Naděžda Goryczková: Prodloužíme hlavní sezonu

S generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou jsme hovořili o tom, jak se koronakrize dotkla činnosti této instituce, s jakými změnami musejí návštěvníci tuzemských hradů a zámků v letošní sezoně počítat i na jaké novinky se mohou těšit.

Naděžda Goryczková, generální ředitelka NPÚ Jak se koronavirová krize podepsala na činnosti NPÚ a jím spravovaných objektů?

Opatření proti šíření koronaviru, jejichž následkem zůstaly památky v naší správě zavřené, mají samozřejmě velké dopady do výnosů. Předpokládané kumulované ztráty do konce května jsou téměř 130 milionů korun. Nicméně věříme, že se ztráty podaří alespoň částečně snížit během hlavní sezony, kterou plánujeme prodloužit až do konce září, bude-li zájem ze strany veřejnosti. Jsme také připraveni prodloužit otevírací dobu i na pondělky, během kterých bývají památky obvykle zavřené.

Časopis vychází na začátku června. Budou již v té době zpřístupněny všechny památkové objekty ve správě NPÚ?

Památky ve správě NPÚ včetně interiérů byly bez výjimky zpřístupněny od 25. května. Pouze tam, kde probíhají komplexní stavební obnovy, může být v některých případech provoz dílčím způsobem omezen. Například na zámku v Telči se mění rozsah a nástup na trasu B, na Karlštejně dochází k omezení pohybu návštěvníků na prvním nádvoří z důvodu stavební činnosti. Ale památky jsou zpřístupněné.

Jak se změní návštěvní řád? Bude možné případná nová opatření zavést na všech objektech, nebo narážíte na nějaké problémy?

Lidé budou povinni dodržovat zpřísněná pravidla návštěvnického provozu, a to především v oblasti ochrany zdraví nejen návštěvníků, ale i našich zaměstnanců. Tato pravidla platí pro všechny objekty v naší správě a jsou umístěna na našem webu npu.cz, na webech jednotlivých památek a samozřejmě i u vstupu do památkových objektů. Návštěvník je povinen mít zakryté dýchací cesty, a to po celou dobu pobytu v areálu. Musí dodržovat stanovené odstupy, provést dezinfekci rukou před vstupem do pokladny nebo sociálního zařízení, nesmí se shlukovat v areálu hradu nebo zámku. Vyloučeny jsou automaty na občerstvení, interaktivní technika a audioguide. Počet návštěvníků v jednotlivých skupinách bude snížen až na polovinu, konkrétní číslo se vždy odvíjí od velikosti daného objektu tak, aby byly dodrženy nařízené rozestupy. Předpokládáme tedy, že ve výsledku provedeme interiéry našich památek významně méně lidí než v uplynulých letech.

Kolik lidí navštívilo objekty ve správě NPÚ v loňském roce a jakou návštěvnost předpokládáte v roce letošním?

V loňském roce navštívilo památky v naší správě 5,3 milionu lidí, predikce na tento rok jsou samozřejmě s ohledem na situaci významně nižší. Během dubna a května přišlo v loňském roce na naše památky více než milion lidí, letos zatím jen sto tisíc návštěvníků. I když očekáváme, že ze strany tuzemských turistů bude zájem o památky vyšší, vzhledem k jarnímu výpadku a také omezení počtu návštěvníků v prohlídkových skupinách, budeme rádi, když dosáhneme čtyřmilionové hranice.

Jak velký podíl měli na návštěvnosti cizinci? Podaří se jejich výpadek nahradit zvýšenou návštěvností ze strany domácích turistů?

Co se zahraničních turistů týče, podílejí se na našich výnosech celkově maximálně 15 % procenty, ale je to na každém objektu individuální, vyšší procento lidí ze zahraničí mají třeba Český Krumlov, Lednice nebo Hluboká. Předpokládáme, že tento výpadek se podaří pokrýt zájmem českých turistů.

