|
Na našich stránkách komentují problematiku lázeňského cestovního ruchu většinou manažeři a ředitelé lázeňských zařízení a wellness hotelů. Tentokrát vám netradičně přinášíme pohled na lázeňskou léčbu a cestovní ruch očima hlavní lékařky společnosti Imperial Karlovy Vary, MUDr. Marie Rebjonkové.

Dovolená u moře, nebo pobyt v lázních? Přestože si svého zdraví začínáme vážit, je v České republice málo těch, kteří si pro svoji dovolenou vyberou lázeňský pobyt. Vaše samoplátcovská klientela je především zahraniční. Jaké je povědomí o důležitosti lázeňské péče v zahraničí, v zemích, odkud jsou vaši klienti, ve srovnání s naším trhem?
Mnohdy se srovnává pobyt v lázních s dovolenou u moře. Výhoda pobytu v lázních je, že při srovnatelných cenách dostanete nesrovnatelně lepší komplexní péči pod dozorem lékařů. Odpadají také stresy spojené s dlouhým cestováním, aklimatizací, nevhodnou či špatnou stravou, ubytováním. Rozhodně ale nic proti dovolené v zahraničí – kdo nemá nějakou chorobu, měl by tyto formy odpočinku střídat.
Je třeba si uvědomit, že se změnily rytmus i podmínky života, zátěž organismu v zaměstnání, přibyly nové stresující situace, větší zodpovědnost sama za sebe. Na tuto změnu je třeba zareagovat i jiným, zdravějším stylem života. Zdraví a kondice se stává podmínkou osobního úspěchu. Ztráty z toho, že člověk onemocněl, jsou bohužel často nenahraditelné a zdraví se zatím ani v tržní společnosti koupit nedá. Je tedy čas na prevenci a upevňování zdravotního stavu, a pokud se na tuto oblast nebudou věnovat prostředky, neušetří jedinec ani společnost.
Toto si uvědomila populace zejména na východ od ČR a celá řada klientů přijíždí v produktivním věku na preventivní pobyty.
Balneoterapie obecně hraje význačnou roli v prevenci zejména chorob civilizačních a chorob stáří.
Preventivní činnosti je nutno směrovat především na zdravou a přítomností rizikových faktorů a rizikových onemocnění ohroženou populaci – zde se pohybujeme v oblasti prevence primární.
Sekundární protektivní činnost zaměřujeme na prevenci recidiv a exacerbací již stávajících chronických onemocnění a prevenci změn.
Terciární prevence má za cíl prevenci změn spojených se stárnutím organismu.
V Karlových Varech jsou to specificky např.: prevence pooperačních komplikací, odstranění případných pooperačních funkčních obtíží, prevence zánětlivých změn a tvorby konkrementů ve žlučových cestách, odstranění drtě ze žlučových cest, prevence vzniku nebo zhoršení již stávající vředové choroby, prevence komplikací a stabilizace stavu u úplavice cukrové, prevence rozvoje aterosklerotického procesu, edukace pacienta a v neposlední řadě i prevence degenerativních onemocnění kloubů a páteře.
|
Rádi bychom vás čtenářům v krátkosti představili. Co obnáší typický pracovní den hlavní lékařky tak významné lázeňské společnosti, jako je Imperial Karlovy Vary? |
Co je smyslem lázeňského léčení a co by mělo být cílem lázeňského pobytu?
Léčebné lázeňství je vedle nemocniční a ambulantní péče ucelený léčebný systém, zakotvený v tradici a doplňující cíleně, všeobecně a systematicky předchozí složky v péči o zdraví jednotlivce i populace. Soustavou podnětů fyzikálních a psychických dochází ke změně reaktivity a regulace organismu na kvalitativně vyšší úroveň. Účinek je úzce spojen se změnou prostředí a místa. Důležitou roli pro výsledek lázeňského léčení hraje potřeba času v souladu s průběhem reaktivních biorytmů. K dosažení vlastního cíle – fixace této adaptace – je zapotřebí minimální doby tří týdnů.
