Ve čtvrtek 11. ledna se v Brně na Výstavišti odehrálo finále druhého ročníku projektu Turisté vítáni pořádaného Českou centrálou cestovního ruchu – obhajoba nejzdařilejších prací.
Centrála během roku oslovila pod hlavičkou „Hledáme odvážné podnikatele“ na šest tisíc škol. Soutěžící byli rozděleni do tří kategorií: 4. – 6. třída (téma: Moje oblíbené povolání v cestovním ruchu), 7. – 9. třída (téma: Naše rodina by chtěla podnikat v cestovním ruchu) a střední školy (téma: Zakládáme vlastní firmu podnikající v našem městě/obci v oblasti cestovního ruchu). V prvním školním pololetí se sešlo na 155 projektů, nejvíce pak ve středoškolské kategorii (66). Mnozí autoři by prý skutečně, až budou velcí, své nápady chtěli realizovat.
|
Na padesát vybraných semifinalistů čekal v Brně nelehký úkol – představit svůj záměr publiku a obhájit své projekty před pětičlennou porotou a svými kolegy.
Odborná porota hodnotila originalitu nápadu, jeho zpracování, kvalitu písemné prezentace a vlastní obhajobu, jejíž součástí byla i reakce na doplňující otázky porotců. Všichni soutěžící se na svou semifinálovou obhajobu důkladně připravili. Mnozí tak při svém vystoupení překvapili velkou dávkou sebejistoty, jiní nápaditostí a názorným předvedením, jak si své podnikání představují, a další vsadili na kvalitní počítačové zpracování svého projektu.
|
Při večerním slavnostním vyvrcholení pak byli vyhlášeni tři nejlepší z každé věkové skupiny a bylo rozděleno mnoho odměn věnovaných partnery a sponzory projektu: počítač – coby hlavní výhra, pobyty v zajímavých regionech České republiky a mnoho věcných cen. Volné vstupenky do počítačových heren byly pro všechny účastníky semifinálového klání poděkováním a zároveň výzvou k účasti v dalších kolech projektu Turisté vítáni. Poděkování však patří i pedagogům, kteří byli žákům a studentům důležitou oporou.
Soutěž byla pro všechny zúčastněné strany velmi přínosná. Žáci a studenti úspěšně zdolali trému z veřejného vystoupení, mnozí v obecenstvu načerpali inspiraci a nakonec i odborná veřejnost v čele s pořádající agenturou CzechTourism dospěla k závěru, že pokud jde o budoucnost podnikání v cestovním ruchu v Česku, není se čeho obávat.
Výsledky:
|
I. KATEGORIE (4. – 6. třída) |
|||
| PROJEKT | AUTOŘI | ŠKOLA | |
| 1. | Průvodce | Vilém Vidras | MŠ a ZŠ Demlova, Olomouc-Černovír |
| 2. | Letuška | Marie Hnátková, Kristýna Tichotová |
ZŠ a MŠ Borová Lada |
| 3. | Číšník | Josef Šipan a Pavlína Hovorková |
ZŠ a MŠ Borová Lada |
|
Zvláštní ocenění poroty za zpracování projektu: |
|||
| Taxikář | Karel Vařeka, Lucie Křístková, Monika Šimková |
MŠ a ZŠ Demlova, Olomouc-Černovír |
|
|
II. KATEGORIE (7. – 9. třída) |
|||
| 1. | Netradičníhotel | Hriniková Eliška, Hengalová Michala, Skrbková Petra |
ZŠ Jablonec nad Nisou |
| 2. | Cestovní kancelář „Za zážitky“ |
Vojtěch Semík | Kamenice, Ringhofferova |
| 3. | Zvířecí farma | Kristina Kavinková, Markéta Krejzarová |
Kamenice, Ringhofferova |
|
III. KATEGORIE (střední školy) |
|||
| 1. | MORE FREEDOM, s.r.o. Harrachov |
Dolejší Jan, Skála Richard, Hnídek Miroslav |
Obchodní akademie, Tanvald |
| 2. | Krtečkův svět | Jiří Večeřa, Lukáš Plaček, Václav Šuser |
Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha 4 |
| 3. | Roleplay | Kateřina Tichá | Gymnázium, Dobruška |