Český Krumlov

Český Krumlov

 

Očekáváte v důsledku pandemie nového koronaviru nějakou zásadnější změnu návštěvnické struktury pro příští roky?

To v tuto chvíli asi nelze predikovat. Bude záležet na tom, jak se situace kolem koronavirové nákazy bude vyvíjet nejen u nás, ale i v jiných státech.

Na jaké novinky se mohou letos návštěvníci objektů ve správě NPÚ těšit?

Novinek chystáme pro letošní sezonu mnoho. Zásadní novinkou je zavedení on-line systému prodeje vstupenek téměř na všech památkách v naší správě. Lidé si budou moci rezervovat a zakoupit vstupenky z pohodlí svého domova. To ale neznamená, že jim nebude umožněn nákup vstupenky na místě. Tato možnost zůstává, ale preferovat budeme bezhotovostní platby. Chystáme i nové instalace, koncem června slavnostně zpřístupníme zámek Slatiňany, kde byla po několika letech dokončena obnova financovaná z evropských zdrojů. Zámek Valeč připravil zcela novou expozici, která moderním způsobem představí sochy M. B. Brauna, ve Vranově nad Dyjí otevřeme nový okruh se strážní věží a středověkou věznicí, na Sychrově bude nová instalace věnovaná Rohanům a řada dalších novinek. Letos také pokračuje mnohaletý projekt Po stopách šlechtických rodů, v jehož rámci se v roce 2020 zaměřujeme na rod Valdštejnů. Hlavním výstupem tohoto roku bude nový návštěvnický okruh na zámku Duchcov.

S jakými cenami vstupenek mají návštěvníci pro letošní rok počítat?

V souvislosti s koronavirem vstupné nezvyšujeme, i když zpřístupnění v takto složitých podmínkách je finančně daleko náročnější. Ale již v závěru loňského roku jsme provedli poslední vlnu tzv. narovnání vstupného. To znamená, že jsme mírně navyšovali ceny vstupného tak, abychom srovnali cenové hladiny podobných objektů po celém území ČR.

Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště

 

Pokud vím, měl NPÚ letos realizovat projekty Památky bez bariér a Valdštejnové – Lvi ve službách císařů. Dojde na realizaci? A co konkrétně bude jejich obsahem?

Projekt Památky bez bariér, který měl být realizován s Národní radou osob se zdravotním postižením, musíme bohužel odložit na příští rok, jelikož bychom ho v letošním roce s ohledem na odklad sezony již nestihli zrealizovat. Projekt Valdštejnové – Lvi ve službách císařů úspěšně pokračuje, byť byl původní program lehce redukován. V rámci Valdštejnského roku bude otevřena nová trasa na zámku Duch­cov, počítáme také s realizací oblíbené Hradozámecké noci na konci srpna, letošním centrem bude zámek Mnichovo Hradiště, kde bude slavnostně otevřena rozšířená expozice u hrobky Albrechta z Valdštejna.

O krizích se občas obecně hovoří jako o obdobích, která ukazují nové cesty a příležitosti. Ukázala vám situace kolem pandemie COVID-19 nějaký nový směr, případně přinesla nějaké ponaučení aplikovatelné do budoucna? Změní se v něčem činnost NPÚ?

Během doby, kdy byly památky zavřené, jsme hledali cesty, jak zůstat s našimi příznivci v kontaktu. Přesunuli jsme se tedy do on-line prostoru a prostřednictvím sociálních sítí Facebook, Instagram a YouTube jsme návštěvníkům ukazovali, co se na památkách aktuálně děje, jakou práci dělají naši zaměstnanci, jak se připravuje nová expozice, zavedli jsme je prostřednictvím videa do míst, kam se běžně návštěvníci v rámci prohlídky nepodívají. Velkou popularitu měla také videa kastelánů, kteří připravili virtuální prohlídky svých objektů. Přestože virtuál­ní svět nikdy nemůže nahradit zážitek z osobní prohlídky, určitě chceme v on-line aktivitách nadále pokračovat.

Foto: NPÚ

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více