Na státní poukazy na dovolenou v tuzemsku by vláda měla vyčlenit alespoň deset miliard korun. Tato podpora by měla být schválena nejpozději do 28. června. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem to řekli předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek a místopředseda Fóra a viceprezident Svazu léčebných lázní ČR Martin Plachý. Prezidentovi na schůzce zároveň představili situaci kolem cestovního ruchu se zaměřením na dopady koronavirové krize. Prezident podle jejich slov vyjádřil plnou podporu při jednání s ministry.

Sivek s Plachým prezidenta informovali, že cestovní ruch se letos propadne o více než polovinu, což významně poznamená také státní rozpočet. Podle Plachého státu se nedostane více než 70 miliard korun. Navíc je ohroženo zhruba 200 tisíc pracovních míst, pokud stát cestovní ruch nepodpoří.
Zásadní podporou by podle zástupců podnikatelů v cestovním ruchu měly být státem dotované vouchery na dovolenou v ČR. Podle Plachého tolik nezáleží, jakou budou mít poukazy hodnotu, ale aby cílily na několik milionů obyvatel. „Zdá se, že tím, jak se otevřou hranice, řada našich občanů pojede na dovolenou do zahraničí. O to je tato podpora důležitější,“ řekl.
Prezident si je podle Siveka vědom, že cestovní ruch byl zasažen krizí jako první. Ptal se také na to, jak pomáhá bankovní sektor. Podle Siveka ale žádný z členů Fóra cestovního ruchu na podporu v programech na úvěry se státní zárukou COVID nedosáhl. Plachý doplnil, že banky vyhodnotily cestovní ruch jako rizikový sektor. Prezident údajně spoléhá na další vlnu programu, do které vláda vyčlenila 150 miliard korun.
Sivek s Plachým prezidentovi také představili záchranný plán pro cestovní ruch, jehož první verzi zástupci podnikatelů vypracovali už v na konci března. Vláda by podle Plachého neměla otálet s přijetím krizového plánu. Cestovní ruch každý rok do veřejných rozpočtů odvádí více než 125 miliard korun. Podle CzechTourism tvoří tři procenta z hrubého domácího produktu ČR.
Český turista by musel čerpat až osm týdnů dovolené ročně navíc a musel by na cestování ušetřit alespoň o 25 tisíc korun víc, aby nahradil zahraničního návštěvníka, vyplývá z analýz Fóra cestovního ruchu. Čeští turisté navíc budou dle předpokladů více vyhledávat aktivní dovolenou v přírodě, mimo města. Velká nebo lázeňská města, ale nemají šanci, aby ztráty kvůli koronaviru a souvisejícím vládním opatřením dohnala. Zástupci cestovního ruchu upozorňují, že zejména regiony jako Ostravsko, Karlovarsko a také Praha se potýkají s nedostatkem návštěvníků a kapacity v ubytovacích zařízeních nejsou zdaleka obsazeny. Týká se to ale i jiných oblastí.
Cestovnímu ruchu podle Plachého velmi chybí kongresová turistika, výpadek zahraniční klientely působí obrovské potíže zejména západočeským lázním. „Někde ta situace samozřejmě bude dobrá, ale i když se bavíme o tom, že ta situace bude dobrá, tak ten výpadek tří měsíců a potažmo dalších, nemáme šanci dohnat. Kapacity jsou dané, ty nijak nenafoukneme. I tak, kdyby některé hotely byly plné do konce roku, tak nedoženou ztrátu, kterou zavřením nakumulovaly,“ upozornil dále Plachý.
Foto: Shutterstock.com