Předseda SLM ČR: Naším cílem je obnova lázeňských statutů

V lednu tomu byl rok, kdy se předsedou Sdružení lázeňských míst České republiky stal starosta Františkových Lázní Jan Kuchař. Při přípravě tohoto lázeňsky zaměřeného vydání jsme jej proto požádali o odpovědi na pár otázek týkajících se aktuální činnosti a plánů tohoto sdružení.

Jan Kuchař Co v současné době lázeňská místa nej­více pálí?

Náš rozhovor se odehrává přesně v době (polovina března), kdy jsme se dostali do nouzového stavu v rámci pandemie koronaviru. V tuto chvíli je primárním cílem samospráv lázeňských míst ochrana obyvatelstva a lázeňských hostů v souladu s nařízeními vlády. Společenský život ve městech je zcela zastavený, poskytovatelé lázeňské péče nemohou přijímat nové klienty. Věřím, že se všemi restriktivními kroky podaří virus zbrzdit tak, aby následky na naše města byly co nejmenší. V tuto chvíli je zřejmé, že ekonomické dopady na lázeňské společnosti budou veliké a také rozpočty měst a obcí budou zasáhnuty.

Ale když se oprostím od tohoto současného problému, tak jedním z našich aktuálních cílů je obnova lázeňských statutů v lázeňských místech. Ty jsou ve většině míst zastaralé, tím pádem názvosloví neodpovídá současné situaci. Několik statutů, které byly obnoveny v poslední době, má bohužel vady, neobsahují např. přesně specifikované sankce při porušování. Při Sdružení lázeňských míst vznikla na začátku roku 2020 pracovní skupina, které má na starosti přípravu jakéhosi manuálu lázeňských statutů tak, aby jednotlivá místa poté do tohoto manuálu „nalila“ svá specifika. Tato skupina je složena ze zástupců lázeňských samospráv, lázeňských zařízení, Ministerstva zdravotnictví a výzkumných institucí (Výzkumný ústav balneologický Mšené a Institut lázeňství a balneologie). Naším smělým cílem je, aby byl do konce roku tento manuál, který schválí Český inspektorát lázní a zřídel, hotový. Dále pak nyní monitorujeme, zda jsou v lázeňských místech funkční lázeňské komise, které mají primárně hájit ochranu lázeňství v daném lázeňském místě. Tyto komise mají být důležitým poradním prvkem při činnosti samosprávy v rámci ochrany lázeňského rázu daného místa.

A jaké před sebou máte plány?

Zapracovat určitě chceme na zviditelnění sdružení, jeho činnosti i jeho členů. V oblasti propagace připravujeme s mediální agenturou televizní sérii propagující lázeňská místa trochu z jiného pohledu. Zároveň v současné době probíhá redesign webové prezentace www.jedemedolazni.cz, která prezentuje společně lázeňská místa a kulturní akce v nich.

V minulých letech byla také vytvořena mobilní aplikace Jedeme do lázní, která je průvodcem po jednotlivých lázeňských místech – návštěvníci lázní zde najdou zajímavá místa, tipy na výlety, obecné informace a tipy na akce, které se v lázeňských místech konají. Tato aplikace je spravována jednotlivými lázeňskými místy, takže je na každém místě, jak aktuální informace jsou v ní umístěny.

Dalším z našich nejbližších cílů je nastavení intenzivnější spolupráce mezi lázeňskými sdruženími – tj. mezi Sdružením lázeňských míst jako zástupcem samosprávy a Svazem léčebných lázních jako zástupcem provozovatelů lázeňských zařízení. Bylo již naplánováno společné jednání rady SLM a prezidia SLL, avšak z pochopitelných důvodů bylo zrušeno. Intenzivně komunikujeme i se Státním fondem životního prostředí o možné budoucí podpoře lázeňských míst v připravovaných dotačních programech na období 2021 až 2025.

Letošní rok by mohl být speciální pro tři západočeská lázeňská místa…

Ano, máte pravdu, letos by se mohla završit desetiletá trnitá cesta k zápisu lázeňských míst na list světového dědictví UNESCO – sériová nominace 11 evropských lázeňských míst Slavné lázně Evropy – Great spas of Europe. Původně se o této nominaci mělo jednat na zasedání výboru světového dědictví v červenci v Číně, o tom, zda se toto jednání skutečně uskuteční, se v současné době intenzivně jedná. Je zřejmé, že případný zápis by byl jednoznačně potvrzením jedinečnosti tradičního lázeňství, které v současné době částečně ustupuje wellnessovým službám. Přičemž výsledky lázeňské léčby s využitím přírodních léčivých zdrojů jsou evidentně pozitivní a jsou zdokumentovány. Případný zápis by byl přínosem nejen pro samotná místa, tedy Františkovy Lázně, Karlovy Vary a Mariánské Lázně, ale samozřejmě pro celý region. Věřím, že se naše dlouholeté úsilí zúročí a zápis pomůže zviditelnit produkt tradičního lázeňství ve své medicínské podobě.

Foto: SLM ČR


Kam pro více informací o SLM ČR?

www.jedemedolazni.cz

info@jedemedolazni.cz

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více