Konec příjmu žádostí o proplacení lázeňských voucherů se blíží

Lázeňské subjekty, které mohou žádat o proplacení nákladů vzniklých uznáním slevových voucherů na pobyty v lázeňských zařízeních, mají už jen několik dní na uplatnění tohoto nároku. Lhůta pro doručení žádostí o dotaci končí 30. 9. 2020. Obdržené žádosti jsou nyní ve spolupráci se Státním fondem podpory investic postupně zpracovávány. Začátek rozesílání finančních prostředků se předpokládá od příštího týdne. 

Lázeňské subjekty, které mohou žádat o proplacení nákladů vzniklých uznáním slevových voucherů na pobyty v lázeňských zařízeních, mají už jen několik dní na uplatnění tohoto nároku

Do čtvrtka bylo přijato 60 žádostí, ze kterých vyplývá zájem lázní přijmout do konce roku celkem 167 tisíc voucherů za téměř 668,4 milionů korun. Výzva byla vyhlášena 24. srpna. „Žádostem bychom rádi vyhověli do 30 dnů. Děláme ale vše pro to, aby k proplacení došlo co nejdříve,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Smyslem dotace je podpora lázeňství, které patří k nejdůležitějším turistickým atraktivitám České republiky. „K dnešnímu dni bylo staženo téměř 144 tisíc voucherů. V lázních jich hosté zatím uplatnili 35 tisíc a tyto vouchery budou nyní lázním propláceny se splatností maximálně 30 dnů od předložení žádosti o platbu. Jednáme stále i s Evropskou komisí, aby byl dočasný rámec, na časté podněty z lázeňských zařízení, prodloužen ještě minimálně na první čtvrtletí příštího roku,“ doplnila Dostálová.

Myslím si, že se do konce září sejde žádostí mnohem víc, protože vím minimálně o osmi lázních, které své žádosti teprve finalizují. Měsíční fakturace i splatnost 30 dnů je v našem oboru obvyklá u plateb od zdravotních pojišťoven. Není to tedy nic, s čím se neumí lázně vypořádat a v tomto programu je pro ně podstatný fakt, že takto čekají jen na cca 30 procent úhrady, protože 70 procent již uhradil návštěvník. Program nejvíce pomohl lázním na Karlovarsku, závislých na aktuálně chybějící zahraniční klientele,“ uvedl k problematice prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha.

Do 30. září mohou lázeňská zařízení podat žádost o dotaci. Současně s ní mohou podat i první žádost o platbu. Další žádosti o platbu mohou podávat až do 29. ledna 2021, a to opakovaně podle toho, kolik voucherů u nich klienti za daný měsíc uplatní. Notifikace Evropské komise umožňuje vyčerpat připravenou částku ve výši jedné miliardy korun, což představuje 250 tisíc voucherů, respektive zvýhodněných preventivních pobytů v tuzemských lázních.

Výzva platí pro zařízení, která mají platnou registraci od příslušného krajského úřadu, případně jiného správního orgánu oprávněného vydat oprávnění k poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více