Příští týden začínají v České republice jarní prázdniny. Provozovatelé lyžařských areálů a zástupci střešních organizací cestovního ruchu varují před možným nekontrolovaným zahlcením tuzemských hor a otevřeným dopisem žádají vládu o otevření skiareálů.

Přestože jsou lanovky a vleky rozhodnutím vlády mimo provoz a hotely mohou ubytovávat jen účastníky služebních cest, byla tuzemská horská střediska během uplynulých víkendů zaplněna turisty. Parkoviště nezvládala nápor zájemců a kvůli vozům odstaveným na příjezdových komunikacích kolabovala v řadě středisek doprava. Na uzavřených sjezdovkách se vesele proháněli sáňkaři, sníh v lesích podél sjezdovek byl víc žlutý než bílý a provozovatelé uzavřených skiareálů museli řešit úklid a svoz odpadu. O dodržování protiepidemických opatření nemohla být u velké části návštěvníků hor řeč, což dokládaly mimo jiné i televizní reportáže. V následujících šesti týdnech, po které budou v České republice jarní prázdniny, se může situace ještě vyostřit. Podle zástupců lyžařských areálů a střešních organizací cestovního ruchu by hrozící kolaps mělo odvrátit otevření skiareálů, díky kterému by provoz v horských oblastech dostal řád. Obrátili se proto dnes na vládu otevřeným dopisem, v kterém požadují umožnění provozu lanovek a vleků od pátku 29. ledna.
„Se zahájením jarních prázdnin dojde k nekontrolovanému zahlcení českých hor, naopak provozovatelé skiareálů mohou pomoci nastavit bezpečný a plynulý provoz. Ve spolupráci s obcemi a dalšími složkami je to jediný způsob, jak eliminovat chaos, který v horských střediscích nastane a jenž je možno označit i za hazard s lidským zdravím. Lanovky a vleky v provozu nejsou z epidemiologického hlediska významnějším rizikem, což potvrdil i pan ministr Blatný. Naopak mohou přispět k ochraně zdraví návštěvníků, protože díky nim bude možné vyžadovat nekompromisní dodržování všech souvisejících opatření,“ píše se v dopisu, pod kterým jsou podepsáni Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu, Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, Kateřina Neumannová, prezidentka Asociace horských středisek ČR, a Ladislav Janků, předseda Unie horských povolání.
Nespuštění lyžařských areálů během jarních prázdnin, na které týdně nastupuje na 300 tisíc dětí, tj. 1,8 mil. dětí po dobu jarních prázdnin, způsobí podle autorů dopisu v konečném důsledku opětovný nekontrolovatelný pohyb osob v rámci zimních středisek a mimo vyznačené (tedy bezpečné) trasy, a to opětovně bez dodržování protiepidemických opatření. „Areály nemohou zodpovídat za dodržování těchto opatření v době jejich uzavření. Již v posledních dnech jsou patrné zásahy Horské služby, která zachraňuje stále více nevhodně oblečené turisty či úrazy po aktivitách v zakázaných areálech. Není to jen ruleta s podnikateli, kteří nemohou podnikat a přitom jsou schopni zajistit důsledná opatření v areálech, ale především s bezpečím lidí a návštěvníků hor, kteří se v masovém měřítku budou na horách pohybovat,“ uvádějí autoři dopisu. Předpokládaná velká návštěvnost horských středisek během jarních prázdnin, budou-li i nadále uzavřeny restaurace a hygienická zařízení, bude mít i značný dopad na přírodu, národní parky či chráněné oblasti, píše se v dopisu vládě.
Autoři dopisu zdůraňují, že jsou proti jakémukoliv obcházení vládních nařízení a vyzývají všechny podnikatele i zákazníky k dodržování opatření. „Nicméně opakovaně upozorňujeme, že nekoordinovaný pohyb turistů na horách probíhá a s jarními prázdninami budou české hory přeplněny,“ varují. Skiareály jsou podle nich připraveny zajistit bezpečný provoz. „Sám ministr Blatný připustil, že provozovatelé jsou v areálech schopni zajistit lepší řád, než je tomu teď. Naší prioritou je v prvé řadě maximální ochrana zdraví našich obyvatel a potažmo i záchrana tohoto podnikatelského segmentu,“ píší zástupci lyžařských středisek a profesních sdružení.
Dodržování nastavených pravidel v místech shlukování (management front) jsou prý provozovatelé schopni bezpečně zorganizovat. V návaznosti na pondělní jednání vlády jsou připraveni doplnit některá pravidla tak, aby se bezpečnost provozu ještě zvýšila – konkrétně se v dopisu píše třeba o zavedení respirátorů FFP2, nebo omezení kapacity dopravních zařízení, čímž by v některých ohledech byla opatření přísnější, než v Rakousku. „Žádáme o apolitické rozhodování o spuštění skiareálů, s ohledem na zdraví občanů a také se zvážením argumentů o dopadech na život lidí v okrajových horských regionech republiky,“ apelují autoři dopisu a dodávají, že nemohou akceptovat absenci argumentů, reálných podkladů a čísel, podle kterých je nutno ponechat skiareály a jejich dopravní zařízení v horských regionech dále uzavřeny. „Mají být přece uzavírány problematické obory, kde je k tomu jasný důvod. Provozovatelé chtějí jasnou a podloženou odpověď, jakým nebezpečím je pro epidemiologickou situaci jedoucí lanovka a vlek. Pokud ji nedostanou, nelze se potom divit části provozovatelů, kteří hovoří o řízené a dlouhodobé likvidaci oboru, nebo zvažují žaloby na způsobené škody,“ uzavírají autoři svůj dopis s tím, že otevření skiareálů od tohoto pátku by umožnilo bezpečnou a aktivní návštěvu hor pro rodiče s dětmi o jarních prázdninách a zároveň zachránilo mnoho pracovních míst a provozovatelů od jejich krachu.
Foto: Shutterstock.com