S návratem mezinárodních kongresů a dalších akcí tohoto typu do Prahy se do konce roku podle organizace Prague Convention Bureau nepočítá. Téměř veškeré plánované akce organizátoři přesunuli na příští rok, nebo roky následující. Sektoru by pomohlo prodloužení programu Antivirus do konce roku či obdoba projektu COVID ubytování. Důležitá je také finanční podpora kandidatur na budoucí kongresy, nebo finanční pobídky pro akce samotné.
„Máme povědomí o pár menších mezinárodních akcích, které jsou stále v plánu na letošní zimu. Jejich konání je ale s otazníkem a organizátoři vyčkávají na vývoj epidemiologické situace během podzimu. Plánované korporátní akce byly většinou zrušeny bez náhrady, pouze v několika případech jsme zaznamenali jejich transformaci na virtuální meetingy, či přesunutí na druhou polovinu příštího roku,“ popsala současnou situaci mluvčí Prague Convention Bureau Hana Krejbichová.
Pro pomoc odvětví je podle ní podstatná podpora zaměstnanosti, program Antivirus by proto měl být prodloužen do konce roku. Zatím se s ním v aktuálním nastavení počítá do konce srpna. Účinnou pomocí jsou podle ní také kompenzační bonusy. „Vzhledem k tomu, že organizátoři akcí přišli o veškeré tržby, určitě by pomohla i obdobná podpora, která je nyní dostupná pro ubytovací zařízení,“ řekla dále. K oživení poptávky by do budoucna podle ní bylo vhodné snížení DPH na 10procentní sazbu u kongresů, konferencí a dalších vzdělávacích akcí nebo finanční podpůrný program bezpečnostních a hygienických opatření. Vzniknout by také mohl národní fond po vzoru filmového průmyslu.
Czech Convention Bureau vyhlásilo v dubnu a červenci programy podpory pro tento sektor. Vyčleněno do nich bylo 6,5 milionu korun. Z programu kandidatur mohli zájemci získat finanční podporu na kandidatury na mezinárodní kongresy, které by se v ČR mohly v budoucnu konat. V polovině září by se mělo otevřít další kolo. Program na podporu asociačních kongresů a konferencí, do kterého bylo alokováno pět milionů korun a příjem přihlášek skončil v úterý, by měl přispět k revitalizaci sektoru. Státní agentura CzechTourism, jejíž součástí Czech Convention Bureau je, se navíc podle svého ředitele Jana Hergeta nyní ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu snaží najít možnost, aby se velké kongresové akce mohly uplatnit v rámci nějakého projektu připravovaného ministerstvem.
Pražský kongresový průmysl podle v květnu zveřejněné studie společnosti Economic Impact pro Prague Convention Bureau by se letos mohl propadnout až o 16 miliard korun, což by byl pokles o zhruba 59 procent. Zaniknout by mohlo 5000 pracovních míst. Model přitom počítal s tím, že od 1. července budou umožněny příjezdy z okolních zemí a od 1. září z ostatních států.
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.