Cestovní ruch je v České republice sice oblíbený obor s významným dopadem na tvorbu HDP a zaměstnanost, ale zároveň spadá pod více resortů. Je tato roztříštěnost k neprospěchu, nebo může mít i své výhody?
Hlavním resortem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. To pod hrozbou krachu mnoha cestovních kanceláří, které v době vyhlášení nouzového stavu měly přes tři miliardy korun v předplatbách v zahraničí, připravilo legislativní úpravu lex voucher dle vzoru obdobných úprav v zahraničí. Problematika cash flow tím byla zdánlivě vyřešena, ačkoliv v praktické rovině spíše jen posunuta do budoucna. Podpora cestovních kanceláří a cestovních agentur však tímto krokem ze strany MMR v podstatě skončila.
Za novou pomoc totiž nelze zcela považovat nulovou platbu do nadbytečného garančního fondu, který byl tak jako tak naplněn (a neměl být vybírán pro rok 2021 ani v případě, že by pandemie koronaviru nezasáhla cestovní ruch) a ani zavedení lázeňských voucherů, které ve většině případů nejdou uplatnit přes cestovní kanceláře nebo cestovní agentury, které tím přišly o již provedené rezervace lázeňských pobytů. Podporou není ani snížení DPH pro ubytovatele a vybrané cestovní služby, pokud pro cestovní kanceláře a cestovní agentury byla ponechána původní výše, a tak je stejný produkt daněn rozdílně.
Zdálo se, že letošní sezona tak skončí totálním fiaskem, ale ona zmíněná roztříštěnost se tentokrát hodila. Na scénu přišlo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a spolu s asociacemi se ujalo úkolu „pootevření dveří“ pro cestování do zahraničí. Zájem o komunikaci projevilo i Ministerstvo zdravotnictví ČR, které se přidalo k neuvěřitelně fungujícímu MZV. Tento konsenzus umožnil realizovat původní myšlenku tzv. koridorů.
Jednou z prvních letních destinací se stalo Chorvatsko a praxe ukázala, že lze kombinovat zájem českých turistů o léto strávené v zahraničí s požadavky na ochranu zdraví našich občanů. I přes mnohé překážky pracují na Ministerstvu zahraničních věcí s neuvěřitelným nasazením a jejich každodenní (tedy i víkendové a noční!) informace pomáhají cestovním kancelářím a cestovním agenturám s předstihem reagovat na aktuální situaci. Právě čerstvé informace a aktivní snaha při vyjednávání dalších destinací pro cestování je neocenitelnou pomocí, když se náš obor musí kvůli pandemii vyrovnat s meziročními ztrátami, které u některých cestovních kanceláří nebo cestovních agentur mohou přesáhnout 80 procent. Za jejich nasazení a píli jim patří velký dík!
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...
Po pandemii koronaviru lidé začali víc cestovat. Podle tabulek na portálu tourdata.cz, které vycházejí z dat publikovaných včera Českým statistickým úřadem, přijelo do tuzemských hotelů v letošním prvním čtvrtletí 2,8 milionu hostů. Tedy asi desetkrát víc než...