Pokoj za 200 korun na noc i luxusní chalupu v Jizerských horách za 5 000 korun na noc je možné pronajmout v Libereckém kraji prostřednictvím aplikace Airbnb. Na výběr je více než 300 míst a jejich počet roste. Liberecký kraj je přitom regionem, který má podle údajů z Českého statistického úřadu (ČSÚ) v přepočtu na obyvatele největší kapacitu ubytovacích zařízení. Platformu nevyužívají k pronájmu pokojů jen soukromí majitelé bytů či chalup, ale i provozovatelé některých penzionů a hotelů.
„Platforma Airbnb je levnější než jiné servery zaměřené na ubytování, provize je menší, takže je i my využíváme, apartmány prodávám přes Airbnb,“ řekl majitel hotelového řetězce Lukáš Pytloun, který provozuje osm hotelů a dva penziony. Sám aplikaci využívá, když jezdí na dovolenou. „Ne vždy chci bydlet v hotelu. Když jedu s rodinou a chci mít soukromí, pronajmout si třeba dům někde v Itálii na týden, koukám i na Airbnb, abych nespal někde v hotelu,“ dodal.
Za konkurenci občasné pronajímatele nepovažuje, i když se mu nelíbí, že většinou neplatí z příjmů daně a neodvádějí obcím poplatky za ubytování. Za mnohem větší problém ale považuje, když někteří vlastníci mají byty jenom na podobný pronájem. Proto by uvítal omezení takových pronájmů, jako je tomu v některých evropských městech.
Ani Petr Šmaus ze společnosti Ještěd, která mimo jiné provozuje hotel na vrcholu libereckého Ještědu, nepovažuje pronájmy prostřednictvím Airbnb za problém. „Každý zákazník si může vybrat, jestli si chce pronajmout byt, nebo chce využít služeb hotelu. Vnímám to jako rozšíření služeb pro turisty, je to jiná kategorie,“ řekl. I pro ně podle něj platí stejná pravidla, pokud jde o poplatky za ubytování a daně. „Jen je nikdo nevymáhá, což je špatně,“ poznamenal.
Na poskytovatele těchto služeb se zřejmě v budoucnu zaměří liberecká radnice. Ubytovatelé v krajském městě odvádějí 15 korun denně za každého ubytovaného hosta, soukromí pronajímatelé ale nic neplatí. „Neměl by to být takový problém je obeslat, kontakty jsou na internetu. Nemyslím si, že by to splatilo naše dluhy, ale podívat bychom se na to měli,“ podotkl náměstek primátora pro ekonomiku Jan Korytář. Je ale podle něj třeba také posoudit, zda by administrativa spojená s vymáháním poplatků nebyla pro město finančně náročnější než příjem z poplatků.
Foto: Shutterstock.com