V úterý 10. prosince 2019 převzal prezident Projektu Austerlitz Miroslav Jandora, pořadatel vzpomínkových akcí Austerlitz věnovaných bitvě tří císařů u Slavkova, z rukou jeho excelence Rolanda Galharagua, velvyslance Francouzské republiky v Praze, Národní řád za zásluhy. Získal jej jako hold za mimořádné přispění k obnovenému zájmu o historii napoleonského období a nasazení při organizování akce světového věhlasu.
Miroslav Jandora je hlavním organizátorem vzpomínkových akcí na bitvu u Slavkova od roku 1998 a poprvé je organizoval již v letech 1990 a 1991. Cílem Projektu Austerlitz 2005, který vznikl v roce 1997 bylo uspořádat důstojnou vzpomínkovou akci bez nadsázky celým světem očekávaného dvoustého výročí bitvy tří císařů.
Bitva u Slavkova a s ní spojená napoleonská tradice v regionu bojiště patří mezi významné momenty historie a kultury nejen Jihomoravského kraje, ale přirozeně i Francie a dalších zemí. Miroslav Jandora svými aktivitami významně přispěl k jejich propagaci.
V prosinci 2005 proběhla v Evropě dosud největší akce svého druhu – akce Austerlitz 2005. Zúčastnilo se jí na 3600 napoleonských účastníků z 24 zemí světa. Region slavkovského bojiště navštívily desetitisíce návštěvníků.
Podobné akce produkoval nejen u Slavkova. Jednalo se například o 200. výročí bitvy u Znojma z roku 1809, nebo intenzívní spolupráci 200. výročí bitvy u Chlumce z roku 1813. Vzpomínkové a společenské akce s napoleonskou tematikou pořádá ve Valticích, v Mikulově, ve Slavkově u Brna, v Praci, Tvarožné, Kučerově, nebo v polském Pultusku či Paříži.
Vzpomínkové akce Austerlitz jsou největší pravidelně konanou akcí svého druhu v Evropě, mají nejdelší tradici a jsou vysoce ceněné předními spolky vojenské historie napříč kontinentem. Napoleona a jeho vítězství neoslavují – ostatně polovina účastníků obléká uniformy jeho protivníků. Jejich smyslem je přispět k prohloubení zájmu o společné dějiny.
Foto: Projekt Austerlitz