Nejužitečnější cestovní pasy mají i letos Japonci, Češi jsou osmí

Nejcennějším pasem je letos stejně jako loni cestovní doklad Japonska. Se 191 hodnotícími body na žebříčku firmy Henley & Partners je Japonsko na prvním místě, hned za ním pak Singapur, který má jen o bod méně. Česko spolu s Austrálií, Řeckem a Maltou sdílí osmé místo – každý z této čtveřice má 184 bodů.

Nejcennějším pasem je letos stejně jako loni cestovní doklad Japonska

Na třetím až sedmém místě jsou mimo jiné Jižní Korea, Německo, Itálie, Finsko, Španělsko a několik dalších evropských států. Slovensko je na 11. příčce, USA na sedmé. Žebříček uzavírají země jako Afghánistán, Irák, Sýrie, Palestina nebo Nepál.

Kritériem pro udělení bodů je počet zemí, do nichž má nositel daného pasu možný vstup bez víza nebo vízum dostane při příjezdu.

Jak uvádí zpravodajská stanice CNN, cesty na letiště, předkládání pasu a víza, že se člověk dostane do vybraného cíle, jsou v době koronaviru vzdálenou vzpomínkou. Mnoho zemí dále zpřísňuje uzávěry a po jejich uvolnění se dá čekat, že bude pro cestující nařízené povinné očkování.

Žebříček užitečnosti pasů vznikl ale i tak a stále je z něj patrné, že ty nejcennější mají v rukou Asiaté. Ze zemí na jiném kontinentu je nejvýš Německo, a to na třetím místě se stejným počtem bodů jako Jižní Korea. Při řazení se nebrala v úvahu dočasná protikoronavirová opatření. Nositelé japonského pasu se mohou vydat bez víza do 191 zemí, v některých ho dostanou po příjezdu. Například u Nového Zélandu, který je na sedmém místě se 185 body, platí totéž pro 185 zemí.

Index se sestavuje 16 let a až v poslední době se na něm nejlépe umísťují asijské země. Podle odborníků to tak asi zůstane i v budoucnu, protože právě některým asijským státům už se daří vzpamatovat se z epidemie. Byť USA a Británie jsou na žebříčku na sedmém místě se 185 body, počet nákaz v těchto státech prudce roste, takže Američané mohou nyní vycestovat jen do 75 a Britové do méně než 70 států.

Vůbec nejvíc nových dohod zjednodušujících cestování loni uzavřely Spojené arabské emiráty. Země se posunula od roku 2006 ze své tehdejší 62. příčky a 35 bodů na nynější 16. místo se 173 body.

„Ještě před rokem vše nasvědčovalo tomu, že se pohyb lidí na planetě bude usnadňovat, bude se cestovat svobodněji a majitelé ceněných pasů budou mít ještě větší možnosti než dříve,“ řekl Christian Kaelin z Henley & Partners.

Autor knihy Budoucnost patří Asii Parag Khanna se domnívá, že se nedá očekávat, že se mobilita lidí obnoví na té úrovni, na níž byla před pandemií. „I na nositele kvalitních pasů, tedy Japonce, Jihokorejce, Singapuřany nebo občany Evropské unie se budou vztahovat nové požadavky, které budou chtít pomoci obnovit relativně plynulou mobilitu lidí,“ řekl.

 Foto: Shutterstock.com
 

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více