí přes hranicedo sousedních zemí, tvoří turistická výměna s Ruskem, Běloruskem a s Moldávií,hlavní, téměř 65% podíl na celkových turistických tocích. Podle předpokladuexpertů v cestovním ruchu bude tento typ turistiky na Ukrajině i nadálepřevládat a tvořit dominantu struktury zahraničních výjezdů. Pokud se týkádomácího cestovního ruchu, je znát podstatně zvýšená aktivita jak regionálníchorgánů cestovního ruchu (regiony Vinnický, Doněcký, Tarnopolský, Kyjevský,Poltavský, Charkovský a autonomní republika Krym) tak vzrůstající obchodv cestovním ruchu těchto regionů.
Na cesty po své rodné zemi se v minulém roce vypravilo téměř 6 miliónůobčanů Ukrajiny. Ukrajinská muzea zaregistrovala okolo 16 miliónů návštěvníkůa cestovními kancelářemi prošlo 1,6 miliónu klientů. Během roku 2000 realizovalocelkem 5.774 subjektů v cestovním ruchu (hotely, sanatoria, rekreační střediskaa další poskytovatelé služeb) tržby, dosahující 2,28 miliardy ukrajinskýchhřiven, což je 1,32 % ukrajinského hrubého národního produktu a 3,3 % objemuprodukce služeb. Ve srovnání s předcházejícím rokem se zvýšil objem balíčkovýchslužeb o 17,1 %.
Výjezdový cestovní ruch z Ukrajiny podle destinací (údaje za rok2000)
| Bělorusko Moldávie Polsko Rusko Rumunsko Slovensko Maďarsko Další státy SNS Státy Pobaltí Rakousko Bulharsko Velká Británie Řecko Izrael Itálie Kypr Nizozemí Německo Spojené arabské emiráty USA Turecko Turkmenistán Francie Česká republika Švýcarsko Ostatní destinace |
6,51 %
11,54 % 31,36 % 30,47 % 0,68 % 4,22 % 5,66 % 0,60 % 0,25 % 0,23 % 0,73 % 0,36 % 0,23 % 0,52 % 0,27 % 0,18 % 0,14 % 1,31 % 0,20 % 0,45 % 1,21 % 0,26 % 0,43 % 1,24 % 0,22 % 0,72 % |
Podle zjištění Národní banky Ukrajiny tvoří položka „cestovní ruch“v ukrajinské platební bilanci 10 % exportu a 15 % importu. V průběhu posledních5 let stoupl počet zahraničních návštěvníků 2,2 krát a počet turistů vzrostlo 19 %. Během téhož období se podíl exportních služeb v položce cestovníruch v platební bilanci Ukrajiny zvedl ze 7 na 10 %.
Na Ukrajině jsou všechny předpoklady k tomu, aby se tyto pozitivní trendynavzdory poněkud zmatečné ekonomické situaci i nadále rozvíjely. Cestovníruch se v této zemi stává nezanedbatelným ekonomickým faktorem.
Podklady a zdrojová čísla poskytlo Státní oddělení pro cestovníruch pod Státní komisí Ukrajiny pro mládež, sporty a cestovní ruch.