Základní cílovou funkcí lázeňství je komplexní působení vědecky integrovaných prostředků, jejichž významnou složkou jsou přírodní léčivé zdroje, fyzikální faktory, dietoterapie a některé prvky malé psychoterapie, které mohou v příznivých klimatických podmínkách působit na člověka jako celek, s cílem pozitivně ovlivnit přirozené obranné a adaptivní schopnosti organismu a jeho celkový zdravotní stav.

Lázeňská léčba je komplexní, lékařsky vedený léčebný postup, prováděný v lázeňském místě, používající místních přírodních léčivých zdrojů, doplněný léčebnou rehabilitací, fyzikální a pohybovou terapií, dietetikou, nutnou medikamentózní terapií, tzv. malou psychoterapií, zdravotní výchovou a vhodnou nabídkou využití volného času.
Léčebná metoda je určována lékařskou tradicí, stupněm kulturního a technického rozvoje i národními rysy. S ohledem na to hovoříme často o karlovarské léčebné metodě založené nejen na využití minerální vody, ale na komplexním působení na lidský organismus.
Součástmi komplexního lázeňského léčení jsou:
• Klimatická léčba
• Pitná léčba
• Léčba PLZ (přírodními léčivými zdroji) – minerální koupele a peloidy
• Vodoléčba a všechny druhy masáží
• Přídatná fyzikální terapie z umělých zdrojů (teplo-, světlo- a elektroléčba)
• Pohybová léčba
• Dietoterapie
• Farmakoterapie
• Edukační činnost
• Kulturní péče a psychoterapie
Kvalitu zařízení určuje splnění a dostupnost základních, výše uvedených kritérií a součástí lázeňského léčení. K tomu slouží pro české občany splnění podmínek Akreditační karty a pro zahraniční klienty splnění kritérií kvality – např. certifikace MEDISPA.
V 90. letech byl zrušen Výzkumný balneologický ústav. Jak moc postrádáte jeho činnost?
Je bez diskuse, že terapeutický obor musí především vědecky zdůvodnit terapeutický efekt. Dlouhodobá tradice určité léčebné metody – jako v případě Karlových Varů – je jakoby náhražkou vědeckého důkazu. Ale dnešní medicína neuznává argument dlouhodobé tradice. Posuzování efektu terapie musí naopak být doloženo dostatečnými objektivními fakty.
Právě k tomu sloužil Výzkumný balneologický ústav, takže jeho činnost postrádám. Není ale v silách nestátního zdravotnického zařízení suplovat výzkumnou činnost, na které by se měl podílet kraj, potažmo stát, protože i v jejich zájmu je rozvoj lázeňství. Lázeňství zejména v Západočeském trojúhelníku je mimo jiné i velmi výrazným zdrojem příjmů pro města a kraj a také nezanedbatelným zdrojem pracovních příležitostí
Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu Indikačního seznamu. Jaké změny byste v něm navrhla z pohledu karlovarské lékařky?
Tradiční indikace pro Karlovy Vary jsou:
- nemoci trávicího ústrojí – vředová nemoc žaludku a dvanácterníku, střevní poruchy, stavy po operacích střev, žaludku, žlučníku, chronická onemocnění jater, žlučníku;
- nemoci metabolické – cukrovka, obezita, poruchy metabolismu tuků, dna;
- nemoci pohybového ústrojí – degenerativní poruchy páteře a velkých kloubů.
Z odpovědí na výše uvedené otázky vyplývá, že Karlovy Vary, a zejména naše a. s., mají mnohem širší záběr, a to díky zdravotní politice vedení společnosti a mnohem širšímu poli působnosti. Je otázka, zda tuzemské ZP mají zájem rozšiřovat smlouvy na jiné indikace a zda vůbec jsou schopny alespoň částečně hradit preventivní pobyty svým pojištěncům. My jsme připraveni poskytnout kvalifikovanou péči nejen zahraničním klientům, ale na stejné úrovni i našim obyvatelům.
-red-
Foto: Imperial Karlovy Vary