Dlouhodobé neplacení televizních a rozhlasových poplatků například v hotelech s mnoha přijímači může být kvalifikováno jako trestný čin, vyplývá z rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS). Koncesionářské poplatky jsou podle NS takzvanou podobnou povinnou platbou, jak ji spolu s daněmi či pojištěním zmiňuje trestní zákoník. NS v rozhodnutí, na které upozornil web Česká justice, zdůraznil význam poplatků pro nezávislost České televize na státním rozpočtu.
Zákoník u trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby výslovně zmiňuje například cla, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti nebo zdravotní pojištění. Podmínkou trestnosti je „větší rozsah“ krácení, tedy minimálně o 100 tisíc korun. Koncesionářský poplatek není v paragrafu výslovně zmíněn, podle NS jej však lze zahrnout pod podobnou povinnou platbu.
Justice se konkrétně zabývala případem dvou provozovatelů hotelů na Prachaticku, kteří podle obžaloby dlouhodobě neodváděli poplatky. Státní zastupitelství škodu vyčíslilo dohromady na 327 510 korun. Okresní soud v Prachaticích oba hoteliéry zprostil s vysvětlením, že nešlo o trestný čin. Také odvolací Krajský soud v Českých Budějovicích konstatoval, že televizní poplatek nelze zařadit mezi platby, které zmiňuje trestní zákoník.
NS ale v prosinci vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ztotožnil se s argumenty žalobců, podle kterých dlouhodobé neplacení poplatků za televize v hotelech mohlo být trestným činem. Prachatický soud případ znovu projedná v květnu, plyne z databáze InfoSoud. Televizní poplatek je podle NS platbou „povinnou, vynutitelnou, nenávratnou a neekvivalentní“. Dílčí spory mezi veřejnoprávním médiem a neplatiči sice řeší civilní soudy, v případě většího rozsahu krácení ale nelze vyloučit trestněprávní odpovědnost.
Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.
Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...
(aktualizováno 20. 1.) Seznam profesních svazů kritizujících postoj vlády k podpoře cestovního ruchu se neustále rozrůstá. Nově se ozvala Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) - kabinetu vyčítá, že bez náhrady zrušil program Antivirus jako jedinou fungující podporu...