Divočina na palubách amerických letadel

Foto: Shutterstock.com Mnozí pasažéři jsou ve stresu z toho, že musí být v těsné blízkosti neznámých lidí Foto: Shutterstock.com

Letečtí pasažéři notně zdivočeli. Nasvědčují tomu alespoň zprávy z USA – tamní Federální úřad pro letectví (FAA) prý během letošního prvního pololetí vyšetřoval rekordních 600 incidentů, při nichž se neukáznění cestující dostali do potyčky s personálem v letadle. Je to údajně dvakrát více než v předchozích dvou letech dohromady.

„Je to nejhorší, co kdy bylo. Všichni jsou po pandemii úplně vystresovaní,“ citovala ČTK Taylor Garlandovou z asociace hájící zájmy letušek a stevardů. Podle dat organizace se v první půlce letošního roku muselo na 85 procent všech pracovníků na palubě letadel vypořádat s neukázněným cestujícím, přičemž každý pátý čelil fyzickému útoku nebo šarvátce.

Aerolinky dohromady ohlásily 3 715 různých incidentů na palubách svých letadel od letošního 1. ledna. V mnoha případech se jednalo o spory ohledně nošení roušek, nicméně podle Garlandové nejsou obličejové masky jediným zdrojem konfliktů. Příčinou agresivního jednání bývá často alkohol, spory o dodržování bezpečnostních předpisů nebo zpoždění či zrušení letů. Cestující rovněž v letadlech kouří elektronické i klasické cigarety a dostávají se do pěstních soubojů mezi sebou i s personálem letadla.

Řada lidí se vrací k letecké dopravě po mnohaměsíční pauze v cestování, kterou si vynutila pandemie covidu-19. Mnoho z nich přitom podle expertů pociťuje úzkost z toho, že musí být v těsné blízkosti mnoha neznámých lidí. S tou se pak snaží vypořádat například nadměrnou konzumací alkoholu.

Při posledním z větších incidentů z konce července se 22letý pasažér na cestě do Miami opil a podle svědků osahával letušce prsa. Následně křičel na stevarda, že jeho rodiče mají jmění ve výši dvou milionů dolarů (43 milionů korun), a pokusil se jej udeřit pěstí. Pracovník opilého mladíka přepral a následně jej přivázal lepicí páskou k sedadlu až do příletu. Celá posádka letadla ale byla následně postavena mimo službu, protože se při incidentu podle aerolinek nezachovala podle předpisů.

FAA tvrdí, že policie podobné výtržníky jen zřídkakdy stíhá, ačkoliv takové případy řeší pravidelně. Často je však po výslechu propustí bez dalších postihů. „To když se stane, tak přijdeme o klíčovou možnost dovést neukázněné cestující k zodpovědnosti za jejich nepřijatelné a nebezpečné chování,“ řekl činitel FAA Stephen Dickson.

Úřad podle něj nemůže podávat žaloby, nicméně může navrhovat pokuty. Od letošního roku například vyměřil tresty v celkové výši 682 000 dolarů (14,7 milionu korun). Cestující mohou buď pokutu zaplatit, nebo rozhodnutí FAA napadnout.

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Tunisko přispěje cestovkám na podzimní chartery

Cestovním kancelářím, které vypraví do Tuniska charterové lety na okraji sezony, se dostane od této země finanční podpory. Snahou destinace je podpořit pandemií silně poznamenaný turismus. Českým novinářům to řekl generální ředitel Tuniského národního úřadu...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Smartwings otevírá pravidelnou linku z Bratislavy do Dubaje

Letecká společnost Smartwings otevírá 24. října pravidelné přímé letecké spojení z Bratislavy do Dubaje ve Spojených arabských emirátech (SAE). Linka bude během zimního letového řádu provozována 1x týdně, každou neděli moderním letadlem Boeing 737 MAX 8. Dopravce...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Kiwi.com: Češi v létě cestovali nejvíce od začátku pandemie

Češi v létě cestovali skoro jako před pandemií. Rezervace letenek, které od začátku června do konce srpna provedli čeští klienti, se vyšplhaly na 95 procent z celkového počtu cest, které se uskutečnily ve stejném období roku 2019....

Číst více