Během posledních dvou let došlo k 36 úpadkům leteckých společností, které měly na svědomí stovky tisíc poškozených klientů.
Řadu leteckých dopravců, kteří ukončili svou činnost, rozšířila v minulých dnech francouzská letecká společnost Aigle Azur, která oznámila pozastavení všech svých letů s platností od 7. září 2019. Tímto rozhodnutím zanechala v zahraničí více než 13 000 bezprizorních klientů a dalším tisícům cestujícím způsobila znehodnocení již zakoupených letenek.
V souvislosti s touto událostí vydala ECTAA tiskovou zprávu, která znovu poukazuje na nedostatečnou ochranu cestujících v oblasti letecké dopravy. Prezident ECTAA Pawel Niewiadomski uvedl, že u každého úpadku letecké společnosti se vždy opakuje stejná situace – uvízlí klienti v zahraničí, kteří si musejí zakoupit zpáteční letenku na vlastní náklady bez reálných vyhlídek na vrácení částky za nevyužité letenky. Zatímco klienty, jejichž letenka je součástí souborných služeb (zájezdu), chrání před následky selhání leteckých společností v rámci Evropské unie Směrnice o souborných cestovních službách. Naopak klienti, kteří cestují bez využití služeb cestovních kanceláří a mají zakoupené pouze samostatné letenky, nejsou v současné době nijak chráněni. Oproti cestovním kancelářím, které musejí být ze zákona zajištěny pro případ úpadku, totiž letecké společnosti žádným takovým povinnostem i přes veškerou snahu o změnu legislativy stále nepodléhají.
Aktuální vývoj leteckého průmyslu v Evropě naznačuje, že v příštích letech bude docházet k další konsolidaci leteckých společností, která by mohla způsobit další úpadky. ECTAA již mnoho let požaduje zavedení povinného mechanismu pro větší ochranu spotřebitelů, a proto si v průběhu minulých let nechala vypracovat dvě studie, které se zabývaly úpadky leteckých dopravců v Evropě a hodnocením jejich dopadu na cestující. V obou případech byly současně navrženy možnosti zajištění větší ochrany, které jednoznačně prokázaly, že účinným a zároveň realizovatelným řešením by bylo zavedení rezervního fondu. Navzdory těmto dvěma studiím a přes veškerou snahu evropské asociace ECTAA však evropští zákonodárci doposud nerozhodli o změně legislativy v této oblasti.
Foto: Shutterstock.com
Mgr. Kristýna ČamskáAsociace českých cestovních kanceláří a agentur
office/account manager
Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.
Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...
Horská střediska vstupují do letní sezóny. Na české hory se letos chystá až 40 % Čechů, především na prodloužené víkendy. Nejčastěji zde hledají odpočinek i sportovní vyžití. Lanové dráhy budou moci namísto lyžařů využít turisté i cyklisté. Rekordní...