Prioritou Tuniska je posílení bezpečnosti a propagace turismu

Tuniská vláda povýšila bezpečnost na nejvyšší prioritu současné politiky. Masově investuje do posílení bezpečnosti a přijala speciální programy a plány pro zvýšení bezpečnosti hlavně v místech, která stojí v popředí zájmu cestovního ruchu. Toto poselství tlumočil generální ředitel Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch Abdellatif Hamam během tiskové konference na veletrhu Holiday World v Praze.

V roce 2014 navštívilo Tunisko sedm milionů návštěvníků, z toho byly čtyři miliony Evropanů. Čechů v roce 2014 přijelo do Tuniska podle údajů Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch celkem 87 821. O rok později to bylo už jen 39 556 turistů. „Rok 2015 byl pro tuniský turismus velice těžký. Na několik destinací mířily útoky, proto dnes Tunisko zapojuje všechny síly, aby zajistilo v zemi bezpečnost,“ uvedl Abdellatif Hamam (na snímku). Zároveň generální ředitel Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch vyzdvihl hlavně solidaritu Čechů, kteří se zemi rozhodli navštívit i po atentátu v Sousse. Bylo jich přibližně třicet tisíc.

Na zvýšení bezpečnosti v zemi se podílejí všechny tuniské bezpečnostní složky ve spolupráci s odborníky z evropských zemí včetně České republiky, kteří poskytli kromě zkušeností i nezbytné vybavení. Například tunisko-lybijská hranice byla zabezpečena příkopem vybaveným detektory pohybu, které poskytlo Německo a USA. Abdellatif Hamam v souvislosti s bezpečností zmínil i hlavní hodnoty Tunisanů, kterými jsou mír, tolerance a přijímání odlišného. Tuniská demokracie je ale podle něj prý „trnem v oku dalším zemím v regionu“.

Podle slov generálního ředitele Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch získají hotely finanční podporu, aby zajistily bezpečnost. „Učíme se, jak vyvážit bezpečnostní opatření, aby byla vidět a zároveň, aby turisty nerušila,“ uvedl. V zemi probíhají kontroly zavazadel v hotelích a na letišti, pod dohledem jsou i místa veřejných shromáždění.

Abdellatif Hamam představil novinářům a odborníkům v cestovním ruchu také strategii na podporu turismu v Tunisku, která by se měla zaměřit na prezentaci Tuniska nejen jako přímořské destinace, ale i jako země, která nabízí mnohem více zážitků. Chce k tomu využít inzerci a so ciální média, ale sází především na přítomnost v zemi a oslovování publika přímo, na místě. Zástupci Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch se při propagaci své země na českém trhu hodlají opřít o partnery, kteří jim poradí, jak poselství k českým turistům směrovat.

Text a foto: Martina Vampulová