Kladské pomezí se rozkládá v Královéhradeckém kraji při hranicích s Polskou republikou. Oblast je známá jako rodiště nebo působiště celé řady významných osobností, jako jsou spisovatelé Alois Jirásek, Božena Němcová, Václav Erben, Josef Škvorecký nebo architekt Jan Letzel (Hotel Evropa v Praze, Památník míru v Hirošimě). Najdeme tu také řadu známých lázeňských středisek.
Největším městem Kladského pomezí je město Náchod. V městské části Běloves vznikly počátkem 19. století lázně, které postupně získaly značný věhlas díky zdejší kyselce Ida a krásné okolní krajině. Před 2. světovou válkou byl zájem o lázně tak velký, že musela být postavena moderně zařízená dvoupodlažní budova s teplou vodou v každém pokoji a vestavěnými skříněmi. Lázeňská budova byla vytápěna centrálně. V přízemí byl pro pacienty k dispozici provoz s rašelinou, masážemi a skotskými střiky. V obou nadzemních podlažích byly zřízeny pokoje pro hosty.
Tato budova je v současnosti v havarijním stavu, stejně jako zbytek Velkých lázní. Jediným dodnes fungujícím hotelem je hotel Bonato, který nese své jméno po italském akademickém malíři z Benátek. Jacopo Bonato koupil lázně v roce 1871. Zejména díky jeho schopné manželce lázně velice dobře prosperovaly. V roce 2019 se stala vlastníkem lázní společnost Priessnitzovy léčebné lázně z Jeseníku, jejímž záměrem je vrátit lázním jejich původní lesk.
Naopak lázeňská tradice zůstala nepřerušena v krkonošských Janských Lázních. Podle legendy byl zdejší teplý pramen objeven již v roce 1006 zbrojnošem rytíře Albrechta z Trautenberku. Vznik lázní se datuje od roku 1675, kdy Janské Lázně koupil kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu. O dva roky později nechal u pramene postavit šest nových budov, čímž dal základ dnešnímu lázeňskému městu. V první polovině 20. století se Janské Lázně proslavily tím, že byly první léčebnou následků poliomyelitis (dětská obrna) v Evropě. Po 2. světové válce se měl v rámci Marshallova plánu vybudovat nový lázeňský komplex. Po komunistickém puči v únoru 1948 k tomu však z politických důvodů nedošlo.
Po změně režimu v roce 1989 přešly některé hotely a penziony do soukromých rukou, ale lázně jako takové zůstaly státním podnikem. Největší stavbou tohoto období je areál Obchodní akademie pro tělesně postižené, který byl uveden do provozu v roce 1994. Dnes najdeme v Janských Lázních dva hlavní lázeňské domy sloužící dospělým klientům. Jsou to Lázeňský dům a Janský Dvůr v centru na náměstí Svobody, kde stojí rovněž lázeňský hotel Terra. Dětským pacientům slouží zejména dětská léčebna Vesna. Pro náročnou klientelu byl vybudován hotel Vyhlídka. Hotel získal Certifikát kvality pro rok 2020 a má velmi dobré hodnocení na recenzním portálu TripAdvisor. V současné době probíhá velký stavební rozvoj v horní části města v okolí centrálního parkoviště. V září 2007 byl v Janských Lázních otevřen první čtyřhvězdičkový hotel.
Mezi tradiční lázeňská místa patří Velichovky nedaleko Hradce Králové. Obec se pyšní tím, že ji 10. července 1926 navštívil T. G. Masaryk v doprovodu svého syna. Přenocovali ve vile „Zátiší“, která ubytovací služby hostům poskytuje dodnes. V roce 1945 sídlil ve Velichovkách vojenský štáb německé skupiny armád Střed a 8. května 1945 sem kolona americké armády doručila německému polnímu maršálu F. Schörnerovi německou kapitulaci. Historie lázní sahá do roku 1897. Hlavní indikací jsou choroby pohybového aparátu. Lázně disponují ojedinělým přírodním léčivým zdrojem slatiny, jehož zásoby odborníci odhadují na dalších 150–200 let. V roce 1926 byla zprovozněna hlavní lázeňská budova, která nese na počest prvního československého prezidenta jeho jméno – Masarykův dům.
Relativně mladým lázeňským městem jsou Lázně Bělohrad v okrese Jičín. Za zakladatele dnešních lázní v Bělohradě je považován Max Dormitzer, který v polovině 19. století vlastnil významné budovy a pozemky. Velký rozvoj zaznamenalo lázeňství až za vlády hraběnky Anny z Assenburgu, baronky z Kleistu, která panství koupila od Dormitzerů a bývá rovněž označována za zakladatelku lázní. Založila areál Anenských lázní a lázeňský park Bažantnice. Lázně mají od roku 1901 vlastní pramen arzeno-železité kyselky. Dnešní léčebný ústav byl postaven roku 1936 a slouží k léčbě nemocí pohybového ústrojí.
Podle statistik se zdá, že lázeňství v České republice zažívá po hubených porevolučních dobách lepší časy. Od roku 2005 se počty klientů každoročně mírně zvyšují. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je počet dospělých i dětských pacientů, jejichž pobyt je hrazen z veřejného zdravotního pojištění, víceméně stabilní. Ale od roku 2008 výrazněji roste počet dospělých pacientů – samoplátců.
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.