Prodej letenek do vyšší tříd roste

Češi více letecky cestují ve vyšší třídě, prodej letenek do těchto tříd se loni meziročně zvýšil o 20 procent. Jejich podíl na celkových prodejích je nyní okolo šesti až sedmi procent. Vyplývá to z informací prodejců letenek. Zájem o letenky do vyšších tříd podle nich roste každým rokem.

Češi více letecky cestují ve vyšší třídě, prodej letenek do těchto tříd se loni meziročně zvýšil o 20 procent

„Díky příznivé ekonomické situaci již nevyhrává pouze nejnižší cena letenky, ale i nabídka služeb a pohodlí. A to je důvod, proč čím dál více cestujících upřednostňuje prémiové letenky, dovolená jim totiž začíná již na letišti,“ uvedl šéf letenkového portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Upozornil, že ceny letenek do jednotlivých cestovních tříd v letadlech se liší v řádech desetitisíců korun. „Pokud je cena letenky v ekonomické třídě například 15 tisíc korun, tak v businessu se pohybuje kolem 50 tisíc až 60 tisíc korun,“ podotkl.

Podle ředitelky letenkového oddělení Student Agency Věry Janičinové se místa ve vyšších třídách prodávají zejména na delších vzdálenostech. U krátkých cest, zejména po Evropě, zůstává hlavní prioritou nízká cena. Tomu podle ní přizpůsobili své nabídky i dopravci, ať už nízkonákladové nebo tradiční letecké společnosti.

Zatímco léto patří tradičně k nejvytíženějším obdobím v letecké dopravě, v případě prodejů letenek do vyšších tříd jde naopak o nejméně frekventovanou část roku. Důvodem je, že prémiové letenky nejčastěji využívají na svých cestách obchodníci a podnikatelé v rámci svých služebních cest, ty v létě tak časté nejsou. Tomu se přizpůsobují i někteří dopravci, kteří v létě nabízejí tyto letenky ve slevě. Řada cestujících pak podle Janičinové také kupuje tyto letenky jako zážitek z letu, využívají je tak jen na jeden úsek cesty a na dalších už letí ekonomickou třídou.

Růst prodejů prémiových letenek postupuje společně s růstem celkových prodejů. Ty loni meziročně vzrostly o sedm procent. K nejoblíbenějším patřily spoje do Paříže, Londýna či Amsterdamu, rostl však zájem i o exotické destinace.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Letiště Praha: nový šéf by měl nastoupit do začátku srpna

Nový šéf pražského letiště by měl do funkce nastoupit do poloviny letních prázdnin. Nyní ve výběrovém řízení skončil příjem přihlášek uchazečů, přesný počet ovšem ještě není znám. Následovat bude jejich zhodnocení a pohovory. Na dotaz ČTK...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Aegean Airlines začaly létat do Heráklionu

Pro cesty na řecký ostrov Kréta lze od včerejška využít pravidelného spojení letecké společnosti Aegean Airlines. Linku z Letiště Václava Havla Praha do Heráklionu bude tento dopravce obsluhovat dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a sobotu. V plánu je...

Číst více