Konec příjmu žádostí o proplacení lázeňských voucherů se blíží

Lázeňské subjekty, které mohou žádat o proplacení nákladů vzniklých uznáním slevových voucherů na pobyty v lázeňských zařízeních, mají už jen několik dní na uplatnění tohoto nároku. Lhůta pro doručení žádostí o dotaci končí 30. 9. 2020. Obdržené žádosti jsou nyní ve spolupráci se Státním fondem podpory investic postupně zpracovávány. Začátek rozesílání finančních prostředků se předpokládá od příštího týdne. 

Lázeňské subjekty, které mohou žádat o proplacení nákladů vzniklých uznáním slevových voucherů na pobyty v lázeňských zařízeních, mají už jen několik dní na uplatnění tohoto nároku

Do čtvrtka bylo přijato 60 žádostí, ze kterých vyplývá zájem lázní přijmout do konce roku celkem 167 tisíc voucherů za téměř 668,4 milionů korun. Výzva byla vyhlášena 24. srpna. „Žádostem bychom rádi vyhověli do 30 dnů. Děláme ale vše pro to, aby k proplacení došlo co nejdříve,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Smyslem dotace je podpora lázeňství, které patří k nejdůležitějším turistickým atraktivitám České republiky. „K dnešnímu dni bylo staženo téměř 144 tisíc voucherů. V lázních jich hosté zatím uplatnili 35 tisíc a tyto vouchery budou nyní lázním propláceny se splatností maximálně 30 dnů od předložení žádosti o platbu. Jednáme stále i s Evropskou komisí, aby byl dočasný rámec, na časté podněty z lázeňských zařízení, prodloužen ještě minimálně na první čtvrtletí příštího roku,“ doplnila Dostálová.

Myslím si, že se do konce září sejde žádostí mnohem víc, protože vím minimálně o osmi lázních, které své žádosti teprve finalizují. Měsíční fakturace i splatnost 30 dnů je v našem oboru obvyklá u plateb od zdravotních pojišťoven. Není to tedy nic, s čím se neumí lázně vypořádat a v tomto programu je pro ně podstatný fakt, že takto čekají jen na cca 30 procent úhrady, protože 70 procent již uhradil návštěvník. Program nejvíce pomohl lázním na Karlovarsku, závislých na aktuálně chybějící zahraniční klientele,“ uvedl k problematice prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha.

Do 30. září mohou lázeňská zařízení podat žádost o dotaci. Současně s ní mohou podat i první žádost o platbu. Další žádosti o platbu mohou podávat až do 29. ledna 2021, a to opakovaně podle toho, kolik voucherů u nich klienti za daný měsíc uplatní. Notifikace Evropské komise umožňuje vyčerpat připravenou částku ve výši jedné miliardy korun, což představuje 250 tisíc voucherů, respektive zvýhodněných preventivních pobytů v tuzemských lázních.

Výzva platí pro zařízení, která mají platnou registraci od příslušného krajského úřadu, případně jiného správního orgánu oprávněného vydat oprávnění k poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Do známých i zapomenutých mlýnů

Mouka neroste v regálech v supermarketu, s úsměvem říká molinolog – tedy odborník na mlýny – Rudolf Šimek. Před necelými deseti lety založil databázi Vodnimlyny.cz, a to s cílem zmapovat místa, kde se na území dnešní České republiky mlelo obilí....

Číst více
Foto: Pavel Bálek

Rozmach vodních linek na Českobudějovicku

Českobudějovicko sice není vnímáno jako tradiční destinace říční plavby, ale počtem lodních linek si v ničem nezadá se zbytkem republiky. Plavba na Vltavské vodní cestě v oblasti Českých Budějovic zažívá největší rozmach od své obnovy v roce 2011....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Boskovice: jedno město, nespočet záminek k návštěvě

Malebné městečko Boskovice nijak nevyniká svou velikostí, zato koncentrací atraktivit všeho druhu. Jen málokde na jedné adrese najdete hrad i zámek zároveň, pocítíte atmosféru Divokého západu a ztratíte se v pitoreskních uličkách židovské čtvrti. Prázdniny, co by kamenem dohodil...

Číst více