Předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza dnes oslovili všechny členy vlády otevřeným dopisem, v němž žádají o okamžitou pomoc podnikatelům v cestovním ruchu. Dosavadní vládní programy totiž podle nich nejsou pro firmy z tohoto oboru dostatečné. Přílohou dopisu je rovněž návrh Záchranného plánu cestovního ruchu ČR, na kterém kromě FCR a SOCR pracovaly také Svaz léčebných lázní ČR a Asociace hotelů a restaurací ČR. Jedním z jeho pilířů by měla být legislativní podpora vydávání voucherů namísto vracení záloh ze strany CK, hotelů či dalších poskytovatelů.
Vláda by měla podle zástupců FCR a SOCR podnikatelům v cestovním poskytnout podporu, která zajistí okamžitou úlevu ve výdajích, například odpuštění zdravotního a sociálního pojištění u zaměstnanců alespoň na půl roku, odpuštění odvodů daně z přidané hodnoty (DPH) nebo jednorázové dotace. Dopis je přílohou tohoto článku.
Jen v březnu se počítá s propadem tržeb v cestovním ruchu o zhruba 20 miliard korun. Největší zátěž podle zástupců podnikatelů se dá očekávat v polovině dubna s vyplácením mezd a odvodů pro zhruba 240 000 lidí zaměstnaných v cestovním ruchu. Bude to znamenat výdaje kolem deseti miliard korun. Podle svazů a asociací není mnoho firem schopných zaplatit březnové mzdy a nepomůže ani program Antivirus pro zachování pracovních míst.
„Režim B, který je platný jenom v měsíci březnu, přispěje maximálně 80 procent jenom do výše mediánu mezd v České republice, zdravotní a sociální pojištění už plně hradí zaměstnavatel. Maximální výše státního příspěvku je 24 800 korun. V režimu E je maximální výše státní podpory jenom 9300 korun. Takto koncipovaná podpora bude reálně znamenat příspěvek ze strany státu v průměru pouze 30 až 40 procent celkových mzdových nákladů firem,“ píše se v dopise vládě. Mzdy desítek tisíc zaměstnancům v cestovním ruchu jsou navíc podle asociací významně vyšší, než je medián mezd v ČR. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl v posledním čtvrtletí 2019 meziročně o 6,6 procenta na 31.202 korun.
Svazy a asociace proto žádají o příspěvek minimálně 50 procent z hrubých mezd do výše 1,5násobku mediánu mezd v ČR po dobu trvání nouzového stavu a následující dva měsíce. Dále by vláda měla podnikatele v cestovním ruchu podpořit odpuštěním nájmů v prostorech pronajímaných státem nebo jinými veřejnými institucemi či odklady splátek úvěrů u bank na minimálně šest měsíců.
Pro obnovení cestovního ruchu asociace navrhují zavedení státem financovanou poukázku v hodnotě 5 000 korun pro všechny dospělé s platností jeden rok od vydání pro platby za pobytové a cestovní služby v domácím cestovním ruchu. Dále sjednocení sazby DPH ve službách cestovního ruchu na deset procent u ubytování, stravování a jízdného na lyžařských vlecích, případně další služby v cestovním ruchu.
Zástupci firem v cestovním ruchu připravují také Záchranný plán cestovního ruchu COVID 2020, kde budou postupně navrhovat vhodná opatření pro záchranu tohoto odvětví. Aktuální verze jeho návrhu je přílohou článku.
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.