Poskytovatelé služby ubytování v soukromí, jako je například Airbnb, budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Počítá s tím novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, kterou včera schválila vláda. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která návrh novely vládě předložila, je takové opatření nezbytné pro trasování při tzv. chytré karanténě.
K efektivnímu trasování lidí v rámci chytré karantény budou úřady potřebovat znát identitu těch, kteří budou ubytování například přes Airbnb. „Nutnost přehledu o ubytovaných osobách podtrhuje zdravotní zájem. Jak se ukazuje v dnešní situaci, ubytované osoby mohou být zdrojem infekčních chorob, byť třeba jen v latentním stádiu. Pro moderní způsoby boje s nemocemi, mezi kterými má zvláštní postavení tzv. trasování, je pak znalost identity ubytovaných naprosto klíčová,“ uvedla k návrhu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Novela zákona podle ministerstva pro místní rozvoj navrhuje, aby ten, kdo zprostředkuje na dálku kontakt podnikatele se zákazníkem za účelem uzavření smlouvy o službě cestovního ruchu, byl povinen sdělit obecnímu živnostenskému úřadu na základě jeho výzvy počet uzavřených smluv, celkovou cenu, adresu místa, na které jsou služby poskytovány, a označení poskytovatele služby, se kterým zákazníkovi zprostředkoval uzavření smlouvy. Zákon zároveň umožňuje tyto údaje předat dalším úřadům, například hygienické stanici nebo cizinecké policii.
Navrhovaná úprava podle ministerstva pro místní rozvoj pomůže odbourání nejtvrdších opatření, která byla kvůli epidemii přijata.
Předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí David Bureš ČTK sdělil, že ubytování typu Airbnb využívají v tuzemsku nejčastěji Němci, Američané a Britové. Tyto státy jsou podle něj koronavirem hodně zasažené a návrat těchto turistů ve vysokých počtech se proto nedá v blízké době předpokládat.
V Česku se přes platformu Airbnb podle údajů služby a Českého statistického úřadu (ČSÚ) předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115 000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze.
Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.
Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...
(aktualizováno 20. 1.) Seznam profesních svazů kritizujících postoj vlády k podpoře cestovního ruchu se neustále rozrůstá. Nově se ozvala Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) - kabinetu vyčítá, že bez náhrady zrušil program Antivirus jako jedinou fungující podporu...